21 okt 2025

Natos giganter överens – stort besked för Trumps fredsplan

2025 10 21

Donald Trumps fredsplan för Ukraina får grönt ljus.

Beskedet kommer från tunga allierade inom Nato och EU tillsammans med Ukraina på tisdagen.

I ett gemensamt uttalande meddelar Storbritannien, Tyskland, Frankrike, Italien, Polen, Norge, Finland, Danmark och Ukraina att samtliga ställer sig bakom fredsplanen från den amerikanska presidenten.

– Vi är alla enade i vår önskan om en rättvis och varaktig fred, som Ukrainas folk förtjänar, framhåller ländernas företrädare tillsammans.

Vill "frysa" kriget

I Trumps förslag ingår att frysa konflikten vid nuvarande frontlinjer.

Förhandlingar “om detaljer kan ske senare”, uttryckte Trump i helgen.

– Vi stöder starkt president Trumps ståndpunkt att striderna bör upphöra omedelbart och att den nuvarande frontlinjen bör vara utgångspunkten för förhandlingarna. Vi står fast vid principen att internationella gränser inte får ändras med våld, meddelar nu nämnda Natoländer tillsammans med Ukraina.

I veckan kommer EU-ledarna att samlas för att vidare diskutera hur arbetet med fredsplanen framöver ska utarbetas.

– Vi måste öka trycket på Rysslands ekonomi och försvarsindustri, tills Putin är redo att sluta fred. Vi utvecklar åtgärder för att utnyttja Rysslands obegränsade suveräna tillgångar till fullo så att Ukraina har de resurser det behöver. 

EU varnar: fritt fram för Ryssland

Samtidigt har EU:s utrikespolitiska chef Kaja Kallas varnat för ett scenario där Ukraina måste lämna ifrån sig territorium i förhandlingarna.

Varningen kommer efter att Trumps chefsförhandlare Steve Witkoff pressat den ukrainska presidenten Volodymyr Zelenskyj att avstå Donbasregionen som en del av ett avtal om vapenvila.

– Om vi bara ger bort territorium, då skickar det ett budskap till alla att man bara kan använda våld mot sina grannar och få vad man vill, säger Kallas enligt Politico.

– Jag tycker att det här är väldigt farligt. Det är därför vi har internationell rätt på plats, så att ingen gör det.

LÄS MER: Trumps möte med Putin på väg att kollapsa

Blankt nej från Kreml

Under gårdagen uttalade sig Kreml om Trumps förslag på att frysa konflikten vid nuvarande frontlinjer.

Den ryska regimen säger blankt nej till ett sådant förslag. Kremls talesperson Dmitrij Peskov framhåller att Rysslands målsättningar med kriget kvarstår och att man inte har för avsikt att frysa frontlinjen. 

– Det här ämnet har tagits upp flera gånger i ryska och amerikanska sammanhang. Varje gång har vi gett samma svar – och det svaret är välkänt: Rysslands ståndpunkt kommer inte att förändras, säger Peskov till den ryska tidningen Kommersant.

LÄS MER: Allt ska bort – smocka mot Putin nu i veckan

Foto: Simon Dawson / No 10 Downing Street

Text: Redaktionen


Industrijätte i konkurs – fabriken slår igen

2026 05 07

Krisen för den europeiska batteriindustrin fördjupas.

När Northvolts fabrik i Skellefteå invigdes 2021 var det ett av de starkaste försöken att minska Europas beroende av kinesiska batterier.

Det talades i liknande termer när den norska tillverkaren Morrow Batteries med pompa och ståt invigde sin fabrik i Arendal med statsminister Jonas Gahr Støre tre år senare.

Men nu följer “Norges Northvolt” sin svenska kollegas dystra öde. På onsdagen står det klart att Morrow ansöker om konkurs och produktionen stoppas.

Utvecklingen på den globala batterimarknaden, i kombination med de kapitalkrav som är förknippade med en tidig industrialiseringsfas, har gjort denna resa betydligt mer utmanande än väntat, säger Ann Christin Andersen, styrelseordförande för Morrow Batteries ASA, i ett uttalande.

Upprepar sig

Från ett svenskt perspektiv framstår Morrows konkurs på flera vis som ett déjà vu. När Northvolt kastade in handduken förra året var det till följd av mycket lägre produktion än väntat, kunder som lämnade och därmed en oundvikligt sinande kassa.

Historien tycks nu upprepa sig i Norge.

Det här är väldigt sorgligt för Morrow, men jag är varken förvånad eller chockad, säger Inger Brokka de Ruiter, tillförordnad borgmästare i Arendals kommun, till Dagbladet. 

 Det har varit naturligt att tänka på den som ett möjligt utfall med tanke på hur situationen har utvecklats på senare tid, tillägger hon.

LÄS MER: Kraftig prisökning väntar hushållen – redan imorgon

Skulle skapa 10 000 jobb

En annan likhet mellan Northvolt och Morrow var att båda skulle skapa mängder med arbetstillfällen. På Northvolt handlade det om flera tusen, och i Norge var förhoppningarna ännu större – uppemot 10 000 nya jobb skulle skapas tack vare Morrow Batteriers.

När konkursen var ett faktum var det norska industribolaget inte ens nära.

Vi insåg tidigt att när Morrow inte blev den gigafabrik den var tänkt att bli, att vi var tvungna att anpassa oss till det och att vi som kommun aldrig kan lita på staten när vi tar oss an industrianläggningar för deras räkning. 

En mer konkurrensutsatt global batterimarknad, överutbud, och ökade kapitalkostnader är några av skälen som drev Morrow till konkurs.

LÄS MER: Många får upp samma notis på Facebook – “klicka inte“

Foto: Morrow Batteries

Text: Redaktionen


6 maj 2026

Hemlig tunnel upptäckt i Europa – trodde inte den fanns på riktigt

2026 05 07

Under flera decennier har folk trott att allting var en myt.

Enligt ryktena ska det finnas ett hemligt nätverk av underjordiska tunnlar under byn Bloxham i brittiska Oxfordshire.

Få har kanske egentligen trott på det, och historierna har avfärdats som hörsägen.

Tills nu.

Efter en rad anmärkningsvärda genombrott har nu forskare och entusiaster kunnat bekräfta de mytomspunna tunnlarna, rapporterar Daily Mail.

– Vi tror verkligen att det finns ett helt komplex av dessa tunnlar, säger Dave Green, ordförande för Bloxham Underground Tunnel Society, till tidningen.

Från medeltiden

Enligt legenden finns det ett stort nätverk av tunnlar under Bloxham. En del hävdar att de användes av munkar och präster under medeltiden, andra att de utgjort flyktvägar eller använts till smuggling.

Inga bevis för gångarna har dock funnits, fram tills nu.

Den första upptäckten gjordes bakom en liten dörr inbäddad i en trädgårdsmur.

Tunneln visade sig vara tolv meter lång.

– Men det fanns andra kanaler som ledde ut från den och som hade blockerats, säger Dave Green.

ANDRA LÄSER: Dubbel prissänkning – lättnad för hushållen

Kammare och grottor

I mars tidigare i år hittade ytterligare en tunnel. Den upptäcktes av en slump efter att marken gett vika under förberedelserna till ett garagebygge.

– Den var 40 meter långt. Men det fanns också kammare och stora grottor som jag kunde se ovanför spillrorna, säger Dave Green.

Entusiasten tror att tunnlarna kan vara så gamla som 500 år. I de underjordiska gången har man även träffat på djurben. Däribland vad man tror är en kronhjortskalle, vilket gör fyndet än mer häpnadsväckande – kronhjortar har knappt funnits i området på hundratals år.

ANDRA LÄSER: Nytt förbud på flygplatser aktuellt

Arkivfoto: V Lee Bird

Text: Redaktionen