16 juli 2026

Natochefen: “Jag har en hemlig plan – Putin kommer aldrig försöka igen”

2025 02 02

Natochefen Mark Rutte menar att han har en hemlig plan.

I väntan på potentiella fredsförhandlingar råder fortsatt intensiva och förödande strider i Ukraina.

Vladimir Putin, Donald Trump och Volodymyr Zelenskyj spelar huvudrollerna i en tid då Europa håller andan inför vad som kommer att ske.

Samtidigt menar Natochefen Mark Rutte att han har en hemlig plan, rapporterar Kyiv Independent.

Hemlig plan

Rutte har sagt att han har idéer om eventuella framtida fredsförhandlingar mellan Kyiv och Moskva som är ”lite hemliga” men som kommer att säkerställa att Vladimir Putin ”aldrig mer kommer att försöka” erövra Ukraina.

– Jag kan inte beskriva exakt hur dessa samtal kommer att gå till. Jag har redan idéer om hur den här sammansättningen skulle kunna se ut, säger han enligt Kyiv Independent.

– Men vi vill inte göra Putin smartare än vad han redan är. Vi gör det till en liten hemlighet. Bara slutet är säkert - Putin kommer aldrig att försöka igen efter det här.

“Aldrig igen”

Rutte fortsätter.

– Vi måste se till att Putin aldrig någonsin igen kan erövra ens en kvadratkilometer av Ukraina.

Stora missilattacker

Samtidigt fortsätter förödelsen i Ukraina.

Ryska styrkor genomförde en storskalig serie av drönar- och missilattacker mot Ukraina natten mellan den 31 januari och den 1 februari. 

Det ukrainska flygvapnet rapporterade att ryska styrkor avfyrade sju ballistiska missiler av typen Iskander-M/KN-23 från Voronezh Oblast och det ockuperade Krym och sju kryssningsmissiler av typen Iskander-K från det ockuperade Krym och Donetsk Oblast.

De skickade åtta kryssningsmissiler av typen Kh-22 från Tu-22M3-plan, åtta kryssningsrobotar av typen Kh-101/55 från strategiska bombplan av typen Tu-95MS.

De skickade även 10 kryssningsrobotar av typen Kh-59/69 från taktiska flygplan över Voronezh Oblast, två robotar av typen Kh-31P från Svarta havet samt 123 Shahed- och lockdrönare från Bryansk, Kursk och Oryol Oblast.

Nära norska diplomater

ISW förklarar att Norge har kommenterat attackerna.

– Det norska utrikesdepartementet bekräftade att ryska styrkor slog till mot ett område nära där norska diplomater vistades i Odessa City.

Foto: Nato resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


07 aug 26

Stort regnoväder på väg

2026 08 07

Svalare väder med lägre temperaturer väntas under de kommande dagarna.

Under lördagen och söndagen beräknas temperaturer på omkring runt 20 grader i mellersta och södra Sverige.

I norr blir det svalare med 12–18 grader, uppger SMHI.

Stort regnoväder på väg 

Den som hoppas på sommarvärme efter helgen lär bli besviken.

Under måndagen drar ett omfattande regnområde in över nästan hela landet.

Lågtrycket från Norska havet drar med sig stora nederbördsmängder.

– I samband med det väntas regn i stora delar av landet och troligen även ganska blåsigt, framhåller SMHI.

Myndigheten flaggar dock för att det finns vissa oklara omständigheter.

– Prognosen för lågtryckets bana och djup är fortfarande lite osäker och därmed är det också lite osäkert hur mycket regn det blir, exakt vilka delar av landet som får del av regnet samt hur blåsigt det blir.

ANDRA LÄSER: Stor ökning för bostäder – högsta sedan pandemin

Varning utfärdad  

Under fredagen har SMHI utfärdat en gul varning för kraftigt regn i Norrbottens län.

Enligt myndigheten kan det falla uppemot 100 millimeter regn på vissa håll.

– Ett lågtryck med tillhörande regn och skurar stannar upp i området och ger långvarigt och tidvis kraftigt regn med risk för lokalt stora totala regnmängder, varnar SMHI.

Invånare i Norrbotten uppmanas att tänka på följande när ovädret drar in:        

- Översvämningar kan uppstå i exempelvis källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

- Rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat.

- Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna.

- Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

LÄS OCKSÅ: Tyskt jättefartyg attackerat

Foto: Joey Huang

Text: Redaktionen


7 augusti 2026

Sydkorea går in och räddar Ryssland

2026 08 07

Ryssland får hjälp från oväntat håll.

Historiskt har den ryska energiindustrin varit en av världens dominanter.

Landet har sålt sin olja världen över. Men den senaste tiden har rollerna blivit omvända.

Nyligen började Ryssland köpa bränsle från flera olika länder, för att täcka upp för den stora bristen i landet. Bland annat från Indien.

– Detta är en ironisk vändning, eftersom raffinerad rysk olja nu skickas tillbaka från det land som sedan 2022 har blivit Rysslands främsta sjöburna importör av råolja, skriver RBC Ukraine.

Sydkorea skickar fartyg

Nu kan ytterligare ett land läggas till listan, över stater som går in och räddar upp den ryska bränslekrisen.

Omkring 30 000 ton bränsle har skickats från Sydkorea till Ryssland, rapporterar Reuters.

Två stora tankers lastade med diesel och flygbränsle har tagit sikte på en rysk hamn i Fjärran Östern. Ett av fartygen har redan kommit fram och det andra närmar sig och förväntas lasta av under de kommande dagarna.

Putin har erkänt

I slutet av juli erkände Putin för första gången svårigheter på den ryska bränslemarknaden.

Ukrainas attacker har slagit ut omkring 30 procent av Rysslands kapacitet på landets oljeraffinaderier, enligt Financial Times.

Dessutom har ett exportförbud införts för bränsle.

ANDRA LÄSER: Tyskt jättefartyg attackerat

Tillåter försäljning igen

I veckan kom beskedet att Ryssland fortsättningsvis kommer tillåta produktion, import och försäljning av bensin med de äldre miljöklasserna, som sedan länge varit förbjudet.

Det tillfälliga tillståndet gäller till sommaren 2027.

– Det beslut som har fattats är av tillfällig karaktär. Det syftar till att säkerställa en stabil försörjning av den inhemska marknaden med fordonsbränsle och förhindra en eventuell brist, betonar det ryska energidepartementet och tillägger att det är en ”krisåtgärd”, rapporterar oberoende Moscow Times.

Samtidigt har importen av både bensin och diesel från de allierade grannarna i Belarus nått rekordnivåer den senaste månaden.

LÄS OCKSÅ: Beskedet: Ukraina bygger eget supervapen 

Foto: D. Bernard resp President of Russia Office

Text: Redaktionen