– När du närvarar på OS-invigning kl 12 och extrapass på äldreboende kl 14

2021 07 23

Sveriges OS-kläder resulterade i många skratt och kraftfulla kommentarer när det svenska OS-laget promenerade in vid Tokyos OS-invigning idag.

Komikern Martin Soneby var en av de som uppmärksammade Sveriges OS-kläder vid den pampiga invigningen.

– När du ska närvara på OS-invigningen kl 12 och göra ett extrapass på äldreboendet kl 14, var Sonebys kommentar.

De svenska OS-kläderna lockade till en rad lustiga kommentarer i sociala medier. Flera personer sågade kläderna rakt av. 

Bland annat levererades följande kommentarer om Sveriges OS-dräkter.

– Ambulanspersonal?

– Städpersonal.

– Ser ut som sjuksköterskor.

– Fyndhörnan på Gekås?

– E det innetofflor ni ha på er 😂😂vem fan anlitar ni som skräddare ????????

– Varför inte svenska färgerna?

TIPS om du använder mobiltelefon: Dra med dina fingrar på bilden ovan för att förstora och zooma in den.

Kommer i pyjamasar

Radiosportens kommentator Christian Olsson ställde sig också frågande till OS-utstyrseln.

– Det ser ut som de kommer i pyjamasar. Det behöver ju inte vara något negativt. Det är antagligen perfekt material och en underbar design att ha på sig i det här klimatet. Men de står ju ut, kommenterade han. I sociala medier var det i skrivande stund inte lätt att hitta någon positiv kommentar.

ANALYS

Det blir ofta uppmärksamhet kring OS-kläderna och detta år blev det lustigare kommentarer än vanligt. Det ligger nog i tiden att folk tycker till utan pardon, minst sagt.

Men när man tittar närmare ser man även att skorna sticker ut och ser väldigt spektakulära ut. Är det en uppgraderad variant av foppatofflor? Det jag reagerar mest på är att den blå färgen inte matchar flaggan utan snarare ser havsgrön ut. Nej detta var inte någon fullträff. 

Nåja, det viktiga är ju hur det går i själva idrottandet. Otur i kläder och tur i…. medaljskörd, eller vad man nu brukar säga:)

Foto: Swedish Olympic Team Twitter, Tokyo Olympics Opening Ceremony Live

[yop_poll id="399"]

19 dec 2025

Norwegian sätter in direktflyg – ingen konkurrent vill flyga dit

2025 12 20

Norwegian satsar på en ny direktlinje under 2026.

Flygbolaget kommer i juni 2026 inviga den nya linjen som kommer trafikeras två gånger i veckan.

– Den 27 juni 2026 inviger Norwegian sin första direktlinje mellan Köpenhamn och Tbilisi, uppger Norwegian.

– Det är första gången Georgiens huvudstad får direktflyg från Norden – ett steg som väntas underlätta resandet för både turister och affärsresenärer.

Välkomnas av Georgien

Beskedet välkomnas i Georgien som tror att den nya direktlinjen kommer bli värdefull för båda länderna.

– Den här nya rutten representerar ett viktigt steg i att stärka Georgiens förbindelser med norra Europa och skapa fler möjligheter till kulturutbyte, växande turism och affärssamarbeten, säger chefen för Georgiens nationella turistorganisation, Maia Omiadze, i ett uttalande.

Restiden halveras

I dagsläget kräver resor från Skandinavien till Georgiens huvudstad minst ett byte och restiden blir därav oftast uppemot elva timmar.

Med den nya linjen kortas tiden ner ordentligt, då flyget endast kommer ta omkring 4,5 timmar.

– Vi ser fram emot att välkomna fler turister från Danmark och södra Sverige för att upptäcka Georgiens mångsidiga upplevelser, rika historia och varma gästfrihet – där tiden står stilla, säger Maia Omiadze.

LÄS OCKSÅ: BEKRÄFTAT: Här är årets smartaste bilköp

Georgien

Georgien ligger på gränsen mellan Europa och Asien.

Landet har en kuststräcka vid Svarta havet men sträcker sig också högt upp i Kaukasusbergen.

Sidenvägen passerar landet och regionen har därför varit en mötesplats för världens civilisationer under historien.

Gränsar mot Ryssland

I norr gränsar Georgien till Ryssland.

Söder om landet ligger Armenien och Turkiet och Azerbajdzjan ligger österut.

– Georgien har identifierat de skandinaviska länderna som en av de viktigaste marknaderna i processen att utveckla flyg- och turismsektorerna, uppger Norwegian.

– Norwegians direktlinje möjliggör både affärs- och fritidsresor från Nordeuropa, vilket kommer att bredda Georgiens synlighet i en region där direkt tillgång fram till nu har varit begränsad.

LÄS OCKSÅ: Helt unik fabrik ska byggas i Sverige – ska stå färdig 2028

Foto: Norwegian

Text: Redaktionen


Ryska folket drar i nödbromsen – 50 procents skillnad

2025 12 20

Den första veckan i januari firar Ryssland nyår med pompa och ståt. Hela landet stängs praktiskt taget och många ryssar tar semester.

I år präglas dock perioden av stora oroligheter.  

Det kärva ekonomiska läget tvingar den ryska befolkningen att hålla hårt i plånboken.

Hushållen förväntas spendera i genomsnitt 14 000 rubel (175 dollar) under semestern – en minskning med nästan 50 procent jämfört med föregående år, rapporterar oberoende Moscow Times med hänvisning till en undersökning från marknadsanalystjänsten Avito. 

– Stigande inflation samt högre priser på mat, el och vatten och kläder tvingar konsumenterna att spara pengar, säger den ryske ekonomiprofessorn Alexander Safonov, enligt tidningen.

– Folk begränsar sina inköp och utgifter, inklusive utgifter till nyårsfiranden. Oavsett hur mycket man tjänar är den allmänna trenden att minska sina utgifter, fortsätter han.

LÄS MER: Varnar för attack 2027 – USA skickar vapen i rasande takt

Klassiska varan försvinner

Flera nyckelingredienser under det ryska nyårsfirandet har noterat kraftiga prisökningar – bland annat klassikern röd kaviar som numera blivit en lyxvara för de flesta hushåll.

– Den kommer bara finnas som ett ”symboliskt inslag” i många hem, berättar Alexander Safonov.

Enligt professorn blir årets nyårsmenyer bli betydlig glesare än tidigare.

– För många familjer kommer högtidsmåltiderna att begränsas till traditionella rätter som sallad Olivier, ett litet urval av drycker och billiga grönsaker och frukt, säger han.

Sallad Olivier, också känd som rysk sallad, är en klassisk rätt i Ryssland. Den består huvudsakligen av potatis, ägg och majonnäs.

LÄS OCKSÅ: Elgiganten-mejl cirkulerar – radera direkt om du får det 

Foto: V. Adutskevich

Text: Redaktionen