Nära band till Kinas militär – ska nu ansvara för säkerhet på Arlanda

2022 02 15

- Detta är inget normalt företag. Det är snarare en del av en statlig offensiv.

Det säger seniorexperten Didi Karsten Tatlow vid TysklandS råd för utrikes relationer om det företag som nu ska ta över säkerhetskontrollen på Arlanda, till AP.

Ska hantera säkerhetskontroller

Företaget Nuctech har nära band med den kinesiska diktaturens styrande kommunistparti och även nära band till Kinas militär och nu har företaget vunnit en upphandling hos Swedavia och ska hantera säkerhetskontroller på Sveriges största flygplats.

Svartlistats i USA

Företaget har på grund av sina band till den kinesiska diktaturen och Kinas militär varit svartlistat i USA i flera år. Men i Europa har Nuctech haft det lättare. Flera europeiska parlamentariker påstår att det beror på att företaget sänkt priserna med 30–50 procent.

– Nuctech lämnar bud som ingen kan matcha. Det är inte normala priser, säger Didi Kirsten Tatlow.

En offentlig upphandling

Swedavia förklarar att det var en offentlig upphandling, och att vem som helst hade kunnat komma med anbud. Annika Balazs, chef för strategiskt inköp på Swedavia, menar att Nuctech vann för att de helt enkelt hade det bästa anbudet. Men detta stoppar inte osäkerheten kring företaget.

Borde vara en varningsklocka

– Det låter konstigt att välja det här bolaget när samma produkter har blivit svartlistade på andra ställen. Det borde vara en varningsklocka. Vi vet ju att kinesiska staten använder övervakningssystem för att dammsuga västvärlden på information och personuppgifter och ofta handlar det om bakdörrar i systemen som läcker känslig information tillbaka till Kina, säger Lars Nicander, seniorrådgivare på Förvarshögskolan, till Aftonbladet.

Nuctech svarar på osäkerheten

–  Det är vår utrustning, men det är din data. Vår kund bestämmer vad som händer med datan, säger Robert Bos, biträdande chef för Nuctech i Nederländerna, där företaget har ett forsknings- och utvecklingscenter.

Foto: Swedavia, Daniel Asplund

Text: Redaktionen


27 nov 2025

JUST NU: Ryska fartyg tvingas tillbaka – ”har gömt sig”

2025 11 27

Rysslands Svartahavsflotta attackerades i veckan av ukrainska drönare.

Nu drar sig flera militärfartyg undan och söker skydd i hamnar på ockuperade Krym.

– Ryssland gömmer krigsfartyg i ockuperade Sevastopol efter ukrainska attacker, rapporterar RBC-Ukraine, med hänvisning till kanalen Crimean Wind.

Flyttas mellan olika platser

De fartyg som Ryssland har kvar i området organiseras nu om och flyttas mellan hamnar.

– På så sätt hoppas man skydda dem från ukrainska attacker, uppger tidningen.

Enligt de ukrainska medierna är det två stora landstigningsfartyg som Ryssland nu försöker gömma.

– Ockupanterna, som fruktar ukrainska attacker, har flyttat skepp i Sevastopols vikar under natten. Endast två stora landstigningsfartyg av Projekt 1171 finns kvar i Rysslands Svartahavsflotta, rapporterar tidningen.

– Orsk som är byggd 1968 och Nikolay Filchenkov som bygdes 1975. Den ena finns kvar i Sevastopol, medan den andra har gömts i Novorossijsk.

Tidigare attacker

Det var i tisdags som Ukraina attackerade en oljeterminal och ett stort landstigningsfartyg på Krym.

Fartyget fick allvarliga skador men sjönk inte.

– Satellitbilder dök senare upp online och visade ögonblicket då det skadade fartyget bogserades till en reparationsanläggning, uppger tidningen.

För två veckor sedan slog den ukrainska militären till mot en rysk flottbas i regionen Krasnodar, vilket ledde till att hamnen i Novorossijsk tvingades stoppa oljeexporten.

LÄS OCKSÅ: Nödrop från Moskva – “har inte hänt sen 1990-talet“

Storbritannien och Ukraina i nytt avtal

Idag kom också rapporter om att Storbritannien går in med ett nytt stöd till Ukrainas militär.

Luftvärnsdrönaren Octopus kommer massproduceras av brittiska militärindustriella anläggningar och skickas till Ukraina.

Planen är att producera flera tusen drönare per månad, där alla ska skickas som stöd till det ukrainska luftförsvaret.

– Detta är historiskt och nästa viktiga steg som kommer att möjliggöra produktionen av ukrainska drönare i Storbritannien, vilka har bevisat sin effektivitet i kampen mot ryska Shaheddrönare, deklarerar den brittiske försvarsministern Denys Shmyhal, rapporterar Kyiv Post.

LÄS OCKSÅ: Lukasjenko dundrar – ”Kan försvinna på ett ögonblick”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


27 nov 2025

”Skattepliktig från första kronan” – Skatteverket varnar för dyr miss

2025 11 27

Många missar att fylla i sin deklaration med alla uppgifter som ska finnas med.

Skatteverket har nyligen gjort en tillsyn av anställda inom restaurangbranschen.

Resultatet från granskningen av deklarationer från arbetstagare på 40 restauranger i Sverige, avslöjar stora inkomster som inte redovisats.

Totalt handlar det om 3,8 miljoner kronor som de anställda fått i dricks, men inte tagit upp i sina deklarationer.

– Principen är att dricksen är skattepliktig från första kronan, hur tråkigt det än låter. Men så är reglerna, säger Skatteverkets jurist Pia Blank Thörnroos, till SR.

80 personer får skattetillägg

Bakom den vanliga missen ligger ofta okunskap.

Många vet inte om att dricksen måste redovisas av den anställde själv och det är alltså inget som arbetsgivare är ansvarig för.

Nu får de omkring 80 påkomna restauranganställda höjd skatt och de straffas också med ett skattetillägg, för att dricksen saknats i deklarationen.

– Det blir dyrt att ha svarta inkomster och bli påkommen med dem. Så är det ju, säger Pia Blank Thörnroos.

Dricks är alltid skattepliktigt

Skatteverket ger vägledning för den som får dricks i sitt arbete.

All dricks, alltså när en kund på exempelvis en restaurang eller i en taxi gör en frivillig betalning utöver det som finns på notan, är skattepliktig.

Den ska således tas upp som inkomst av tjänst i deklarationen, oavsett om den finns med i kontrolluppgiften från arbetsgivaren eller inte.

LÄS OCKSÅ: MOTOR: Mångmiljonär död i ”bisarr” olycka – enorm samling skänks bort

Betalning av arbetsgivaravgift

- Dricks som personalen själv tar hand om direkt från gäster i form av kontanter utgör inte inkomst för restaurangföretaget och företaget ska därmed inte heller redovisa detta som avgiftspliktig ersättning.

- I de fall företaget tar hand om dricksen och efter eget bestämmande fördelar den bland personalen utgör dricksen inkomst för företaget och lön för anställda. Då är företaget skyldigt att betala arbetsgivaravgifter på utbetald ersättning.

Källa: Skatteverket

LÄS MER: Vattenfall höjer avgifterna rejält 

Foto: Skatteverket resp A. Swancar

Text: Redaktionen