Mystisk låt toppar listorna i Sverige – vem är artisten?

2026 01 12

Jag vet, du är inte min” är titeln på låten som just nu toppar Spotifys topp 50-lista i Sverige.

Enligt STIM (Svenska Tonsättares Internationella Musikbyrå) står "Jacub” som både artist och producent bakom låten.

Det är ett helt nytt namn för den svenska publiken – men frågan är om artisten verkligen finns.  

Enligt en granskning från Aftonbladet går det inte att verifiera Jacubs identitet. Tidningen har kunnat fastställa identiteten på fyra av låtens upphovspersoner: Morten Winther, Malthe Carlsen, Ryan Peterson, Niklas Engvall.

Det femte namnet, artisten Jacob Berg, går enligt granskningen inte att spåra i verkligheten.  

– Ingen verklig person har kunnat kopplas till artisten Jacub. Det finns en Instagramsida men ingen tydlig person som avsändare, rapporterar tidningen.

Misstänkt AI-låt

Granskningen har lett till nya misstankar om att succélåten är AI-genererad. Detta eftersom Malthe Carlsen och Niklas Engvall arbetar på AI-avdelningen på skivbolaget Stellar music, som äger rättigheterna till låten.

LÄS MER: Oväntad faktura skickas ut via sms – betala inte

”Bärs av ett team”

Upphovspersonerna har själva uttalat sig om processen i en kommentar till journalisten Emmanuel Karlsten.

– Teamet bakom Jacub består av erfarna musikskapare, låtskrivare och producenter som har investerat mycket tid, omsorg, känslor och ekonomiska resurser i denna EP. Processen har inneburit många sena nätter och ett stort personligt engagemang, vilket också är anledningen till att vi är genuint tacksamma för hur starkt lyssnarna har knutit an emotionellt till musiken, framhåller männen.

Upphovspersonerna förnekar inte att de använt sig av AI i processen. På frågan om artisten Jacub finns på riktigt, svarar de:

– Jacub är ett konstnärligt projekt som utvecklas och bärs av ett team av mänskliga låtskrivare, producenter och kreatörer. Känslorna, berättelserna och upplevelserna i musiken är verkliga, eftersom de kommer från verkliga människor.

LÄS OCKSÅ: Kinas ekonomi toksågas – jämförs med Mao Zedong

Foto: StockSnap resp Blackscorpionmusic

Text: Redaktionen


30 maj 2026

Älskat pålägg stoppas i svenska butiker

2026 05 31

Ett populärt sött pålägg stoppas.

Flera populära syltprodukter riskerar att försvinna från svenska butikshyllor.

Detta om de inte ändrar recept eller byter namn.

Skärpta regler slår mot sylt

Kraven på frukt- och bärinnehåll i sylt, marmelad och gelé höjs.

För två år sedan beslutade EU att höja kravet på frukt- och bärinnehåll i sylt från 35 till 45 gram per 100 gram produkt.

Reglerna har sedan anpassats av Livsmedelsverket och blir svenska föreskrifter den 14 juni i år.

Syftet är att minska sockermängden och samtidigt stärka marknaden för frukt och bär.

– Äkta vara välkomnar den här förändringen. Sylt och marmelad ska förstås innehålla ordentligt med frukt och bär och mindre utfyllnad i form av socker, vatten och tillsatser, säger Björn Bernhardson, verksamhetsledare på konsumentföreningen Äkta vara.

LÄS MER: Livsmedel rusar i popularitet – trefaldig ökning

Märken pekas ut

Konsekvensen av de nya reglerna är att flera syltprodukter kan komma att stoppas i svenska butiker i sin nuvarande form.

Tillverkare måste antingen öka mängden frukt och bär i recepten eller ändra produktens namn.

Bland de utpekade produkterna finns BOB Squeezy Hallon, Den Gamle Fabrik Björnbärsmarmelad, Änglamark Ekologisk Hallonsylt samt Xtra Hallonsylt.

Trots de nya kraven finns en övergångsperiod.

Produkter som redan finns ute i butik får säljas slut innan reglerna börjar tillämpas fullt ut.

Matjättar agerar

Flera svenska matjättar har redan börjat fasa ut sylten i butik.

Coop bekräftar att flera av deras produkter kommer att få ändrade recept.

Även Orkla, som står bakom syltmärkena BOB och Den Gamle Fabrik, uppger att de har granskat sortimentet för att säkerställa att produkterna uppfyller de nya kraven

– Äkta vara har i dagarna varit ute och kollat hur det ser ut i butikerna och kan se att flera tillverkare redan har ökat frukt- eller bärhalten, uppger de i ett uttalande.

LÄS MER: Medvedev varnar EU-invånare – “Fredliga sömnen är över”

Foto: Brooke Lark

Text: Redaktionen


31 maj 2026

Viktigt besked från USA till Ukraina

2026 05 31

I veckan vände sig Volodymyr Zelenskyj till USA.

Den ukrainske presidenten vädjade om fortsatt stöd.

Framförallt för att rädda upp landets förmåga att också fortsatt försvara sig mot de ryska attackerna.

– Jag, å det ukrainska folkets vägnar, ber respektfullt presidenten och USA:s kongress att förbli engagerade, uppgav Zelenskyj i ett brev till Vita huset, enligt Kyiv Independent.

– Hjälp oss att säkra detta viktiga skyddsverktyg mot rysk terror, för att stoppa de ryska missilattackerna. Den nuvarande leveranstakten genom PURL-programmet håller inte längre jämna steg med det hot vi står inför.

USA ger besked

Nu ger USA ett besked som svar på den ukrainske presidentens vädjan, rapporterar Kyiv Independent.

Och beskedet är lugnande för Ukraina.

USA kommer inte lämna Ukraina utan hjälp, enligt den amerikanske försvarsministern Pete Hegseth.

USA berömmer

USA:s försvarsminister passar också på att berömma de europeiska länderna för deras stora satsning på att öka försvarsutgifterna.

– Om man ser på hur mycket pengar som har spenderats har Europa tagit initiativ. Ukraina har varit minst lika, om inte mer, effektiva i processen, säger Pete Hegseth.

– Så vi vill att de ska kunna försvara sig, och vi kommer att hitta ett sätt att se till att vi kan hjälpa dem med det, säger Pete Hegseth, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Ungern säger nej – Orbáns linje står fast

Trumps besked dröjer

Donald Trump har ännu inte offentligt kommenterat Ukrainas vädjan.

Däremot har ett antal medlemmar i den amerikanska lagstiftande församlingen gått ut och krävt att USA:s svar ska vara att hjälpa det krigshärjade landet.

– Min förhoppning och förväntan är att Amerika kommer att svara positivt på denna begäran, säger demokraten Richard Blumenthal under ett besök i Ukraina och får medhåll av Jim Himes i representanthuset, enligt tidningen.

– Det vi kommer att betrakta som vårt uppdrag, när vi kommer tillbaka, är att se till att Ukraina har medlen att utföra jobbet.

LÄS MER: Medvedev varnar EU-invånare – “Fredliga sömnen är över”

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen