Nato fruktar våldsam konflikt i Europa – planerar ingripa

2023 11 20

Våldsamma vapenstrider kan vara på väg att bryta ut i Sydeuropa.

Situationen har varit orolig under en lång tid.

Nu fruktar Nato att en konflikt i Kosovo är nära att bryta ut ännu en gång – i så fall för andra gången inom loppet av bara några månader.

Det framhåller försvarsalliansens generalsekreterare på en presskonferens idag, rapporterar Reuters.

Planerar att ingripa

Om så sker är Nato beredda att agera.

Men militäralliansen kan dock även gripa in betydligt tidigare än så.

Redan nu, i förebyggande syfte, undersöker Nato möjligheten att placera en permanent ökning av antalet trupper på västra Balkan.

Enligt Jens Stoltenberg är risken att läget annars spårar ur fullständigt.

– Vi ser nu över om vi bör ha en mer permanent ökning för att säkerställa att detta inte går utom kontroll och skapar en ny våldsam konflikt i Kosovo eller den bredare regionen, säger generalsekreteraren.

En krigszon

Den 24 september tidigare i år förvandlades den lugna byn Banjska i norra Kosovo till en krigszon.

Ett 30-tal beväpnade serber stormade orten, stängde in sig i ett kloster och sköt mot polisen.

Vid det tillfället svarade Nato med att skicka hundratals soldater till det aktuella området, främst från Storbritannien och Rumänien.

Vi uppmanar regeringarna i Kosovo och Serbien att undvika handlingar eller uttalanden som ytterligare skulle kunna förvärra det spända läget, sade den amerikanska utrikesministern Antony Blinken i en kommentar efteråt.

Vägrar erkänna

Vapenstriderna väckte ny internationell oro kring stabiliteten i Kosovo, som består av en etnisk albansk majoritet och som förklarade sig självständigt från Serbien 2008 efter ett gerillauppror och en Nato-intervention 1999.

Kosovo har därefter erkänts självständigt av 116 länder, däribland Sverige.

I norra delarna av landet bor dock 50 000 serber som fortfarande betraktar Belgrad som den riktiga huvudstaden.

Det har vid flera tillfällen förekommit sammandrabbningar mellan serber och Kosovos polis, samt med internationella fredsbevarande styrkor.

Våldet i september var emellertid det värsta på flera år.

Nato har för närvarande 4 500 soldater från 27 länder på plats i Kosovo.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


23 juli 2026

30 grader varmt – svensk värmebölja på ingång

2026 07 23

Det har varit en blöt vecka på många håll i Sverige.

Skyfallen har avlöst varandra och i stora delar av landet har det fallit kraftiga mängder regn, ofta på kort tid.

Och du bör vara beredd på att ha stövlar och regnrock nära till hands även kommande dagar.

På lördag fortsätter regn att dra in västerifrån över norra Sverige och regnet breder nu också ut sig över södra Sverige. Möjligen att Östersjölandskapen får mest uppehåll, framhåller SMHI i dagens prognos.

– Även under söndagsdygnet väntas regn av och till i stort sett hela landet, då också allmänt lite blåsigt med friska vindbyar.  

"Riktig högsommarvärme" på gång

Men håll ut. 

Mycket tyder nämligen på att vädret vänder under nästa vecka. En ny värmebölja ser ut att vara på ingång från och med torsdagen.

Då pratar vi om riktig högsommarvärme. På flera håll finns möjlighet till 25–30 grader, framförallt i södra Sverige, säger Lasse Rydqvist, meteorolog på Klart, till Aftonbladet.

Andra läser: Uppgifter: Putin har ändrat sig

Augusti kan bli lovande

Värmen tar sig dock inte upp till norra halvan av landet. Men även på den fronten kommer lovande besked, för den som önskar sol och höga temperaturer.

– Augusti ser, precis som juli, ut att bjuda på värme i omgångar. Det kan bli en varm inledning på månaden och under vecka 33 ökar chanserna för varmare väder även i norra Sverige, säger Lasse Rydqvist.

SMHI är hittills något mer försiktig i sin prognos för slutet på nästa vecka. Väderinstitutet gör dock en liknande bedömning – värme är på väg.

Prognosen för nästa vecka är fortfarande ganska osäker men det ser ut att bli ostadigt under början av veckan. Fram emot nästa helg kan det dra in lite varmare luft igen, uppger SMHI.

Andra läser: Hemligt möte mellan Ryssland och Tyskland

Foto: J. Ferlič resp MasterTux

Text: Redaktionen


23 juli 2023

Nytt bidrag införs i höst – tusentals kronor för husägare

2026 07 23

Under torsdagen har Tidöpartierna presenterat flera nyheter för hushåll och konsumenter.

En av dem gäller en utredning av den kritiserade elnätsavgiften, där det bland annat ska tittas på om ett pristak kan införas under vissa tidsperioder.

På samma pressträff meddelade närings- och energiminister Ebba Busch (KD) att ett bidrag som gått lite mer under radarn nu kommer att införas från 1 september.

Det gäller den nya varianten av bidraget för energieffektivisering i småhus, som nu ska rikta sig till fler och bli mer flexibelt.

Satsningen kallas för “Villaeffekten” och ämnar att hjälpa hushåll stå emot framtida energiprisökningar.

Villaeffekten hjälper svenska villaägare att sänka sina energikostnader och att stärka sin motståndskraft. Den senaste tidens oroligheter i vår omvärld visar hur viktigt det är att minska vår sårbarhet och vårt beroende av andra länder, särskilt på energiområdet, säger Ebba Busch. 

Täcker 30 procent

Enligt regeringen kommer husägare kunna söka bidrag för att täcka 30 procent av materialkostnaderna när man genomför energi- och effektiviseringsåtgärder. Som mest kan man få 60 000 kronor i bidrag per småhus.

– De senaste åren har varit prövande för många hushåll ekonomiskt. Med det här förslaget blir det enklare att ansöka om bidraget för energieffektivisering samtidigt som vi ser till att det kan komma fler till del. Att få ner energikostnaderna kommer underlätta för många familjer som har svårt att få ekonomin att gå ihop, säger finansminister Elisabeth Svantesson (M).

Andra läser: Uppgifter: Putin har ändrat sig

Ny variant

Det har tidigare funnits en äldre variant av bidraget. Enligt regeringen riktar sig dock “Villaeffekten” till fler småhusägare jämfört med det förra. 

– Småhusägare får också större flexibilitet att välja vilka åtgärder bidraget ska användas till, och i vilken ordning åtgärderna ska göras, framhåller Tidöpartierna i ett uttalande.

Småhus med fjärrvärme kan inte använda bidraget för att täcka åtgärdskostnader. Det ska dock gå att ansöka om bidrag för att ansluta ett hus till fjärrvärmenätet.

Läs också:

Strängt förbud ska införas i Sverige – största i hela världen

Hushållen kan slippa höjd avgift

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen