Natoland kritiserar västvärldens stöd för Ukraina

2022 11 12

Turkiets president säger att USA och västvärlden utsätter Ryssland för “ständiga attacker”.

President Erdogan hyllade Rysslands motstånd mot pressen från USA och dess allierade, uppger Reuters.

Den turkiske presidenten menar att Turkiet vill arbeta för fredssamtal mellan Ukraina och Ryssland.

– Vi arbetar på hur vi ska skapa en fredlig korridor här, som vi löste tillförseln av spannmål, säger Erdogan.

Han påpekade även att Turkiet är fast beslutna om att nå fredlig dialog mellan Ryssland och Ukraina.

Vill köpa stridsplan

Presidenten har även uttalat sig om Turkiets vilja att köpa stridsflygplan av typen F-16 från USA.

Han menar att processen skulle bli mycket enklare om republikanerna tar kontroll över den amerikanska senaten. 

Nato-medlemmen Turkiet har efterfrågat 40 stridsflygplan av typen F-16 från Lockheed Martin, rapporterar Reuters.

Medlare i kriget

Turkiet har antagit en roll som medlare i kriget mellan Ryssland och Ukraina.

Tidigare i år har ländernas delegationer träffats i bland annat Istanbul för fredssamtal, uppger BBC.

Landet har haft en aktiv roll i förhandlingarna om exporten av bland annat spannmål, som Ukraina är en stor producent av.

Framsteg för Ukraina

Ryssland har dragit tillbaka sina trupper från staden Kherson, efter att ha invaderat i februari.

Reträtten ses som en stor vinst för Ukraina, som gjort stora framsteg i de södra delarna av landet.

Orosmoln finns dock kvar i Kherson-regionen då ryska styrkor kan ha lämnat minor och fällor, rapporterar BBC.

Ryssland har utsett Henitjesk som ny huvudort i den ockuperade delen av regionen.

“Historisk dag”

Ukrainas president Volodymyr Zelensky sade efter den ryska reträtten att det är en “historisk dag”, rapporterar The Independent.

– Människorna i Kherson har väntat, de gav aldrig upp om Ukraina, sa han.

Innan reträtten flyttade Ryssland ut tusentals civila från staden, någonting som Ukraina kallat “tvångsförflyttning”, uppger BBC.

Vladimir Putin har än så länge varit återhållsam med uttalanden om händelsen. 

Foto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Text: Redaktionen


Alla mobiler ska laddas på nytt sätt

2026 07 02

Alla mobiler, oavsett märke är tänkta att laddas på ett nytt sätt.

En ny global standard för mobilladdning är på väg.

Utvecklingen ska förändra hur vi laddar våra mobiltelefoner.

Ny laddstandard på gång

Flera av världens största teknikföretag arbetar just nu med en gemensam ny standard för laddning som är trådlös.

Målet är att göra det både snabbare och mer enhetligt att ladda mobilen oavsett märke.

Enligt uppgifter från Android Authority handlar det om en ny teknik som kan ge upp till 50 watts trådlös laddning där alla mobiler ska kunna laddas på samma sätt.

Förhoppningen är att tidigare sätt att ladda mobiler ska fasas ut.

Teknikjättar går samman

Bakom initiativet står Wireless Power Consortium (WPC), tillsammans med flera stora aktörer i mobilbranschen.

På ett nyligen möte i Peking, som hölls av Wireless Power Consortium (WPC) på Xiaomis huvudkontor, träffades flera stora teknikföretag som Apple, Google, Huawei, Oppo och Vivo.

Mötet arrangerades för att komma överens om hur den nya standarden ska fungera och testas, rapporterar IT Home.

LÄS MER: UPPGIFTER: Hela lönen går till skatt

Ska fungera oavsett mobilmärke

Den nya standarden, som går under namnet Qi 50W, är tänkt att ersätta dagens Qi2 25W.

I dag fungerar snabbladdning ofta bäst med laddare från samma tillverkare, vilket kan begränsa användningen.

Med den nya lösningen hoppas branschen att en och samma laddare ska fungera bättre över olika märken.

– Din nästa iPhone, Pixel- eller Xiaomi-enhet kan kunna trådlöst laddas med 50 W med samma laddare, skriver Android Authority.

Även om utvecklingen redan pågår väntas den nya standarden inte lanseras fullt ut förrän omkring 2028.

– Med en öppen och gemensam 50 W-standard hoppas branschen nu kunna göra laddningen säkrare, minska energiförluster och ge en jämn och snabb laddningsupplevelse oavsett vilket märke på mobilen eller laddaren man använder, skriver sajten.

LÄS MER: Ryssland stänger gränsövergångar

Foto: Steve Johnson

Text: Redaktionen


2 jul 2026

UPPGIFTER: Har fått nog av Putin – ställer flera krav

2026 07 02

Ryssland ber om hjälp från en allierad.

Ryssland är i samtal med Kazakstan om att få akuta bensinleveranser.

Men enligt uppgifter vill Astana använda situationen för att pressa Moskva med hårda villkor, rapporterar RBC Ukraine.

Ryssland ber om bensin

Ryssland befinner sig i en allt mer pressad situation på bränslemarknaden och har vänt sig till Kazakstan för att få hjälp med bensinleveranser.

Enligt uppgifter handlar det om omkring 50 000 ton AI-92-bensin, som ska lindra en inhemsk brist som uppstått efter driftstopp och oplanerat underhåll vid flera raffinaderier.

Bristen kopplas enligt uppgifterna till att flera ryska raffinaderier stoppats efter drönarattacker, vilket lett till att produktionen fallit kraftigt.

– Rysslands energiministerium har inte gett en kommentar. Kazakstans energiminister Erlan Akkenzhenov sade tidigare att Astana inte hade fått någon officiell begäran från Moskva om bensinleveranser, skriver Reuters.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin överväger tre alternativ

Kazakstan sätter villkor

Samtidigt uppges Kazakstan inte vilja hjälpa Ryssland utan att få något tillbaka.

Enligt uppgifter har landet “fått nog” av den ryska linjen och ställer därför tydliga krav.

Det främsta kravet är att eventuella bensinleveranser ska ske genom ett utbytesavtal.

– En källa i Kazakstan sade att bränsleleveranser till Ryssland skulle kunna bytas mot ryskt flygbränsle, uppger RBC Ukraine.

Bränslebrist i regionen

Kazakstan har i nuläget ett visst bensinöverskott, men situationen är instabil.

Underhåll vid viktiga raffinaderier, bland annat i Atyrau, väntas minska tillgången kraftigt.

Samtidigt pekar uppgifter på att även Ryssland tvingas importera bränsle från andra håll, bland annat sjövägen från Indien.

I Moskva-området har läget redan blivit märkbart för konsumenter, där bensinstationer enligt uppgifter infört köpgränser.

Ett skifte i maktbalansen

Analytiker pekar på att situationen visar en ovanlig vändning: Ryssland, som tidigare varit en stor bränsleexportör, tvingas nu förhandla från en svagare position.

Bakgrunden är en kombination av tekniska problem, sanktioner och störningar i energiinfrastrukturen som gjort att den inhemska produktionen inte räcker till.

Samtidigt försöker Kazakstan utnyttja läget för att säkra egna leveranser och bättre villkor i ett allt mer pressat regionalt energiläge.

LÄS MER: Ryska folket kokar – missnöjet större än någonsin

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen