Nej till USA – Europa stoppar Trumps planer
2026 10 28
Europa slår hål på USA:s och Ryssland planer.
I början av oktober kom nyheten att Trumpadministrationen fört samtal med ryska representanter om att hjälpa till att återuppbygga Nord Stream. Planen ska ha varit att satsa på två stora gasledningar mellan Ryssland och Tyskland.
Men nu sätter Europa ner foten. Nord Stream kommer inte öppnas igen, även om kriget skulle ta slut, meddelar EU-kommissionens talesperson Paula Pinho, rapporterar Euronews.
– Vi känner alltför väl till de dolda kostnaderna av att vara beroende av Ryssland för inköp av fossila bränslen, säger hon enligt kanalen.
– De har rustat med vapen och vi har fått betala priset, så vi glömmer inte det.
Explosion
De två gasledningarna Nord Stream har inte varit i funktion på länge. Leveranserna upphörde efter en explosion i mitten av 2022. Troligtvis rörde det sig om en sabotageaktion.
– Vi utesluter inga scenarier och vi kommer inte att spekulera kring motiv eller aktör. Det vi kan konstatera är att det handlar om ett troligt sabotage, sade den dåvarande utrikesministern Ann Linde (S), till SVT vid tillfället.
Andra läser: Jackpot för Ukraina
Alla håller inte med
Beskedet från EU är tydligt. USA:s och Ryssland planer på att återuppbygga Nord Stream är inte aktuellt. Men det finns röster inom Europa som tycker annorlunda, bland annat det tyska högerextrema partiet Alternative für Deutschland, AfD.
– Vi vill ha naturgas och råolja från Ryssland för att avlasta tyska konsumenter och tyska företag, säger Alice Weidel från partiet, enligt Euronews.
Ökad press
Den senaste tiden har Donald Trump öppnat för en närmare relation med Ryssland, bland annat genom att sluta ett dieselavtal mellan länderna. Dessutom har Ukraina upplevt en ökad press från den amerikanska administrationen. EU:s utrikeschef, Kaja Kallas, reagerar på USA:s strategi.
– Amerikanska förhandlare har försökt pressa Ukraina till kapitulation i nästan två år, säger hon enligt kanalen.
– Anledningen till att Ukraina inte har kapitulerat på Putins villkor är för att Europa har stöttat Ukraina.
Andra läser: Uppgifter om missiler – kraftiga nedslag i Ryssland
Foto: Official White House Photo by Daniel Torok
Text: Redaktionen


