Natoland förbereder för massevakuering – fruktar värsta scenario

2024 08 02

Natolandet Litauen har tagit fram planer inför ett ”värsta scenario”.

Det meddelar landets inrikesdepartement i den statliga radiokanalen LRT public broadcaster.

Departementet uppger att litauiska myndigheter tagit fram planer för massevakuering av civila vid händelse av krig.

– Inrikesdepartementet vill att kommunerna ska kunna evakuera en fjärdedel av landets befolkning på 2,9 miljoner människor, rapporterar Kyiv Independent som tagit del av radioinslaget.

De prioriteras 

Vid en massevakuering kommer småbarnsfamiljer, gravida kvinnor och personer med funktionsnedsättning att prioriteras, enligt det litauiska inrikesdepartementet.

Landets inrikesminister Agne Bilotaite berättar att evakueringsplanerna kommer innebära stora flyktingströmmar till Litauens grannländer.

– Frågan har diskuterats med våra grannar, säger ministern.

Utsatt läge

Efter Rysslands invasion av Ukraina har oron ökat i Litauen. Landet gränsar till Rysslands allierade Belarus och den ryska exklaven Kaliningrad.

Kaliningrad har pekats ut som en potentiell startplats för en rysk attack mot Nato. Det visar läckta försvarsdokument som den tyska tidningen Bild har tagit del av.

– Ryssland skulle kunna attackera genom Suwalki-gapet, en tunn remsa av polskt och litauiskt territorium mellan Kaliningrad och Rysslands allierade Belarus. Då skulle man effektivt skära av Baltikum från resten av Nato, fastslår den tyska analysen.

En sådan attack skulle innebära att både Polen och Litauen attackeras.

Ukrainas premiärminister Denys Schmyhal är övertygad om att kriget kommer sprida sig om Ryssland vinner kriget mot Ukraina.

– Om vi inte försvarar kommer Ukraina att falla. Det globala säkerhetssystmet kommer att förstöras och hela världen kommer att behöva finna ett nytt säkerhetssystem. Eller så kommer det att bli många konflikter, många sådana slags krig, och i slutändan kan det leda till tredje världskriget, sade han till BBC i april.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


20 oktober 2025

JUST NU: Kreml säger blankt nej – direkt besked till Trump

2025 10 20

USA:s president Donald Trump vill ”frysa” kriget i Ukraina vid nuvarande frontlinjer.

– Låt oss dela upp det som det är nu. De kan förhandla om detaljer senare, sade Trump till reportrar innan han bordade presidentplanet Air Force One på söndagskvällen.

Presidenten tillade att Ukraina och Ryssland borde ”stanna vid nuvarande frontlinjer” och ”åka hem”.

– Sluta slåss och sluta döda människor, sade Trump.

Kreml svarar

Nu svarar Putinregimen på Trumps förslag om att frysa konflikten vid nuvarande frontlinjer.

Den ryska regimen säger blankt nej till ett sådant förslag. Kremls talesperson Dmitrij Peskov framhåller att Rysslands målsättningar med kriget kvarstår och att man inte har för avsikt att frysa frontlinjen. 

– Det här ämnet har tagits upp flera gånger i ryska och amerikanska sammanhang. Varje gång har vi gett samma svar – och det svaret är välkänt: Rysslands ståndpunkt kommer inte att förändras, säger Peskov till den ryska tidningen Kommersant.

Peskov avfärdar Trumps uttalande som ett ”utspel till pressen”.

– En mängd olika uttalanden har gjorts i detta ämne, säger han.

LÄS MER: Kinesiskt stridsflygplan i närkontakt med USA-allierad

Här är Rysslands kravlista

I juni 2025 publicerade flera ryska medier en kravlista för ett eldupphör, som den ryska delegationen överlämnat till den ukrainska sidan under förhandlingar i Istanbul, Turkiet.

Här är samtliga ryska krav:  

- Ett fullständigt tillbakadragande av ukrainska styrkor från de ryskockuperade ukrainska regionerna Donetsk, Luhansk, Zaporizjzja och Kherson.

- Regionerna Luhansk, Donetsk, Zaporizjzja och Kherson och den ockuperade Krymhalvön ska officiellt erkännas som ryska.

- Alla ekonomiska sanktioner mellan Ryssland och Ukraina ska hävas och den ekonomiska relationen mellan länderna ska repareras.

- Ukraina ska förbli en kärnvapenfri stat och kärnvapen ska inte tillåtas placeras på ukrainsk mark.

- Den ukrainska armén ska reduceras och landets vapenarsenal ska minska.

- Ukraina måste hålla ett nytt presidentval och underteckna ett fredsavtal.

- Västvärlden får inte skicka vapen till Ukraina eller hjälpa landet med underrättelsearbete under en vapenvila.

- Ukraina måste vara ett neutralt land. Andra länder ska förbjudas att vara militärt aktiva på ukrainsk mark.

LÄS OCKSÅ: “Jag ska bryta Zelenskyjs ben” – EU-parlamentariker hotar 

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


20 oktober 2025

Här är Sveriges ”sämsta” bredbandsbolag – över 2 miljoner kunder

2025 10 20

Missnöjet med landets bredbandsoperatörer ökar bland svenska kunder.  

Det visar den senaste kundnöjdhetsundersökningen från Svenskt Kvalitetsindex (SKI), som fastslår att kundnöjdheten bland både privat- och företagskunder har minskat kraftigt. I genomsnitt uppgår kundnöjdheten bland privatkunder till 65 procent – en minskning med hela 3 procentenheter jämfört med föregående år.

Bäst och sämst

Sämst i klassen är bredbandsjätten Tele2, som har över två miljoner privatkunder i Sverige. Bolaget får värdet 60,2 på indexet som mäts mellan 0-100 – där betyg över 75 pekar på en stark relation mellan företag och kund, medan 60 eller mindre innebär att företaget har stora svårigheter att motivera kunder att stanna kvar.

Privatkunderna är mest nöjda med Ownit som toppar listan för andra året i rad. Bolaget får värdet 74,8, vilket är bäst av alla på listan.  

– Det känns otroligt inspirerande att se hur vårt långsiktiga arbete med kvalitet och enkelhet fortsätter att uppskattas. Vi vill att varje kund ska känna att de får en snabb, stabil och trygg uppkoppling utan krångel. Att vi nu får toppbetyg i alla kategorier visar att vi levererar på det löftet, säger Ownits marknadschef Erik Linde.

Servicen pekas ut

Att kundnöjdheten minskar i genomsnitt förklaras av att flera av bredbandsbolagens serviceaspekter får sämre omdömen än tidigare. I synnerhet handlar det om hur väl kunderna hålls informerade och hur kontakten upplevs.

– Vi ser att fler kunder haft kontakt med sin operatör, men betygen för dessa kontakter har sjunkit. Det tyder på att fler situationer kräver kontakt men att bemötandet och kommunikationen inte alltid möter förväntningarna, säger Johan Palmer, vd Svenskt Kvalitetsindex.

LÄS MER: Glädjebesked för hushållen: Kraftig nedgång på väg 

Hela listan

Här är hela listan på SKI:s uppmätta kundnöjdhet bland privatkunders bredbandsbolag. Över 75 innebär stark relation mellan företag och kund. Under 60 innebär att företaget inte kan räkna med att kunderna stannar kvar.

  1. Ownit (74,3)
  2. Bredband2 (70,2)
  3. Bahnhof (69,7)
  4. Övriga (67,0)
  5. Telia (65,1)
  6. Branschen (65,0)
  7. Telenor (64,4)
  8. 3 (62,5)
  9. Tele2 (60,2)

Källa: Svenskt Kvalitetsindex

LÄS OCKSÅ: Oväntad faktura skickas ut – betala inte

Foto: E. Ventur

Text: Redaktionen