Nordea förbluffade – vänder sig direkt till regeringen

2023 09 13

Riksbanken har för mycket makt och sätter käppar i hjulet för regeringen.

Det anser Annika Winsth, chefsekonom för storbanken Nordea.

Uttalandet kommer i samband med att flera experter argumenterat för att Sverige behöver rusta för tillväxt i framtiden och lyfta konkurrenskraften på den internationella marknaden, rapporterar Dagens industri.

Vill se omvända roller

Nordeas chefsekonom anser att det måste inledas samtal om hur det ekonomiska ramverket egentligen ser ut.

Hon menar att centralbankerna har orimligt mycket makt – åtminstone i förhållande till folkvalda politiker.

– Det ska inte vara så att centralbanken för en politik som regeringen rättar sig efter. Centralbanken ska skapa stabilitet och hantera de svängningar som uppstår till följd av den politik som regeringen står för, säger Annika Winsth till Di.

Vänder sig till regeringen

Men trots att det är Riksbanken och dess åtgärder mot inflationen som styr finanspolitiken kräver storbanken mer från regeringen.

Enligt Annika Winsth är finansminister Elisabeth Svantesson (M) alldeles för återhållsam med den försiktiga linje man valt – särskilt när det gäller satsningar som chefsekonomen menar skulle kunna stärka ekonomin.

– Jag tycker det är förvånande att finansministern och regeringen lägger så stort fokus på inflationen. Visst, den är bekymmersam, men det finns mycket man kan göra utan att det påverkar inflationen nämnvärt, säger hon.

"Främsta prioriteten"

Att inflationen hämmar Sveriges ekonomi var ingenting som närings- och energiminister Ebba Busch (KD) stack under stol med när nya budgetförändringar presenterades förra veckan.

– Inflationen innebär ett tufft läge för många hushåll. Regeringens främsta prioritet är att bekämpa inflationen. Vi behöver säkra välfärden och stötta hushållen, sade ministern på den pressträff som bekräftade en sänkning av skatten på drivmedel efter årsskiftet.

Går emot andra storbanker

Nordea uppmärksammades stort förra veckan när man presenterade sin prognos för när Riksbanken lär sänka styrräntan igen.

Beskedet stack ut då storbanken pekade ut hösten 2024 som tidpunkten för nästa räntesänkning – betydligt senare än både SBAB:s och Swedbanks prognoser.

– Under sommaren blev det tydligt att räntesänkningar har skjutits på framtiden. Skuldsatta hushåll och företag behöver ta höjd för högre räntor under en längre tid, sade Annika Winsth förra onsdagen i ett pressutskick.

LÄS MER: Nordea går tvärsemot SBAB och Swedbank

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Eric Trumps oväntade besked – kan bli president

2025 06 29

Eric Trump öppnar för att bli president.

President Donald Trumps son Eric Trump, 41, har hittills inte försökt sig på någon politisk karriär.

Istället är han verksam som affärsman inom sin fars affärsverksamhet, Trump Organization.

Men nu öppnar Eric Trump för en politisk Trump-dynasti – och tror att vägen till Vita huset skulle bli ”enkel”.

”Vägen skulle vara enkel”

Vägen till Vita huset ”skulle bli enkel” om han valde att gå i sin fars fotspår, tror Eric Trump, rapporterar Financial Times.

Det är en möjlighet som han inte tycks utesluta.

– Den verkliga frågan är: Vill du dra in andra familjemedlemmar i det? Skulle jag vilja att mina barn skulle få samma upplevelse under det senaste decenniet som jag har upplevt? frågar sig Eric Trump.

– Om svaret var ja, tror jag att den politiska vägen skulle vara enkel, det vill säga, jag tror att jag skulle kunna göra det, säger han till tidningen.

Han tillägger att även andra i familjen skulle kunna kandidera till presidentposten.

– Och förresten, jag tror att andra familjemedlemmar också skulle kunna göra det, säger Eric Trump.

Donald Trumps son säger också att han är ”helt oimponerad av hälften av politikerna”.

Han tror däremot att han själv skulle kunna göra jobbet ”väldigt effektivt”.

”Tiden får utvisa”

På den direkta frågan om valet 2024 var det sista presidentvalet där en Trump ställde upp, ger Eric Trump ett öppet svar, rapporterar The Guardian.

– Jag vet inte ... Tiden får utvisa. Men det finns fler människor än bara jag, säger presidentsonen.

Många förväntar sig att JD Vance ska bli republikanernas presidentkandidat i valet 2028, men det är alltså inte omöjligt att det istället blir en ny Trump.

Eric Trump är dock osäker på vad han vill.

– Frågan är, vill du göra det? Och vill du utsätta de människor du älskar för brutaliteten i det här systemet? Och jag är inte säker på om jag kan svara på den frågan än, säger han.

Men det är alltså tydligt att Eric Trump inte har stängt dörren till politiken och att han reflekterar över möjligheten att gå i sin pappas politiska fotspår.

– Eric Trump öppnar dörren till en politisk dynasti, skriver Financial Times.

Foto: Xuthoria, Wikimedia resp R. DeAnda

Text: Redaktionen


JUST NU: Elon Musk går till angrepp – ”Vansinnigt och destruktivt”

2025 06 29

Elon Musk går till angrepp ännu en gång.

Ett tag såg det nästan ut som att Elon Musk och president Donald Trump var redo att gräva ner stridsyxan efter den senaste tidens bråk.

Efter grova angrepp mot Trump i sociala medier skrev Musk att han ångrade några av sina inlägg.

Men nu går Musk återigen till attack.

”Vansinnigt och destruktivt”

Den här gången handlar det emellertid inte om personangrepp mot Donald Trump, utan om Trumps budgetpaket, som Musk är starkt kritisk till.

Budgetförslaget, som i natt har klarat ett första steg i senaten, är ”vansinnigt och destruktivt”, enligt Musk.

– Det senaste lagförslaget från senaten kommer att förstöra miljontals jobb i Amerika och orsaka enorm strategisk skada för vårt land! hävdar Elon Musk i ett inlägg på X.

Musk, som länge hade ett nära samarbete med Donald Trump och ledde arbetet med effektiviseringsmyndigheten Doge, har flera gånger riktat hård kritik mot budgetförslaget.

– Helt vansinnigt och destruktivt, menar Teslaägaren.

”Industrier från det förflutna”

Elon Musk kritiserar bland annat budgetförslaget för att stödja fel industrier och därför förstöra USA:s förutsättningar inför framtiden.

– Det ger gåvor till industrier från det förflutna samtidigt som det allvarligt skadar industrier i framtiden, menar Elon Musk.

Trots Teslamiljardärens kritik har Donald Trumps budgetförslag alltså klarat ett första steg i senaten och gått vidare till debatt, rapporterar AP.

Det var en dramatisk omröstning som slutade med röstsiffrorna 51-49. Röstningen skedde efter att flera tvivlande republikaner till slut gett förslaget grönt ljus, vilket MarcusOscarsson.se rapporterat om.

Två republikaner, Thom Tillis och Rand Paul, motsatte sig dock förslaget.

Trots det klarade förslaget alltså första hindret, och går därför vidare till debatt innan det ska röstas igen. Om förslaget går igenom i senaten går det vidare för omröstning i representanthuset.

Nytt bråk med Trump

Men Elon Musk uppskattar alltså inte budgetförslaget, och återupptar nu alltså sin kritik mot Trump.

När bråket mellan Musk och Trump var som värst anklagade Musk presidenten för att finnas med i sexbrottsutredningen om Jeffrey Epstein. Senare meddelade Musk dock att han ångrade några av sina inlägg om Trump.

Foto: The White House

Text: Redaktionen