Namnförslag stoppas – Olämpligt kvinnonamn

2023 01 15

Skatteverket säger nej till familjen Lindén i Borås. Förslaget på namn till deras dotter underkänns.

Familjen är besviken och tänker nu ta strid mot Skatteverket.

Slår bakut

Föräldrarna skickade in sitt namnförslag till Skatteverket med förhoppning om att få ett ja till följande namn till sin nyfödda dotter:

-  Lisa Pingla Alice.

Och det första namnet, Lisa, är tänkt att vara barnets tilltalsnamn.

Men Skatteverket slår bakut och vill inte godkänna föräldrarnas önskemål.

Det är mellannamnet Pingla som myndigheten ger kalla handen till.

Blev förvånade

Sveriges Radio rapporterar att pappa Johan Lindén tycker att beslutet är märkligt.

– Jag hade kollat om det fanns någon annan som heter Pingla.

Och det visade sig att det endast finns någon enstaka person som har det andranamnet i Sverige.

Men eftersom Pingla är ett namn som finns bakåt i familjen Lindéns släkt så har familjen en koppling till namnet.

– Min farmors syster kallades Pingla så vi tyckte att det är väl ett fint namn, säger Johan Linden till SR.

Men plötsligt kom ett brev från Skatteverket som vägrade att gå med på att barnet döpts till Pingla.

Det var inget familjen hade väntat sig.

– Vi blev förvånade, säger Johan Lindén.

Tjej som är snygg

Skatteverket presenterar två olika invändningar mot att döpa en flicka till Pingla.

Dels framhåller myndigheten att pingla betyder bjällra eller liten ringklocka.

Dessutom kan ordet pingla användas när folk talar om en kvinna som de tycker är fysiskt attraktiv och det är inget Skatteverket uppskattar.

Sveriges Radio förklarar att pingla enligt Skatteverkets motivering har betydelsen snygg, tjusig kvinna vilket myndigheten anser är olämpligt.

Kommer överklaga

Familjen Lindén håller inte med om beslutet utan de anser att Skatteverket agerar fel.

– För det finns både namn som Sten och Axel och Frans med mera som också är saker. Så det förstår jag inte varför de tyckte det var konstigt, säger Johan Lindén.

– Sen att det är en snygg tjej, det kan jag förstå den motiveringen men det är ju inte många som använder Pingla vardagligt.

– Namn som Tindra i dagens samhälle är kanske ett värre namn egentligen, säger Johan Lindén till SR.

– Vi kommer skicka in en överklagan över detta

Foto: J. Applegate

Text: Redaktionen


26 juli 2026

S vill skärpa lagen – ”helt orimligt att tjäna pengar på det”

2026 07 27

Den 13 september är det val i Sverige.

Vallöftena Inför nästa mandatperiod presenteras i en strid ström.

Socialdemokraterna lyfter olika områden där satsningar ska göras, om partiet vinner förtroende i höstens val. Bland annat sjukvården.

Genom massiva satsningar på personalen ska vårdköerna kortas, kontakten med vårdcentralen underlättas och tryggheten återuppbyggas i hela landet, uppger partiet.

Fritt fram för alternativ

En av vårdfrågorna som S siktar in sig på är alternativmedicinska behandlingar, rapporterar SvD.

Idag finns regleringar kring några allvarliga sjukdomar som diabetes, epilepsi och cancer. De får endast legitimerad hälso- och sjukvårdspersonal hantera.

Men i övrigt är det relativt fritt fram för alternativmedicinen, där också tillsynen är relativt liten.

Detta vill S ändra på.

– Sjuka människor ska inte hamna i händerna på oseriösa aktörer. Det riskerar att undergräva tilltron till vården och kan göra att människor avstår behandling med livshotande konsekvenser, säger partiets sjukvårdspolitiska talesperson, Fredrik Lundh Sammeli, till tidningen. 

Läs mer: Bostadspriserna väntas stiga i Sverige

”Helt orimligt att tjäna pengar”

S menar att nuvarande linje är ett hål i lagen, och vill nu skärpa reglerna kring marknadsföring av behandlingar som saknar vetenskaplig grund och stärka patientskyddet.

– Det är helt orimligt att man utan vetenskapligt stöd kan tjäna pengar på människors utsatthet. Lagstiftningen hänger inte med i dagens utveckling, säger Fredrik Lundh Sammeli.

Sjukvårdsminister Elisabeth Lann (KD) utesluter inte att se över lagen kring alternativa medicinska behandlingar, men har under nuvarande mandatperiod prioriterad andra frågor, uppger tidningen.

Fokus på vårdköer

Under de senaste fyra åren har ett av regeringens stora fokus varit att minska vårdköerna. Och enligt siffror som de styrande partierna presenterar har trenden börjat vända neråt.

– Regeringens målmedvetna fokus att korta köerna har tack vare regionernas och framförallt vårdpersonalens arbete gett resultat. Vi fortsätter arbetet för att varje patient ska få vård i tid, säger Elisabet Lann, i ett uttalande.

Läs mer: Matpriserna kan rusa – varnar för ny prischock

Foto: Socialdemokraterna

Text: Redaktionen


26 juli 2026

Viktigt att alltid ha i bilen – kostar 50 kronor på Biltema

2026 07 26

En liten pryl från Biltema kan vara viktig att ha i bilen om olyckan är framme.

Under sommarmånaderna är många svenskar ute och bilar, både i Sverige och utomlands.

Hav och sjöar lockar under varma dagar, och ibland händer det att bilister hamnar i vattnet.

Även om det inte händer så ofta är det viktigt att veta vad man ska göra om olyckan är framme. Då är det viktigt att agera snabbt för att kunna ta sig ut ur bilen och rädda livet.

Testar olika sätt

Den tyska bilorganisationen ADAC har gjort tester på en anläggning som hör till landets försvarsmakt.

Syftet med experimentet var att ta reda på det bästa sättet att ta sig ut ur bilen om den hamnar i vatten. Testpersonen var en utbildad dykare som testade flera olika alternativ.

– En person som är stressad i kallt vatten skulle ha liten chans att överleva under dessa förhållanden, framhåller organisationen i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Rusning efter populärt fordon

Öppna inte dörren

Att försöka öppna bildörrarna under vatten är inte att rekommendera, enligt testet. Anledningen är det höga trycket.

– Att ta sig ut genom dörren är bekant från actionfilmer, men det är ett scenario som inte kan rekommenderas under några omständigheter, framhåller den tyska organisationen.

– Till en början kunde bilarnas dörrar inte öppnas alls och även efter att trycket jämnats ut under vattnet var detta endast möjligt med största ansträngning.

Öppnar rutorna snabbt 

Testets resultat visar istället att det bästa sättet att ta sig ur, om bilen hamnar i vatten och sjunker, är genom att försöka öppna sidorutorna så snabbt som möjligt. De elektriska fönsterhissarna ska fungera även under vatten.

Om det mot förmodan inte skulle gå rekommenderar ADAC att man har en nödhammare, som bland annat finns att köpa för 50 kronor på Biltema, liggande i bilen. På så sätt kan en ruta krossas vilket skapar en väg ut ur den sjunkande bilen.

– Det kan vara logiskt att placera en bandskärare i kombination med en nödhammare inom räckhåll, framhåller ADAC.

LÄS MER: Billigare elbilar på väg i Europa

Foto: Jeshoots.com

Text: Redaktionen