NATO varnar – detta är Rysslands hemliga plan

2022 12 07

Natochef Jens Stoltenberg varnar för Rysslands planer på att avancera i kriget.

– Vad vi ser nu är att Ryssland faktiskt försöker få till någon form av frysning av detta krig, åtminstone under en kort period, så att de kan omgruppera, reparera och återhämta sig och försöka starta en större offensiv nästa vår, säger Stoltenberg, uppger Financial Times.

Inga förutsättningar för fredssamtal

Natochefen menar att Ryssland försöker få till ett ”avbrott” i striderna för att kunna avancera, genom en omfattande våroffensiv, i kriget i början på nästa år, och uppmanar därför de allierade att fortsätta skicka vapen till Ukraina.

Vidare menar han att förutsättningarna för fredssamtal just nu inte finns eftersom Ryssland inte har visat några tecken på att delta i några förhandlingar som respekterar Ukrainas suveränitet och territoriella integritet.

Uppmanade till samtal

Under förra veckan sa USA:s president Joe Biden att han var villig att tala med Vladimir Putin om att avsluta kriget i Ukraina.

Det var enbart några veckor efter att USA:s militärchef, general Mark Milley, sa att vintern skulle kunna bidra till en öppning för samtal med Ryssland.

Under förra veckan vände sig den tyska förbundskanslern Olaf Scholz via telefon till Putin med en uppmaning.

– Det är viktigt att så snabbt som möjligt komma till en diplomatisk lösning inklusive tillbakadragande av ryska trupper.

Men västerländska försvars- och underrättelsetjänstemän betonar att inga fredsförhandlingar emellertid är aktuella.

”Använda vintern som krigsvapen”

Nato har, utöver att ha lovat att skicka fler vapen till Ukraina, även lovat att hjälpa till med att reparera energiinfrastruktur som har förstörts av massiva ryska missil- och drönarangrepp.

Vid ett tidigare toppmöte i Rumäniens huvudstad Bukarest sa Stoltenberg att Ryssland försöker ”använda vintern som ett krigsvapen”.

Miljontals ukrainare har brist på både el och tillgång till rinnande vatten under mycket svåra förhållanden.

Tidigare under förra veckan sa Ukrainas åklagare till BBC att de ryska attackerna mot Ukraina kunde betraktas som folkmord.

Tysklands justitieminister kommenterade också grymheterna som begås av Ryssland.

– Rättslig granskning av de grymheter som begåtts i Ukraina kommer att ta år, kanske till och med årtionden. Men vi kommer att vara väl förberedda - och vi kommer att hålla på så länge det tar, sa han då.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


Regn och åska drar in – här brakar det loss imorgon

2026 08 31

Regn och kyligare väder är att vänta den kommande tiden.

Nu gör höstvädret entré på riktigt, och sommaren tackar för sig för den här gången.

Under den kommande veckan är det regn och kyligare väder att vänta i Sverige.

På vissa håll kan det bli kraftiga regnskurar – och i morgon måndag är åska att vänta, meddelar SMHI.

Här brakar det loss

Molnigt och regnigt väder kännetecknar vädret på måndagen.

Ett lite mer samlat område med skurar rör sig norrut över södra och mellersta Norrland. 

– Ytterligare ett nytt skurområde drar under dagen också in över södra Götaland. Dessa skurar kan bli ganska kraftiga med inslag av åska, framhåller vädermyndigheten.

SMHI:s meteorolog Catharina Wahlström kommenterar.

– Det kan bli ganska stora mängder i Götaland, främst i östra, men också i inre delen. Mellan 30 och 50 mm på ett dygn, säger hon till SvD.

–Det kan bli kraftig åska både i Götaland och delar av Svealand.

Stabiliseras på tisdagen

På tisdag är det främst Norrbottens län som berörs av regn och skurar, men även över Götaland kan någon enstaka skur förekomma.

På andra håll i landet ser det ut att spricka upp.

Under onsdagen har de flesta håll i landet ganska gott om utrymme för solen, men här och var någon enstaka skur. 

– Nuvarande prognoser indikerar att det är huvudsakligen sydvästra Götaland och delar av Jämtland som berörs. 

Läs mer: Finansministern utlovar 50 miljarder kronor

Vänder igen

Sedan vänder vädret igen.

Från torsdag och framåt pekar prognosen åt lite mer ostadigt väder.

Det innebär att nya skurar in västerifrån över norra Norrland och delar av Götaland.  

Och vädret ser inte ut att stabiliseras inom någon nära förestående framtid.

Mer regn och rusk

Mer regn och rusk är sedan att vänta under helgen.

– Även fredagen och lördagen ser det ut att bli skurbetonat över ungefär samma områden och därmed torrare över landets mellersta delar, meddelar SMHI.

– Söndag-måndag tyder en del på att ett lite mer omfattande lågtryck med regn når in över landet, men här blir prognosen mer osäker. 

Läs mer: Här satsar svenskarna sina sparpengar

Foto: NOAA

Text: Redaktionen


31 aug 2026

Kraftig förändring för svenska kronan – värst av alla

2026 08 31

För mindre än ett år sedan stod sig kronan allt starkare mot den amerikanska dollarn.

I början av 2026 närmade sig dollarn 9 kronor, den lägsta kursen mätt i kronor på cirka fyra år.

Dessutom hade Sveriges valuta presterat bäst av alla valutor i den så kallade G10-gruppen under 2025, enligt Bloomberg.

Sedan dess har det varit mörkare tongångar. I maj hamnade kronan istället i botten av samma lista.

Och nu sjunker kronan ytterligare.

Enligt Bloombergs veckovisa dollarindex har kronan i år backat 4,15 procent. Nu står kursen till 9,61 kronor mot dollarn och Sverige ligger kvar i botten.

Norska kronan lyfter

G10, Group of Ten, är ett samarbete mellan länderna med de mest handlade valutorna i världen.

Det är dock inte bara kronan som går svagt bland gruppens valutor.

Även japanska yenen, ned 2,11 procent mot dollarn, bedöms underprestera precis som schweiziska francen som backar 2,04 procent mot samma valuta.

Bättre går det för exempelvis norska kronan som lyft 7,61 procent mot dollarn. 

Varningen: håll nere förväntningarna

I våras flaggade flera experter för att folk inte ska förvänta sig för mycket av kronan i år. Samtliga faktorer som drev upp kronan förra året har tappat kraft, menar DNB Carnegie, Nordens ledande investeringsbank.

– SEK kommer endast stärkas marginellt från nuvarande nivåer, sade Ulf Andersson, chefekonom DNB Carnegie, till Realtid, i maj tidigare i år.

Andra läser: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Då kan kronan lyfta

Enligt Bank of America väntar dock ljusare tider för Sveriges valuta. Kronan kommer bli starkare gentemot euron och dollarn, men först i slutet av året.

Amanda Sundström, valutaanalytiker på SEB, sade nyligen att att kronan kan ta ett skutt uppåt om kriget mellan Iran och USA tar slut.

– Om vi får en lösning på konflikten och lägre oljepriser och inflation gör det att centralbankerna inte behöver höja räntan lika mycket, då tror jag absolut att vi kan se en betydligt starkare krona, säger SEB:s valutaanalytiker Amanda Sundström till SvD.

Fakta: Medlemsländerna i G10

  • Belgien
  • Kanada
  • Frankrike
  • Tyskland
  • Italien
  • Japan
  • Nederländerna
  • Sverige
  • Storbritannien
  • USA
  • Schweiz

Andra läser: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen