NATOCHEFEN: ”De måste betala – detta fungerar inte”

2024 06 18

Natochefen Jens Stoltenberg riktar uppmärksamhet mot Kinas roll i kriget.

Ryska och ukrainska styrkor fortsätter att strida kraftigt mot varandra och situationen i bland annat Kharkiv i de nordöstra delarna av landet är mycket intensiv.

Sedan krigets inledning har Kinas roll diskuterats kraftigt, och nu riktar Natochefen Jens Stoltenberg ytterligare uppmärksamhet mot Kina.

Han menar att landet behöver betala på något sätt för inblandningen i kriget.

Det rapporterar BBC.

“Måste betala – fungerar inte”

Jens Stoltenberg understryker att det inte är hållbart att fortsätta som man gör nu, och att Kina borde betala.

– Detta kan inte fungera i längden, säger han till BBC.

– I något skede bör vi överväga någon form av ekonomisk kostnad om Kina inte ändrar sitt beteende.

Blivit mer isolerat

Vidare framhåller Stoltenberg att Ryssland har blivit allt mer isolerat i takt med krigets utveckling, och att Putin i högre utsträckning därmed vänder sig till länder som Kina och Nordkorea.

– Ryssland anpassar sig just nu mer och mer till auktoritära ledare. Så Nordkorea hjälper Ryssland att föra ett angreppskrig mot Ukraina.

Växande hot

Stoltenberg menar även att Nato bör utöka sitt arbete vad gäller kärnvapen på grund av det växande hotet från Kina och Ryssland.
Det meddelar tankesmedjan Institute for the Study of War i en ny rapport.

– NATO:s generalsekreterare Jens Stoltenberg uppgav att NATO kan komma att vidta åtgärder för att stärka NATO:s kärnvapenavskräckning, vilket framkallade varierande svar från högt uppsatta tjänstemän i Kreml, framhåller ISW.

– The Telegraph rapporterade den 16 juni att Stoltenberg uppgav att NATO-länderna diskuterar att ta bort ett ospecificerat antal kärnvapenmissiler från lager och placera dem på förhöjda beredskapsnivåer på grund av det växande hotet från Ryssland och Folkrepubliken Kina.

Besöker landet

I dagarna är Vladimir Putin på besök i Nordkorea för att fortsätta stärka bandet mellan länderna.

– Kreml bekräftade den 17 juni att Rysslands president Vladimir Putin kommer att besöka Nordkorea på ett officiellt statsbesök den 18 och 19 juni. 

– Rysslands ambassadör i Nordkorea Alexander Matsegora uppgav nyligen att Putin kommer att besöka Nordkorea, och en annan rysk diplomatkälla uppgav att Putin skulle besöka Nordkorea under de kommande veckorna i samband med sitt besök i Vietnam.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


22 oktober 2025

JUST NU: 18 forskare attackerar regeringen

2025 10 22

18 forskare går till hårt angrepp mot Sveriges regering.

Regeringen och Tidöpartierna får stenhård kritik av hela 18 forskare i socialt arbete.

Forskarna anklagar regeringen för att ”straffa barn” samt att ”misstänkliggöra” och ”demonisera” människor.

”Misstänkliggör” och ”demoniserar”

18 forskare från gruppen Kunskapsmiljön Aktiv, som består av forskare i socialt arbete vid en rad svenska universitet, går till hård attack mot regeringen i en debattartikel i DN.

Forskarna är kritiska till regeringens bidragsreform, som bland annat innehåller ett bidragstak för stora barnfamiljer.

– Människor hålls kvar i fattigdom, samtidigt som de misstänkliggörs av politiker som lata, otacksamma och bidragsberoende, skriver de 18 forskarna i debattartikeln.

Samtidigt anklagar de regeringen för att vara okunnig – och för att ”demonisera” bilden av utrikesfödda barnfamiljer.

– Att svaja på siffrorna i fråga om statistik och beräkningsmodeller, som ministrarna gör, visar bara på deras djupa okunskap om försörjningsstödssystemet, och de förstärker samtidigt en demoniserande diskurs riktad mot utrikesfödda barnfamiljer som lever i fattigdom, menar debattörerna från Kunskapsmiljön Aktiv.

LÄS OCKSÅ: Hushåll kan få 30 000 kronor mer - på ett villkor

”Straffar” barnen

Vidare hävdar de att regeringen ”straffar” barn.

– När regeringen nu vill skära i stödet till barnfamiljer handlar det därför inte om en rättvis politik, utan om en bestraffande politik. De som straffas är de som annars är våra mest skyddsvärda i samhället: barnen, skriver de 18 forskarna i debattartikeln.

Forskarna i Kunskapsmiljön Aktiv forskar om ekonomiskt bistånd, kommunal arbetsmarknadspolitik och fattigdom.

De hävdar vidare att det redan idag lönar sig mycket mer att arbeta än att leva på bidrag.

– Löntagare har löneutveckling, pension, trygghet i socialförsäkringen och tillgång till skattefinansierade resurser som rut och rot, skriver forskarna.

Regeringen vill bryta bidragsberoende

Regeringen och Tidöpartierna menar emellertid att deras bidragsreform är helt nödvändig för att bryta det bidragsberoende som många lever i idag.

För många människor lönar det sig inte att arbeta, och det finns ett omfattande utanförskap som måste brytas, skriver Arbetsmarknadsdepartementet.

– Det här handlar om rättvisa. Det måste löna sig mer att arbeta än att inte göra det. Konsekvensen av ett långvarigt bidragsberoende är förödande, har äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M) tidigare sagt i ett uttalande.

Även regeringens stödparti Sverigedemokraterna ser bidragsreformen som nödvändig. Det är en fråga om rättvisa, menar de.

– Det är inte rimligt att människor som just flyttat till Sverige direkt får tillgång till våra generösa välfärdssystem. Det är inte rättvist mot dem som varje dag går till jobbet, betalar skatt och bär upp vårt samhälle, har SD:s gruppledare Linda Lindberg tidigare sagt.

LÄS OCKSÅ: Total förvirring - Kreml ger nytt besked om Putin och Trump

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: USA ger grönt ljus – massiva attacker väntar Ryssland

2025 10 22

USA ger Ukraina ett efterlängtat besked.

Trumpadministrationen har hävt den restriktion som förbjudit Ukraina att använda västtillverkade långdistansrobotar mot mål i Ryssland, rapporterar Wall Street Journal med hänvisning till källor inom Vita huset.

Beslutet ger Ukraina möjlighet att använda västtillverkade långdistansrobotar mot mål djupt inne i Ryssland.

USA har fram till nu haft rätt att lägga in veto mot sådana attacker.

Men nu hävs beslutet.

Ett tungt besked för Ryssland som kan förvänta sig en ökning av massiva långdistansattacker mot militära mål inne i landet.

– Amerikanska tjänstemän förväntar sig att Ukraina kommer att genomföra ytterligare gränsöverskridande attacker med hjälp av Storm Shadow-robotar, som avfyras från stridsflygplan och har en räckvidd på över 290 kilometer, rapporterar tidningen.

Har redan attackerat

Under natten till onsdagen ska Ukraina ha utnyttjat det hävda förbudet. Flera brittisktillverkade Storm Shadow-robotar avfyrades mot Brjanskregionen i västra Ryssland.

Robotarna uppges ha träffat en kemisk anläggning som tillverkar militära komponenter.  

– En massiv robot- och flygattack genomfördes, inklusive användning av luftburna Storm Shadow-robotar, vilka framgångsrikt penetrerade det ryska luftvärnssystemet, framhåller den ukrainska generalstaben enligt Kyiv Independent.

LÄS MER: ”Mycket svagare” – kraftigt ras i den ryska ekonomin

Nya sanktioner från USA

Under onsdagskvällen nås Ukraina av ytterligare ett efterlängtat besked.

USA kommer att införa nya sanktioner mot Ryssland, uppger landets finansminister Scott Bessent enligt AFP.

– Vi kommer meddela en betydande upptrappning av sanktionerna, säger Bessent enligt nyhetsbyrån.

De nya sanktionerna kommer att annonseras under eftermiddagen amerikansk tid eller tidigt i morgon.

LÄS OCKSÅ: Ryska bombplan ”förföljda”

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen