Mystiskt besked från Ryssland – efter Sveriges varning

2024 05 23

Turerna kring det ryska lagförslaget om att flytta havsgränsen fortsätter.

Reaktionerna var starka när det igår morse avslöjades att Ryssland gått fram med ett utkast som beskriver hur man ensidigt planerar att flytta den ryska havsgränsen mot Finland och Litauen.

Det sistnämnda landet krävde att Nato skulle svara efter den nya informationen.

Även flera grannländer har reagerat, däribland Sverige.

– Ryssland kan inte ensidigt fatta beslut om nya gränser, sade statsminister Ulf Kristersson (M) på en pressträff igår.

– Sverige följer frågan nära tillsammans med våra allierade och partners, inklusive Finland och Litauen, som har Sveriges fulla stöd, fyllde utrikesminister Tobias Billström (M) in enligt DN.

Mystiskt besked

Nu tycks Ryssland ha svängt om gränsförflyttningen.

Utkastet är åtminstone bortplockat från den officiella portal där det ursprungligen förklarats.

Men det finns ingen förklaring till varför.

– Utkastet är raderat, är det enda som framhålls i ett meddelande, enligt Reuters.

Försvarsdepartementet har inte heller svarat när nyhetsbyrån begärt en kommentar.

– Det kan inte uteslutas att rapporten är ett försök att så förvirring, uttryckte Estlands utrikesminister Margus Tsahkna.

Efter ÖB:s varning

Det hemlighetsfulla beskedet från Ryssland kommer även bara några timmar efter att överbefälhavare Micael Bydén gått ut med att han är övertygad om att Vladimir Putin “håller båda ögonen på Gotland”.

– Putins mål är att få kontroll över Östersjön, sade han till tyska RND i en intervju som publicerades igår.

–  Om Putin invaderar Gotland kan han hota Natoländerna från havet. Det skulle vara slutet på fred och stabilitet i Norden och Baltikum.

Förnekar attackplaner

Kreml har konsekvent förnekat att man har några planer på att attackera andra länder i Europa än Ukraina.

– Detta är fullständigt nonsens, har Putin sagt.

– Ryssland har ingen anledning och inget intresse – vare sig geopolitiskt, ekonomiskt, politiskt eller militärt – att kriga med Natoländer.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


5 november 2025

JUST NU: Många kunder drabbade – allvarligt fel hos Klarna

2025 11 05

Ett allvarligt fel hos Klarna drabbar kunder.

Betaljätten Klarna har drabbats av ett allvarligt fel som har lett till att uppgifter om kunder har läckt ut.

Det var en kund som själv slog larm om problemet, som nu bekräftas av Klarna.

Upptäcktes av en kund

Den svenska betaljätten bekräftar att kunddata har läckt ut, rapporterar Forbes.

Felet upptäcktes när en kund skulle göra en betalning i Klarnas onlinekassa i helgen.

Kunden upptäckte att ansökningsformulär som skulle fyllas i redan var ifyllda – med en helt annan användares personuppgifter.

Kunden bestämde sig då för att avbryta betalningen av rädsla för att de egna personuppgifterna skulle bli synliga för andra användare.

Svenska Klarna, som i USA används varje vecka av mer än 150 miljoner kunder till stora amerikanska företag som Walmart, Macy’s och Wayfair, bekräftar problemet – men vill inte avslöja dess omfattning, enligt tidningen.

Enligt Klarna handlar det dock inte om något dataintrång.

LÄS OCKSÅ: Jättebesked om Klarna - tar stort kliv

Klarna bekräftar – ”sällsynt scenario”

En talesperson för Klarna kommenterar de läckta uppgifterna.

– Vi har fått kännedom om det här fallet och har utrett det grundligt, säger talespersonen, enligt tidningen.

Företaget menar att det är ett ”sällsynt scenario” som ligger bakom de allvarliga problemen.

– Problemet är kopplat till ett sällsynt scenario som vi aktivt arbetar med, och vi har vidtagit åtgärder för att ytterligare stärka våra skyddsåtgärder. Vi kan bekräfta att detta inte är resultatet av ett systemomfattande problem eller ett kunddataintrång, förklarar talespersonen.

Liknande problem tidigare

Klarna vill dock inte gå in på några tekniska detaljer om orsaken till problemet.

De svarar inte heller på hur många användare som har drabbats, enligt tidningen.

Företaget har haft liknande problem tidigare.

– I en kusligt liknande incident i februari 2020 rapporterade användare att genom att bara ange en e-postadress och ett postnummer fylldes formulär automatiskt i med andra användares data, rapporterar tidningen.

LÄS OCKSÅ: Postnord ändrar leveranser - glatt besked för kunderna

Foto: Klarna

Text: Redaktionen


Trump vägrar toppmöte – kräver att värdlandet kastas ut

2025 11 05

USA:s president Donald Trump vägrar att delta på nästa G20-toppmöte.

Under ett besök hos American Business Forum i Miami meddelar Trump att han tänker nobba mötet, som äger rum i Johannesburg senare i november.

Presidenten riktar hård kritik mot värdlandet Sydafrika, som han anser borde uteslutas från G20.

– Sydafrika borde inte vara med i G20 längre. Det som har hänt där är väldigt dåligt, säger Trump enligt Reuters.

– Jag tänker inte representera vårt land där. De [Sydafrika] borde inte vara där, fortsätter presidenten.

Kalabalik i Vita huset

Trump har upprepade gånger anklagat Sydafrika för att tillåta folkmord på vita medborgare och konfiskering av mark från vita jordbrukare. Han har kallat det för "ett massivt brott mot mänskliga rättigheter".

När Trump tog emot sin sydafrikanske motsvarighet Cyril Ramaphosa i Ovala rummet spelade han upp en video som påstås visa bevis för ett folkmord på vita i Sydafrika. Trump visade också upp tryckta kopior på artiklar, som enligt honom visar vita sydafrikaner som har dödats.

– Död, död och död, sade Trump med hänvisning till bilderna.

Den sydafrikanske presidenten dementerade att det förekommer ett folkmord på vita i landet. Han uppgav att det visserligen förekommer brott i Sydafrika, men att majoriteten av offren är svarta.

LÄS MER: Mötet kollapsade – Kreml ger nytt drastiskt besked till Trump 

Omstritt ämne 

Frågan om markägande är en omtvistad fråga i Sydafrika. Majoriteten av jordbruksmarken ägs fortfarande av vita människor, tre decennier efter apartheids slut. Av den inhemska produktionen kommer 95 procent från de storjordbruk som fortfarande oftast ägs av vita.

Efter apartheidtiden (1948–1994) har delar av jordbruksmarknaden, cirka 10 procent, omfördelas från vita till svarta. Den sydafrikanska regeringens mål är att en tredjedel av marken ska byta ägare.

Reformen har kritiserats av både den vita och svarta befolkningen, rapporterar Utrikespolitiska institutet.

– Svarta anser att den går för långsamt och de vita anklagar regeringen för att ge jord till många som inte brukar den. Det radikala vänsterpartiet EFF liksom vänsterkrafter inom regeringspartiet ANC har uppmanat till ockupation av mark ägd av vita, framhåller UI i en analys.

LÄS OCKSÅ: ”Det blir dominoeffekt” – stort larm om Putins armé 

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen