Mystiska källan uppger: Putin är död

2023 10 27

Vladimir Putin uppges ha avlidit under torsdagskvällen.

Ryktet kommer två dagar efter de påstådda uppgifterna om att diktatorn drabbats av ett plötsligt hjärtstopp.

Bakom uppgifterna stod den mystiska Telegram-kanalen General SVR som påstås drivas av en före detta generallöjtnant från den ryska underrättelsetjänsten.

Uppgiftslämnaren går även under pseudonymen “Viktor Mikhailovich” och beskrivs som en källa som ihärdigt rapporterar om händelser från Moskvas innersta krets.

Nya uppgiften: Putin är död

Tisdagens rykte om ett påstått hjärtstopp fick oväntat stor uppmärksamhet i världens medier och Kreml blev själva tvungna att gå ut och kommentera uppgifterna.

– Allt är bra med honom. Det här är ännu ett falskt rykte, sade Putinregimens talesperson Dmitrij Peskov i tisdags enligt Reuters.

Men nu går samma kanal ut med en än mer häpnadsväckande uppgift.

Viktor Mikhailovich påstår att den ryska diktatorn är död.

"Dog igår kväll"

Enligt Mikhailovich rykte ska Putin ha avlidit under torsdagskvällen.

– Varning! Det sker för närvarande en kupp i Ryssland. Ryska presidenten Vladimir Putin dog den här kvällen i sin bostad i Valdai, påstod General SVR på sociala medieplattformarna X och Telegram igår kväll.

– Klockan 20.42 rysk tid avslutade läkarna återupplivningsförsöken och dödförklarade honom.

"Direkt order"

Enligt samma konto har läkarna stängts in i samma rum tillsammans med Putins döda kropp på order av presidentens säkerhetspersonal.

Ordern påstås komma direkt från armégeneralen Dmitry Kochnev.

“Viktor Michkailovich” har under lång tid hävdat att Putin lider av svåra hälsoproblem och använder sig av dubbelgångare.

Han menar nu att Putins påstådda bortgång kommer att försvåra en sådan bluff i framtiden.

Obekräftade uppgifter

Uppgifterna är obekräftade och Ryssland har inte kommenterat dem.

I tisdags avfärdade Dmitrij Peskov förutom Putins eventuella hälsoproblem även tanken på att Kreml använder sig av “kopior” som låtsas vara diktatorn.

– Detta påstående tillhör kategorin ”absurda informationsbluffar” som en hel rad av medier diskuterar med avundsvärd ihärdighet. Det framkallar inget annat än ett leende, sade talespersonen.

Experten: "Gynnar Kreml"

“General SVR” har figurerat sedan 2020.

Enligt Rysslands-experten James Nixley, chef på tankesmedjan Chatham House, spelar kontot Putinregimen i händerna.

– Vad som är helt klart är att just de här kanalen har en historia av att lägga ut desinformation och det är i den ryska statens tjänst. Det passar Kreml att odla förvirring, säger han till The Independent.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


15 okt 26

Oväntade uppgifter om Centern och SD

2026 10 15

Centerpartiets röda linje mot Sverigedemokraterna är välkänd.

C säger nej till alla former av samarbeten med SD.

Men nu kommer en signal som kan tyda på att partiet lämnar dörren på glänt.

I Sveriges största region uppges Centerpartiet öppna för ett högerstyre med stöd av SD.

Det handlar om Region Stockholm, som är landets folkrikaste region. 

Centerpartiet öppnar för ett nytt samarbete högerut i regionen med stöd av Sverigedemokraterna, enligt uppgifter till Expressen.

En sådan lösning skulle innebära att C behöver förhandla med SD för att få igenom sin regionala budget, skriver tidningen.

Oron: En testballong för ny högerregering?

Den påstådda högersvängen oroar de rödgröna partierna.

Inom S, MP och V diskuteras det om Centerns öppning för SD-stöd kan vara testballong för ett liknande samarbete nationellt, rapporterar Expressen.

Läs också: Rusar på börsen – 70 000 äger aktien på Avanza

Nya styret kollapsade

Efter valet inledde S, MP, C, KD och L förhandlingar om att bilda ett nytt mittenstyre i Region Stockholm.

Men förhandlingarna strandade.  

Förra veckan hoppade flera partier av samtalen sedan de bland annat misslyckats med att enas om den ekonomiska politiken och hur vårdköerna ska kortas, rapporterar Mitt i Stockholm.

– Där fanns det inte en samsyn. Vi kommer inte sitta och administrera en vårdpolitik som vi inte tror på, sade Carl-Johan Schiller (KD) till DN.

Finansregionråd Aida Hadžialić (S) ville inte berätta varför förhandlingarna kollapsade.

– Vår bild är att samtliga partier har varit konstruktiva och villiga att kompromissa. Av respekt för parterna i rummet kommer jag inte gå in på detaljer i förhandlingarna, framhöll hon i en kommentar till samma tidning.

Andra läser: Spara 1 300 kronor i månaden – Nordea uppmanar

Text: Redaktionen


15 okt 26

PARTILEDARE: ”Sverige ska få en blå regering”

2026 10 15

Magdalena Andersson (S) föll som väntat i torsdagens statsministeromröstning.

Nu är det upp till talmannen Andreas Norlén att föreslå vem av partiledarna som ska få nästa sonderingsuppdrag.

En av kandidaterna är Ulf Kristersson (M).

M-ledaren har dock själv påpekat att han saknar förutsättningar för att bilda en ny regering.  

– Så länge det är 176 mandat som vill se en socialdemokratiskt ledd regering, då finns de inte, sade han till SvD på onsdagskvällen.

Hävdar: Finns en väg för en blå regering

Andra tongångar hörs dock från Ebba Busch (KD). Hon bedömer att det finns en väg framåt för en blå regering, rapporterar SVT.

– Jag kommer göra det jag kan nu för att få alla parter till bordet som behövs för att Sverige ska kunna få en blå regering, säger Busch till kanalen.

KD-ledaren har tidigare lanserat en mitten-högerregering som ett möjligt regeringsalternativ och berättat att hon för samtal om en sådan regering.

– Jag pratar med alla och jag tar gärna så många konstruktiva initiativ som det går, men jag pratar så lite som möjligt om dem i media, sade Busch till Di i tisdags.

Kristersson dementerar

Ulf Kristersson förnekar att det pågår några förhandlingar om en mitten-högerregering.

– Det finns inga sådana förhandlingar. Vi pratar förstås med alla hela tiden, säger han till SvD.

Läs också: Färre är arbetslösa i Sverige

Mohamsson: Ge det till Magdalena Andersson

Liberalernas partiledare Simona Mohamsson anser att Magdalena Andersson borde få tillbaka sonderingsuppdraget.

– Magdalena Andersson borde prövas igen i riksdagen. Man kan inte fira med tårta och sedan inte göra jobbet. En majoritet av ledamöterna säger fortfarande att de vill ha Andersson som statsminister, skriver hon på X.

Mohamsson betonar att hennes statsministerkandidat är Ulf Kristersson.

– Det gäller oavsett om veckorna går i riksdagen eller om Sverige går till extra val.

Andra läser: Rysk flygbas i lågor

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen