NATO varnar – detta är Rysslands hemliga plan

2022 12 07

Natochef Jens Stoltenberg varnar för Rysslands planer på att avancera i kriget.

– Vad vi ser nu är att Ryssland faktiskt försöker få till någon form av frysning av detta krig, åtminstone under en kort period, så att de kan omgruppera, reparera och återhämta sig och försöka starta en större offensiv nästa vår, säger Stoltenberg, uppger Financial Times.

Inga förutsättningar för fredssamtal

Natochefen menar att Ryssland försöker få till ett ”avbrott” i striderna för att kunna avancera, genom en omfattande våroffensiv, i kriget i början på nästa år, och uppmanar därför de allierade att fortsätta skicka vapen till Ukraina.

Vidare menar han att förutsättningarna för fredssamtal just nu inte finns eftersom Ryssland inte har visat några tecken på att delta i några förhandlingar som respekterar Ukrainas suveränitet och territoriella integritet.

Uppmanade till samtal

Under förra veckan sa USA:s president Joe Biden att han var villig att tala med Vladimir Putin om att avsluta kriget i Ukraina.

Det var enbart några veckor efter att USA:s militärchef, general Mark Milley, sa att vintern skulle kunna bidra till en öppning för samtal med Ryssland.

Under förra veckan vände sig den tyska förbundskanslern Olaf Scholz via telefon till Putin med en uppmaning.

– Det är viktigt att så snabbt som möjligt komma till en diplomatisk lösning inklusive tillbakadragande av ryska trupper.

Men västerländska försvars- och underrättelsetjänstemän betonar att inga fredsförhandlingar emellertid är aktuella.

”Använda vintern som krigsvapen”

Nato har, utöver att ha lovat att skicka fler vapen till Ukraina, även lovat att hjälpa till med att reparera energiinfrastruktur som har förstörts av massiva ryska missil- och drönarangrepp.

Vid ett tidigare toppmöte i Rumäniens huvudstad Bukarest sa Stoltenberg att Ryssland försöker ”använda vintern som ett krigsvapen”.

Miljontals ukrainare har brist på både el och tillgång till rinnande vatten under mycket svåra förhållanden.

Tidigare under förra veckan sa Ukrainas åklagare till BBC att de ryska attackerna mot Ukraina kunde betraktas som folkmord.

Tysklands justitieminister kommenterade också grymheterna som begås av Ryssland.

– Rättslig granskning av de grymheter som begåtts i Ukraina kommer att ta år, kanske till och med årtionden. Men vi kommer att vara väl förberedda - och vi kommer att hålla på så länge det tar, sa han då.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


Åska på väg – här brakar det loss ikväll

2026 08 10

En kallfront drar in över Sverige under måndagen.

Temperaturerna sjunker runt om i hela landet.

– I södra halvan av landet spricker det upp efteråt och blir gott om plats för sol, men vädret är generellt svalt och blåsigt i början av veckan, framhåller SMHI i sin senaste prognos.

Under måndagskvällen förvärras väderleken. Ett stort nederbördsområde drar in över mellersta och norra Sverige.

SMHI flaggar för åska och kraftiga vindar.

– En baksläng med skurar passerar dessutom under kvällen Svealand och södra Norrland. I samband med dessa väntas åska och byig nordvästvind.

Då vänder det

Det blir en svalare inledning på veckan.

Men redan under onsdagen kommer sommarvärmen tillbaka.

– Varmare luft börjar åter röra sig upp söderifrån över landet under onsdagen, då ett högtryck börjar växa in, uppger SMHI.

Enligt myndigheten blir det upp till 25 grader på sina håll under torsdagen. 

Lagom till helgen blir det ännu varmare. I Götaland och Svealand väntas högsommarvärme under både lördagen och söndagen.

– I söder håller högtrycket i och levererar gott om sol och dagstemperatur uppåt 30 grader på dagarna och ljumma nätter, framhåller SMHI.

Nästa vecka

Högsommarvärmen stannar inte kvar efter helgen.

Högtrycket drar vidare österut och svalare luft drar återigen in över Sverige.

– Nästa vecka börjar därför med allmänt svalt och lågtrycksbetonat väder. Dagstemperaturer från omkring 20 grader i söder till omkring 15 grader i norr, uppger SMHI.

ANDRA LÄSER: Oljepriset stiger 

Åska bildas oftast under sommarmånaderna. Det har flera förklaringar – solen är stark, dagarna är längre och uppvärmningen av marken är som störst.  

–  Dessutom kan varm luft innehålla mer fukt än kall luft. Fukt är en viktig ingrediens när kraftiga moln ska bildas, framhåller vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Ica satsar stort vid norska gränsen

Foto: S. Brito

Text: Redaktionen


10 aug 26

Jättesmäll för stort parti – unik mätning är här

2026 08 10

Inför valet i september har en unik mätning släppts. 

Det handlar om en färsk prognos från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Sämsta på 20 år 

Den nya mätningen är en ordentlig kalldusch för Moderaterna och statsminister Ulf Kristersson. Enligt prognosen ser han ut att leda M till det sämsta valresultatet på över 20 år.

Modellen fastslår att Moderaterna sannolikt får omkring 17 procent, vilket är omkring två procentenheter sämre än förra riksdagsvalet.

Det är 85 procents sannolikhet att M gör sitt sämsta val på 20 år, fastslår Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy.

–  Det är en reell risk att de även kan hamna lägre än 2002-valet som gått till historien som något av ett katastrofval för M, säger han till SvD.

”Skulle ha lite magknip”

I valet 2002 fick Moderaterna 15,3 procent. Sannolikheten för att de hamnar under den siffran i årets val beräknas till omkring 20 procent, enligt modellen.

– Det är ungefär som att kasta en tärning och hoppas på en sexa. Jag skulle ha lite magknip över den siffran om jag var moderat, säger Jens Finnäs till tidningen.

ANDRA LÄSER: Två procent av svenskarna tror på fallande bostadspriser

Varnar för vänstersväng

Ulf Kristersson uttalade sig nyligen om opinionsläget. Han menar att oppositionens överläge beror på att de rödgrönas politik inte har ”synats i sömmarna”.

–Det är alldeles för få som granskar på allvar vad den mest vänstervridna regeringen någonsin i Sverige skulle betyda för ekonomi och säkerhet. Alltså Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Miljöpartiet, en helt unikt vänstervriden regering, sade statsministern i Ekots lördagsintervju.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Tysklands förbundskansler kan avsättas 

Foto: Magnus Liljegren resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen