Myndighet varnar: rykten sprids om insekter i svensk mat

2023 01 27

Det cirkulerar falska rykten i Sverige om att vanlig mat innehåller insekter.

Ryktesspridningen har blivit så omfattande att Livsmedelsverket nu måste gå ut och kraftigt dementera innehållet.

– Det sprids rykten, både i Sverige och i andra europeiska länder, att det skulle vara tillåtet att blanda insekter i maten utan att informera konsumenterna, säger Astrid Walles Granberg, rådgivare på Livsmedelsverket, i ett pressmeddelande på fredagen.

Hon tillägger:

– Självklart är det inte så – ingen ska luras att äta insekter utan att man vet om det.

Tillåtet men ovanligt

Det är helt tillåtet att sälja mat med vissa insekter i Sverige och resten av EU sedan ett par år tillbaka. Fenomenet är dock relativt ovanligt och det är dessutom enbart sex arter som är tillåtna.

Myndigheten går inte in i detalj på var ryktesspridningen sker, men betonar att det är allvarligt att lura konsumenter att tro att de äter någonting som de i själva verket inte gör.

– Den som inte vill äta insekter ska naturligtvis inte göra det. Precis som för all mat som säljs måste det vara tydligt i märkningen vilka ingredienser som ingår så att vi kan välja själva om vi vill äta maten eller inte, säger Astrid Walles Granberg.

Måste framgå tydligt

Enligt Livsmedelsverket kan du alltså andas ut om du inte är särskilt sugen på att äta flugor eller maskar.

Det finns inga insekter i din mat så länge du inte kan hitta dem i ingrediensförteckningen.

Myndigheten framhåller att det måste stå tydligt och framgå vilken art det är och att informationen måste vara på svenska.

Högt järninnehåll

För de som dock tycker om insekter finns det fler anledningar än enbart smaken att fortsätta med en sådan diet.

Studier vid Sveriges lantbruksuniversitet, SLU, har kunnat visa att insekter har ett väldigt högt näringsvärde.

– En del insekter har till exempel ett mycket högt järninnehåll och skulle kunna bidra till att motverka järnbrist, vilket är ett problem i Sverige och stora delar av världen, framhåller professorerna Anna Jansson och Åsa Berggren på SLU i en rapport.

Dyngbaggar på nyårsmiddagen 2050

Att det kommer bli allt vanligare att äta insekter i framtiden anses dock vara en vetenskapligt grundad gissning, menar Johan Bergendorff, vetenskapsreporter på SVT.

– Köttet på tallrikarna år 2050 kommer att behöva ersättas med mer vegetariska proteiner – och med insekter, framhöll han till tv-kanalens hemsida vid årsskiftet då han förutspådde innehållet på framtidens nyårssupéer.

– Antingen dyngbaggar, som grävs upp från kornas mockor, eller produceras inomhus i effektiva insektsfabriker och mals till pulver. Det krävs väldigt mycket mindre plats, foder och vatten att producera insektsprotein än kött från kor, får grisar eller kyckling.

Hela listan: dessa insekter är tillåtna

Följande sex insektsarter är enligt Livsmedelsverket tillåtna att finnas i livsmedel i Sverige:

- Mjölmask

- Hussyrsa

- Europeisk vandringsgräshoppa

- Buffalolarv

- Honungsbi, drönarpuppa

- Svart soldatfluga

Foto: O. Mulyadi (Föreställer svart soldatfluga, en av de tillåtna insekterna att sälja som mat i Sverige)

Text: Redaktionen


04 jul 26

Finsk flygtrafik stoppas – jaktplan har skickats upp

2026 07 04

Den finska försvarsmakten har varit aktiv under morgonen.

Flygtrafiken har tillfälligt stoppats i Finland.

Observationer av jaktplan har gjorts under hela morgonen, rapporterar Yle.

Restriktioner i Finska viken

Den finska försvarsmakten meddelar under lördagsmorgonen att flyg- och sjötrafiken begränsas.

Restriktionsområdet för luftfart infördes tidigt på lördagsmorgonen strax efter klockan fem, och begränsningar av havsområdena infördes direkt efteråt.

– Försvarsmakten har tagit i bruk tillfälliga restriktionsområden för luftfart och sjötrafik i den östra Finska viken under lördagsmorgonen. Kontrollera alltid aktuella restriktionsområden innan du ger dig ut på resa, skriver försvarsmakten i ett inlägg på X.

Enligt myndigheten gäller restriktionerna havsområdet utanför Kotka och Fredrikshamn i sydöstra Finland.

