Naken hyresvärd ställde till rabalder

2023 04 26

En hyresvärd som solade naken uppskattades inte av sina hyresgäster.

Mannen lade sig som han kom till världen på uteplatsen som hörde till den byggnad han förvaltade i ett exklusivt bostadsområde i Frankfurt.

Men solandet, eller rättare sagt nakenheten, var inte direkt populärt bland övriga personer som befann sig i samma hus.

Hyresgästerna drogs till och med till domstol för att en ekonomisk tvist sprungen ur obehaget skulle kunna lösas, rapporterar The Guardian.

Slutade betala hyra

I byggnaden i fråga hade ett företag hyrt in sig, som helt enkelt slutade betala hyra när deras hyresvärd fortsatte att ta av sig kläderna.

– Bolaget höll inne hyran eftersom de bland annat motsatte sig hyresvärdens nakna solbad, skriver den brittiska tidningen.

– Som svar lämnade hyresvärden in en stämningsansökan.

Fick rätt

Den tyska domstolen gick dock på hyresvärdens linje.

Att sola naken på utegården är inte anledning nog för att legitimera en hyressänkning.

– Användbarheten av den hyrda egendomen försämrades inte av att målsägande solade naken på utegården, slog domstolen i Frankfurt fast.

Fick anstränga sig

Anledningen till att hyresvärden fick rätt i sak var på grund av att den plats där han hade lagt sig enbart kunde ses från det berörda kontoret – men då krävdes det att man lutade sig långt ut genom fönstret.

Domstolens bedömning var med andra ord att det skulle till en ganska stor ansträngning för att få in den nakna hyresvärden i synfältet.

"Bar morgonrock"

Det gick inte heller att bevisa att mannen tog sig genom byggnaden, via trapporna, spritt språngandes naken.

– Tvärtom uppgav målsäganden trovärdigt att han alltid bar en morgonrock som han bara tog av sig precis innan han lade sig i solstolen, framhöll domstolen.

Även det bidrog till att hyresgästerna nu tvingas fortsätta betala full hyra och att hyresvärden kan fortsätta att sola naken på gården.

Nakenincident i Sverige

I Sverige och Ystad ägde en incident rum 2020 som påminde om den i Tyskland.

Skillnaden var att rollerna var ombytta – det var hyresvärden som hade anmärkningar på att hyresgäst gick runt utan kläder.

Dessutom rörde sig den manliga hyresgästen i trapphuset och tilltalade grannbarnen, vilket sågs som det största problemet.

Mannen sades upp från sin lägenhet och en rättslig prövning inleddes hos hyresnämnden, skriver Hem & Hyra.

Foto: N. Swargiary

Text: Redaktionen


JUST NU: Tusentals skelett hittade i Litauen – kopplas till Sverige

2025 11 09

Arkeologer i Litauen har gjort ett omfattande skelettfynd.

En upptäckt av skelettdelar har gjorts i den litauiska staden Kretinga.

Skelettdelarna tros härstamma från krigen med Sverige på 1600‑talet, uppger LRT.

Hemlig krypta under kyrka

Vid en planerad renovering av Kretinga kyrka i nordvästa Litauen inleddes även arkeologiska utgrävningar på kyrkogården tillhörande Kretinga församling.

Där upptäcktes en tidigare okänd krypta, ett så kallat underjordiskt rum.

– Det här valvet, där vi sett röda tegelstenar, uppmärksammade oss om att det borde finnas någon form av källar- eller kryptrest, säger Simonas Sprindys, chef för Institutet av det förflutna, till mediebyrån.

LÄS MER: Sverige har bidragit till attacker mot Ryssland

Spår från svenska krig

Redan vid cirka en och en halv meters djup fann man tusentals ben och fler än 20 skallar.

Hittills har endast ungefär en kvadratmeter undersökts, och förhoppningen av att hitta fler skelettdelar är stor.

Det finns uppgifter om att en krypta under Kretinga kyrka användes under krigen med Sverige på 1600- och 1700‑talet, där invånare enligt legender ska ha blivit inmurade.

– Enligt legender var det över 100 personer – kvinnor, barn, äldre och munkar – som murades in här. Hur sant det är är svårt att säga, men faktum är att vi står på ben, säger Diana Jomantaitė Jonaitienėm, guide i området.

Sveriges koppling

Under 1600‑ och 1700‑talen var det område som idag utgör Litauen en del av det Polsk‑litauiska samväldet, och Sverige deltog i flera krig i regionen.

Det hemliga valvet och skelettfynden i Kretinga tros ha samband med dessa konflikter.

 Lokala civila och soldater tros ha begravts eller placerats i kryptor och ossarier under eller efter striderna på ett flertal platser i Litauen.

Kretinga kommun planerar att avsätta mer medel för fortsatt arkeologiskt arbete, och antropologer kommer att studera de återfunna kvarlevorna.

– Det är mycket viktigt historiskt att se vad som finns här. Vi hoppas också på stöd på statlig nivå, säger Antanas Kalnius, Kretingas borgmästare.

Utgrävningarna förväntas fortsätta nästa år och fynden kommer senare att visas för allmänheten, vilket kan ge ny insikt i regionens dramatiska historia under svenska krigen.

LÄS MER: UPPGIFTER: Marco Rubio pekar ut Trumps efterträdare

Foto: J Butterworth

Text: Redaktionen

 


JUST NU: Storbritannien skickar ut trupper

2025 11 09

Storbritannien skickar trupper till Natoland.

Storbritannien skickar soldater och utrustning till Belgien för att hjälpa landet stärka sitt försvar efter drönarintrång i luftrummet, misstänkta att ha utförts av Ryssland.

Det bekräftar Sir Richard Knighton, ny chef för den brittiska militären, till BBC.

Trupper på plats

Den nya chefen för den brittiska militären, Sir Richard Knighton, berättar att hans belgiska motsvarighet bad om hjälp tidigare i veckan.

– Vi vet ännu inte källan till drönarna, säger Knighton, men medger att det är "sannolikt" att Moskva ligger bakom, säger han till BBC.

Beslutet att bistå Belgien har tagits tillsammans med försvarsminister John Healey, och utrustning och personal är redan på väg.

Belgiens främsta flygplats Zavantem tvingades stänga temporärt tidigare i veckan efter att drönare observerats i närheten, och de syntes även till vid en militärbas.

Allvarliga konsekvenser

– Till en början sågs endast drönare över våra militärbaser som vårt problem. Nu har det blivit ett allvarligt hot som påverkar civil infrastruktur i flera europeiska länder, sa Belgiens försvarsminister Theo Francken tidigare i veckan.

Circa 3 000 passagerare hos Brussels Airlines drabbades av störningarna, och flygbolaget meddelat att de står inför "betydande kostnader" för inställda eller omdirigerade flygningar.

Ryssland största hotet

Sir Richard Knighton framhåller att Ryssland är "det största hotet just nu" mot Europa.

– Den illegala invasionen av Ukraina har visat på den barbariska naturen av Rysslands krigsinsatser, säger han.

Han betonar också att hybridkrigföring, inklusive sabotage och mord på brittisk mark, är något Storbritannien måste stärka sitt försvar mot.

Även Nato-samarbete är avgörande.

– En viktig del av att avskräcka hot är att agera tillsammans med andra länder genom Nato.

Mer stöd väntas

Tyskland har också erbjudit Belgien stöd med antidrönarmått, efter att fler farkoster nyligen orsakat stora flygstörningar i bland annat Sverige, Norge och Danmark.

Kremlin har förnekat inblandning, men spänningarna har ökat efter fler allvarliga intrång i Östeuropa, där ryska stridsflygplan och attackdrönare varit involverade.

Foto: Nato

Text: Redaktionen