Mystisk stöldvåg i svensk storstad – fara för allmänheten

2023 11 09

Malmö har drabbats av en mystisk stöldvåg.

Stadens brunnslock försvinner i en rasande fart.

På endast två veckor har 42 brunnslock anmälts stulna, rapporterar TV4.

Inget stort värde

Det råder fortfarande oklara omständigheter kring varför föremålen försvinner.

Brunnslocken är inte speciellt värdefulla, andrahandsvärdet är lågt och chansen till vidareförsäljning är minimal. 

Ett nytt brunnslock kostar mellan 800 och 3 000 kronor, beroende på modell.

– Vår spekulation är skrotningsvärdet. I dessa tider av inflation och lågkonjunktur blir det värt att smälta ner brunnslocken för att komma åt järnet, säger Morgan Olofsson, som är ansvarig för Drift och underhåll i Malmö stad, till TV4 Nyheterna.

En liknande stöldvåg drabbade Malmö i början av året. I januari försvann 50 brunnslock från stadens gator.

Polisens presstalesperson i syd, Nils Norling, kommenterade fenomenet i Sveriges Radio.

– Det här är i princip unikt när det kommer till stölder, sa han då.

Fara för allmänheten

Den märkliga företeelsen kostar inte bara Malmö stad några tusenlappar. Stöldvågen utsätter även allmänheten för stor fara.

– Det är en stor skaderisk när det plötsligt finns ett hål i gatan. Speciellt när det finns på kanten av vägen där cyklister och andra rör sig, sa Morgan Olofsson till SR i januari.

Uppmanar Malmöborna 

Nu går Malmö stad ut med en uppmaning till allmänheten.

Den som noterar ett försvunnet brunnslock uppmanas att anmäla stölden till Malmö stad för att personal ska kunna spärra av hålet och ersätta locket.

– Man ska aldrig underskatta brottslingar, de kan vara kreativa. Samtidigt kan vi tyvärr inte utesluta att någon vill samhället illa på något sätt, säger Morgan Olofsson till TV4.

Foto: Pontus Ohlsson

Text: Redaktionen


24 sep 26

UPPGIFTER: Tung smäll för alla som kör dieselbil

2026 09 24

Dieselpriset har stigit kraftigt runt om i Europa till följd av kriget mellan USA och Iran.

Störningar av trafiken genom Hormuzsundet har bidragit till att priserna ökat markant vid pump.

Nu blir det ännu dyrare.

Det uppger energiekonomen Claes Hemberg i en krönika hos Transportnytt.

Han hänvisar dels till situationen i Mellanöstern, dels till omfattande nedstängningar av raffinaderier i Europa efter prognoser om en kraftigt minskad efterfrågan på diesel.

”Även i Sverige”

Hemberg konstaterar att Europa inte längre är självförsörjande på diesel, utan är beroende av leveranser från ”konfliktdrabbade producenter och mellanhänder”.

På grund av blockeringarna i Hormuzsundet och Röda havet transporteras dieseln nu med tankfartyg runt den afrikanska kontinenten.  

– Det innebär att enorma mängder diesel hela tiden befinner sig till sjöss, vilket gör leveranskedjan extremt sårbar för minsta lilla störning. Med andra ord kan vi räkna med fortsatt dyra och ännu dyrare dieselpriser även i Sverige under hela 2027, skriver Hemberg.

Sverige befinner sig visserligen i ett bättre läge än många andra europeiska länder, eftersom norsk olja används till svensk bensin och diesel.

Trots det bedömer Hemberg att dieselpriset kommer att stiga kraftigt i Sverige.

– Våra priser åker ändå med upp i en ny europeisk olje- och dieselfrossa.

Läs mer: Bokningarna rusar – Ryanair sätter in ny direktlinje

Tillfälliga sänkningar försvinner

Bränslepriserna i Sverige beräknas stiga redan nästa vecka.  

Torsdagen den 1 oktober löper den första av regeringens tillfälliga skattesänkningar på bensin och diesel ut. Det innebär att skatten höjs med motsvarande cirka en krona litern för bensin och 40 öre per liter för diesel.

Två månader senare, den 1 december, löper den andra tillfälliga skattesänkningen ut. Den motsvarar en höjning med cirka tre kronor per liter.

Läs också: 10 500 måste anställas – 40 000 kronor i snittlön 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


23 sep 2026

S-ledarens första regeringsbesked

2026 09 23

Socialdemokraterna kommer att få ihop en ny regering för Sverige.

Så lyder beskedet från Magdalena Andersson (S) på onsdagseftermiddagen.

Det är första gången som S-ledaren kommenterar en eventuell regeringsbildning efter att ha fått sonderingsuppdraget från talmannen i fredags.

– Jag har haft bra samtal med flera, eller de flesta, av partiledarna i Sveriges riksdag, säger Andersson till SR.

Beskedet: "Ja"

Under eftermiddagen har Magdalena Andersson haft möte med Moderatledaren Ulf Kristersson, som i torsdags meddelade att han avgår som statsminister.

Enligt S-ledaren har de pågående samtalen gett “en bra bild över vilka partier som det är meningsfullt att fortsätta samtalen med”. Hon har tidigare sagt att hon ska tala med sex partier, vilket betyder samtliga riksdagspartier förutom Sverigedemokraterna.

På frågan om S kommer få ihop en regering ger Andersson ett kort svar.

– Ja, säger partiledaren.

Bildar "kartell"

Tidigare idag meddelade Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Vänsterparitet och Centerpartiet om att de fyra partierna bildat en “kartell” i riksdagen. Samarbetet handlar om vilka som ska ta plats i riksdagens utskott och vilka som ska bli nya talmän.

– Vi går ihop och bildar kartell. Våra 176 mandat ska ställas mot Tidös 173, för då får vi majoritet i alla utskott, säger Socialdemokraternas gruppledare Lena Hallengren till DN.

Läs också: Vindkraft stoppas i Sverige

Vill inte ha Norlén

Enligt Lena Hallengren är det “självklart” att nuvarande talman Andreas Norlén inte ska sitta kvar på sin post. 

– Det är Tidös kandidat. Vi backade upp honom sist för att det inte skulle bli en sverigedemokratisk talman. 

Hallengren menar att S, i egenskap av att vara största parti, bör ha talmansposten.

Läs mer: S lovar satsning för 500 000 svenskar – ”det första vi ska göra”

Arkivfoto: Socialdemokraterna, pressträff

Text: Redaktionen