Jaktplan har skickats upp

– I Kotka har man gjort observationer av jaktplan under hela lördagsmorgonen. Försvarsmakten uppger att förstärkt flygövervakning pågår i området, skriver Yle.

Maija Tuunila, som rapporterar på plats för Yle, säger att man i Kotkaområdet har hört omkring tio överflygningar på bara en halvtimme.

Molnen gör att flygplanen inte går att se, men ljudet av dem hörs tydligt.

I ett uttalande uppges det att åtgärden är förebyggande.

– Från Försvarsmaktens kommunikation uppges att begränsningen är kopplad till Ukrainas försvarskamp mot Ryssland, men mer detaljer har inte offentliggjorts. Orsaken till begränsningen är Ukrainas drönarattacker, uppger Yle.

Samtidigt betonas att inga drönare har observerats på finskt territorium vid tidpunkten för beslutet.

Kopplas till drönarattacker

Åtgärden kopplas till den ökade aktiviteten i regionen där Ukraina genomför attacker mot mål i Ryssland.

Enligt rapporter från bland annat The Kyiv Independent ska en oljeterminal i Sankt Petersburg ha träffats i en ukrainsk attack under morgonen, vilket också uppges ha orsakat kraftig rökutveckling i området.

Guvernören i Leningradregionen Aleksandr Drozdenko uppger i meddelandetjänsten Telegram att Ryssland har skjutit ner 67 drönare, och att delar av dem har fallit ned i området kring hamnen Vysotsk, det vill säga Uuraas hamn.

Även Moskva och Belgorod-regionen har attackerats under morgonen.

Det är inte första gången som flyg- och sjötrafiken påverkas i området kring östra Finska viken.

Redan tidigare i veckan infördes liknande restriktioner, då som en förebyggande åtgärd ifall drönare skulle avvika in över finskt territorium.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


4 jul 26

Dubbelattack mot Ryssland – Moskva brinner

2026 07 04

Ryssland är under attack.

Storskaliga attacker har utförts i två ryska regioner.

Moskva uppges ha varit måltavla för en drönarattack i flera vågor, rapporterar Kyiv Post.

Storskalig drönarattack

Ryssland har under natten utsatts för attacker på flera håll, där både huvudstaden Moskva och staden Belgorod rapporteras ha träffats i separata angrepp.

Händelserna beskrivs av lokala myndigheter som omfattande.

Moskva uppges ha varit måltavla för en större drönarattack under de tidiga morgontimmarna.

Enligt Moskvas borgmästare Sergej Sobjanin ska ryska luftförsvar ha skjutit ned drönare som var på väg mot staden.

– Det ryska luftförsvaret har stoppat 16 drönare som flög mot huvudstaden, skriver Sobjanin i ett inlägg på Telegram.

Samtidigt ges inga detaljer om eventuella skador eller skadade personer.

Myndigheterna bekräftade endast att räddningstjänst arbetade vid platser där vrakdelar fallit ned.

Attacken beskrivs som en del av återkommande drönarincidenter djupt inne i ryskt territorium, där Ukraina enligt tidigare uppgifter riktat in sig på bland annat energi- och industrimål.

LÄS MER: Stor attack på gång i Europa – USA slår larm

El och vatten slås ut

Belgorodregionen rapporteras samtidigt ha träffats av en separat attack under natten, enligt rapporter från Kyiv Independent.

Enligt lokala myndigheter och regionens tillförordnade guvernör Alexander Shuvaev genomfördes “massiva angrepp” mot staden och dess omgivningar.

Shuvaev uppger att infrastrukturen har skadats allvarligt.

– I Belgorod har infrastruktur skadats, vilket har lett till störningar i el- och vattenförsörjningen, uppger han.

Flera anläggningar ska ha även fattat eld efter attacken.

Vittnesuppgifter pekar mot att en värmekraftsanläggning kan ha träffats.

Enligt de första uppgifterna finns inga rapporterade dödsfall.

Två fronter samtidigt

De två attackerna inträffar inom samma tidsfönster och pekar på en samtidig belastning mot olika delar av Ryssland.

Samtidigt fortsätter Ukraina att enligt tidigare uppgifter rikta attacker mot ryska energi- och logistikmål, något som enligt flera bedömare syftar till att föra kriget djupare in på ryskt territorium.

Hur omfattande skadorna faktiskt är i båda fallen är ännu oklart, och uppgifterna har inte kunnat verifieras oberoende.

LÄS MER: Ryska armén verkställer krisplan

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen