NATO uppmanar norrmännen: ”Krig är en möjlig händelse”

2024 02 06

Den holländska amiralen Rob Bauer, som är chef för NATO:s militärkommitté, befinner sig i Oslo.

Bauer är i Norge för att delta i Atlantkommitténs säkerhetskonferens.

NATO-toppen förbereder nu norska folket på att kriget kan komma.

Ökad motståndskraft

Under tisdagsmorgonen intog Bauer podiet för att presentera NATO:s nya försvarsplaner och den aktuella situationen med krig i Europa.

Bauer uppgav att säkerhetsläget i Europa är värre än det har varit på decennier och att den nuvarande världsordningen är hotad.

– Om vi förbereder oss ökar vi vår motståndskraft och vi minskar möjligheten att en konflikt bryter ut, sa Bauer på konferensen, uppger VG.

”Dags att förbereda sig”

– Det går inte att ta förgivet att vi kommer fortsätta ha fred. Det är dags att förbereda sig för det oväntade, sa han under föredraget.

Bauer hänvisade till den svenska försvarschefens uttalanden tidigare i år.

– Den svenska försvarschefen sa i januari att hans land måste förbereda sig för krig. Jag har gett honom fullt stöd och upprepat budskapet från Nato-nivå, säger Bauer, enligt den norska tidningen.

Underföredraget påpekade Bauer att han inte säger detta för att skrämma någon.

Däremot vill han förbereda folket på vad som kan komma.

– Krig är en möjlig händelse. Precis som människor i Ukraina plötsligt upplevde i februari 2022, tillägger han.

Förbättrad säkerhet

Bauer är optimistisk till att fler länder ansluter till NATO.

– Med ett finskt och mycket snart svenskt medlemskap i Nato kommer säkerheten i norra Europa att förbättras avsevärt.

Norge, Danmark, Finland och Sverige ökar sina försvarsbudgetar.

Något Bauer menar leder till att vi kommer att kunna stå emot hot på ett bättre sätt.

Men Bauer poängterade samtidigt att alla länder måste kunna försvara sig, tills allierat stöd är på plats.

– Vi har underinvesterat i försvaret under många år. Det finns en brist på missilförsvar, ammunition, trupper och mer utbildning behövs hela tiden, och särskilt för landstyrkorna, sa han.

Foto: L. Zischke

Text: Redaktionen


JUST NU: Polisen vädjar till allmänheten – “Ingrip inte själv”

2025 09 14

Polisen är på jakt efter två personer som rymt från en kriminalvårdsanstalt.

En stor polisinsats pågår just nu i Västra Götaland.

Detta efter att två personer har rymt från kriminalvårdsanstalten i Borås.

Längst ner i artikeln finns en länk till en bild på en av personerna som har rymt.

Nu vill polisen ha hjälp från allmänheten, men understryker att man inte bör ingripa själv.

“Ingrip inte själv”

Polisen är intresserade av alla iakttagelser som berör de två personerna. 

– Vi har inga konkreta uppgifter om att de skulle vara farliga för allmänheten men man skall inte ingripa själv om man skulle se dem utan kontakta polis, understryker polisen på söndagskvällen. 

Det har hänt

Polisen söker nu i området med flera enheter. 

De avvikna är två män i 25 respektive 30-årsåldern. 

– Har du uppgifter att lämna om de två avvikna personerna, kontakta polisen omedelbart på 112, menas det.

Från rastgård

Rymningen har skett från en rastgård inne på anstaltens område. 

De två personerna har lyckats ta sig över flera staket av olika slag.

Enligt källor till TV4 har de tagit sig ut med hjälp av en byggställning.

Männen är dömda flera brott. Mannen, som är i 25-årsåldern är bland annat dömd för anstiftan/medhjälp till grova våldsbrott. 

Han avtjänar ett flerårigt fängelsestraff och är hemmahörande i Göteborg.

Mannen som är i 30-årsåldern är dömd för mordbrand till ett flerårigt fängelsestraff. Han är hemmahörande i Fyrbodal.

Se bilden här

Den inledande jakten efter de två personerna har nu övergått till en spaningsfas där polisen bland annat kontrollerar och hanterar inkomna tips. 

Kläderna som de bar när de rymde beskrivs som gröna mjukisbyxor samt grön överdel och skall vara Kriminalvårdens kläder.

Det är dock oklart om de fortfarande har på sig dessa kläder.

Klicka här för att se bilden på den 25-årige mannen som rymt från kriminalvårdsanstalten i Borås.

Polisen har inte gått ut med någon bild på den 30-årige mannen ännu.

Arkivfoto:

Text: Redaktionen


Zelenskyj: Bra resultat – våra soldater avancerar

2025 09 14

Ukrainska soldater avancerar i Sumy-regionen.

Det säger Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj på söndagskvällen.

Sumy-regionen i nordöstra Ukraina nära den ryska gränsen har varit under enormt tryck från ryska styrkor under året.

Men nu menar Zelenskyj att det är de ukrainska styrkorna som avancerar, rapporterar RBC Ukraine.

“Våra soldater avancerar”

Den ukrainska armén gör betydande framsteg i Sumy-regionen. 

Samtidigt lider ryska styrkor stora förluster i Kharkiv-regionen, säger Zelenskyj.

– Det finns goda resultat längs gränsen till Sumy. Våra enheter fortsätter att avancera mot Ukrainas statsgräns, förklarar han.

“Ryska förluster”

Han tackar soldaterna i 225:e separata stormregementet och 71:a jägarbrigaden och noterar också framgångar på andra fronter.

– Ryska styrkor lider stora förluster i Kharkiv, Kupjansk och Donetsk. Vi fortsätter operationerna i riktning mot Dobropillia. Det är viktigt att notera att våra trupper slår tillbaka de ryska attackerna, uppger Zelenskyj.

Läs mer: Trump har bestämt sig: ”Massivt” besked om Ryssland

Fortsatta attacker

Samtidigt som Zelenskyj hävdar framgångar i Sumy fortsätter Ukraina med drönarattackerna mot ryskt territorium.

En ukrainsk militär observatör uppgav den på lördagen att foton och filmklipp tyder på att ukrainska drönare har attackerat Bashneft-Novoil-oljeraffinaderiet i Ufa, Republiken Basjkortostan, och att det brinner i bearbetningsenheten, vilket kan störa driften.

Det rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

“Drönarskrot”

Geolokaliserade bilder publicerade den 13 september visar en brand vid raffinaderiet.

Republiken Basjkortostans president Radiy Khabirov hävdade att branden orsakades av fallande drönarskrot, inte av en direkt attack, och kallade attacken för en “terroristhandling”.

Läs mer: ”Värsta sedan krigsstarten” – Ryssland pressas rejält

Foto: President of Ukraine Office resp V. Razom

Text: Redaktionen