10 augusti 2026

Natoland tvärvänder – lägger in veto

2023 12 05

Ukraina står inför en mycket hård prövning i vinter.

Enligt amerikanska tjänstemän kommer Ryssland ännu en gång sikta in sig på att attackera civil infrastruktur för att skapa ett enormt lidande bland civilbefolkningen under de kalla vintermånaderna.

Ukraina behöver fortsatt all hjälp de kan få för att försvara sig.

Då hade Natomedlemmen Bulgarien fattat beslut om att skicka 100 pansarfordon, som landet ansåg att man inte längre behövde, till de ukrainska styrkorna.

Men några veckor efter att det bulgariska parlamentet godkänt avtalet tvärvänder landet, rapporterar Newsweek med hänvisning till tv-kanalen Nova.

Lägger in veto

Anledningen är att Bulgariens president, Rumen Radev, har lagt in sitt veto.

Han menar att representanterna från landets inrikesdepartement som skrivit på avtalet inte är tillräckligt pålästa och skickar istället tillbaka kontraktet för diskussion.

Specifikt handlar det om att Radev inte är övertygad om att Bulgarien inte själva behöver fordonen.

– Av diskussionerna under antagandet av förslaget i nationalförsamlingen framgår att en stor del av dem inte var bekanta med den specifika listan över den utrustning som tillhandahålls vid omröstningen, vilket gör det omöjligt för dem att bedöma om det faktiskt inte längre är nödvändigt, uttrycker Rumen Radev enligt Newsweek.

Kan försvara egna gränsen

Enligt den bulgariska presidenten skulle de pansarfordon som landets parlament godkände att skicka till Ukraina istället kunna användas för att skydda den bulgariska gränsen.

– En fråga av avgörande betydelse, både för den inre säkerheten och för genomförandet av landets utrikespolitiska prioritet för Bulgariens fullständiga anslutning till Schengenområdet, framhåller Rumen Radev.

Vacklar i relationen till Ryssland

Bulgarien gick med i Nato våren 2004.

Tre år senare antogs landet med fullt medlemskap i EU.

Men trots sina västvänliga allianser, och inledningsvis sitt orubbliga stöd för Ukraina, har Bulgarien vacklat i hur man ska förhålla sig till Ryssland.

Dels utifrån rädsla för sin egen landsgräns – men kanske framför allt när det gäller att importera gas och energi från Putinregimen.

– Den bulgariska regeringen försöker sända en tydlig signal till sina allierade att den håller fast vid den euroatlantiska agendan att underminera ryskt inflytande, säger Martin Vladimiriov, senioranalytiker på tankesmedjan Center for the Study of Democracy, till Politico.

– Men samtidigt försöker den bevara viktiga ekonomiska intressen kopplade till detta ryska inflytande, inte bara inom Bulgarien utan också inom den sydöstra europeiska regionen.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


21 augusti 2026

Körkortet ryker direkt – många missar vanlig trafikregel

2026 08 22

Var tredje svensk bilist gör samma misstag i trafiken.

Det visar en undersökning som polisen genomfört på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34 alldeles för kort avstånd till bilen framför.

Ett stort problem.

Omkring 14 procent av alla personskador i trafiken orsakas av att ett annat fordon kör på ett annat fordon bakifrån, rapporterar SvD med hänvisning till Tranportstyrelsen.

I Stockholmstrafiken inträffar så kallade upphinnandeolyckor varje dag, uppger polisinspektör Christer Olofsson.

–  Stressen i samhället ökar och stressen i trafiken följer det ganska tydligt. Man tänker att ”trafiken framför borde förstå att jag har mer bråttom än du”, säger han till tidningen.

Reglerna

Avståndet till framförvarande fordon ska vara minst lika många meter som det antal kilometer i timmen du kör – exempelvis 50 meter om du kör i 50 kilometer i timmen.

Polisen och Nationella trafiksäkerhetsförbundet (NTF) hänvisar till tresekundersregeln som ett bra mått att förhålla sig till.

– För att du skall veta att du håller tillräckligt avstånd till fordonet framför, kan du använda följande tumregel: När fordonet framför passerar en viss punkt, t ex ett vägmärke eller ett träd, börjar du sakta räkna ”ettusen-ett, ettusen-två, ettusen-tre”, skriver NTF på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Rekordnotering för elbilar

Då ryker körkortet

Trots att de flesta känner till tresekundersregeln glöms den bort på vägarna. Polisens nya radar och kameror upptäcker dagligen bilister som bryter mot regeln.

Att ligga för nära framförvarande fordon kan straffa sig.

Är tidsavståndet kortare än en sekund riskerar föraren böter på 2 000 kronor.

Om avståndet är ännu kortare ryker körkortet direkt.

–  Är det under 0,5 sekunder i tidsavstånd så brukar det bli en återkallelse, säger Transportstyrelsens körkortsutredare Carina Engman till tidningen.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


22 augusti 2026

Plötslig kollaps – säger nej till Trump

2026 08 22

En av USA:s största handelspartners har fått nog.

Amerikanska och kanadensiska representanter har under en lång tid försökt förhandla fram ett nytt handelsavtal.

För bara tre dagar sedan menade Donald Trump att en överenskommelse i princip var klar.

– Jag har pausat tullarna på 50 procent mot Kanada, som var planerade att träda i kraft i morgon bitti, under en tredagarsperiod. Detta baseras på att Kanada och USA, med förbehåll för att dokumenten slutgiltigt färdigställs, har en överenskommelse, skrev han på Truth Social.

Men nu har förhandlingarna plötsligt kollapsat.

Plötslig kollaps

Förhandlingarna pågick sent in på natten, men nu ger Kanadas premiärminister Mark Carney besked om att han tvingas säga nej till Donald Trump.

Efter veckor av samtal meddelar Carney att även om viktiga framsteg har gjorts, "har de framstegen inte varit tillräckliga för att uppnå våra mål för kanadensarna”, uppger NBC.

– Som ett resultat av detta har jag i kväll beslutat att avbryta handelsförhandlingarna med USA och instruerat Kanadas förhandlare att återvända till Ottawa, säger han.

Tullar på gång

Nu kommer 50-procentiga tullar att införas mot kanadensiska varor.

Men Kanada väntas slå tillbaka.

Mark Carney säger att “Kanada kommer att bemöta dessa tullar dollar för dollar för att skydda våra arbetare och företag”.

Läs mer: Besked från USA – ekonomin kommer krossas

Skyller på varandra

USA och Kanada lägger skulden för kollapsen på varandra.

Så här låter det från USA:s handelsrepresentant Jamieson Greer:

– Trots USA:s erbjudande till Kanada om att få den bästa behandlingen av alla större exportörer till vår marknad, har nya krav och tillbakarullningar av andra åtaganden från Kanadas sida rubbat den noggranna balans som uppnåddes under de senaste dagarna, säger han enligt CNN.

“Sådde tvivel”

Från Kanadas håll låter det annorlunda.

Premiärminister Carney menar att sista minuten-ändringar i USA:s villkor "var orättvisa, oekonomiska och sådde tvivel om tillförlitligheten hos en överenskommelse”.

Läs mer: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen