Myndighet uppmanar: bunkra medicin

2023 03 06

Socialstyrelsen inför nya rekommendationer om hushållens egenberedskap av läkemedel.

Myndigheten uppmanar patienter med löpande läkemedelsbehandling att förbereda en längre tids beredskap i hemmet.

Medicin för en månad är nu Socialstyrelsens nya rekommendation, framhålls i ett pressmeddelande.

Två anledningar

Det finns två anledningar till uppmaningen: stärka beredskapen och minska sårbarheten hos patienter, hälso- och sjukvård samt apotek.

– Målet är att minska risken för att patientens behandling måste avbrytas om det blir en tillfällig störning eller brist. Risken för en ökad belastning på hälso- och sjukvård och apotek minskar också, säger Urban Nylén, medicinalråd på Socialstyrelsen, till myndighetens hemsida.

Gäller receptbelagd medicin

Rekommendationen gäller för människor som går på receptbelagd medicin, till exempel för blodtrycksförhöjning, hjärtåkomma eller diabetes.

Även patienter som använder förskrivna förbrukningsartiklar för stadigvarande bruk som exempelvis utrustning för kontroll av blodsocker omfattas av rekommendationen.

Receptfria läkemedel som du kan köpa i din livsmedelsbutik, eller läkemedel som skrivs ut för kortare behandling, ingår inte i den uppmaning som Socialstyrelsen kommer med nu i början av mars månad.

Fler undantag

En del receptbelagda mediciner skrivs ut med så kallad expeditionsintervall, det vill säga att det inte går att hämta ut fler förpackningar förrän en viss tid har passerat.

Dessa läkemedel ingår därför inte i de nya direktiven från Socialstyrelsen.

– Rekommendationen är en del i samhällets arbete med att trygga allas tillgång till läkemedel och förbrukningsartiklar, säger Urban Nylén.

Larmat om tomma hyllor

Redan i höstas slogs det larm om att det började bli brist på läkemedel i Sverige.

– Det går åt fel håll, sade Johan Andersson, enhetschef på Läkemedelsverket, till Expressen.

Varningarna har följt med in i 2023. I januari var 700 läkemedel restnoterade, det vill säga inte beställningsbara, hos Läkemedelsverket.

– Så här många restnoterade läkemedel har vi bara haft en gång tidigare, och det var i början av pandemin när många hamstrade läkemedel, uppgav Johan Andersson till DN.

Just blodtryckssänkande läkemedel, som omfattas av Socialstyrelsens nya rekommendation, är ett exempel på medicin som blivit restnoterat i år.

Böter på 100 miljonmer

Regeringen har tagit fram ett förslag om att sanktionera läkemedelsföretag med sanktionsavgifter på upp till 100 miljoner kronor om man inte i god tid informerar om brist på medicin.

– Varje patient ska veta att det läkemedlet jag behöver ska finnas apoteket när jag kommer dit. Finns det inte skapar det en oro men också medicinska risker, har sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson (KD) sagt till Ekot.

Foto: A. Grey

Text: Redaktionen


JUST NU: Rysk militärhelikopter nedskjuten – inne i Ryssland

2025 11 23

Ukraina säger sig ha lyckats med en unik bedrift.

Ukrainska drönaroperatörer fortsätter att träffa måltavlor i Ryssland.

Vanligtvis rör det sig om oljeraffinaderier, annan energiinfrastruktur eller militära måltavlor.

Men på söndagskvällen uppger Ukrainas specialstyrkor att de med hjälp av drönare har skjutit ner en rysk militärhelikopter – inne i Ryssland, rapporterar Kyiv Independent.

Första gången

Ukrainska styrkor har skjutit ner en rysk Mi-8-helikopter i Rostov-området med en "deep strike"-drönare.

Det uppger Ukrainas specialoperationsstyrkor SSO.

Operationen markerar första gången Ukraina har använt en "deep strike"-drönare för att skjuta ner en rysk Mi-8.

Helikoptern sköts ner nära Kuteynikovo i Rostov-regionen.

“Ändrar reglerna”

Så här lyder ett meddelande från de ukrainska specialstyrkorna:

– Vi ändrar spelets regler: nu är vi på jakt!

Mi-8 är en tvåmotorig, Sovjetdesignad helikopter som bland annat används i stor utsträckning för transport och stridsstöd.

Läs mer: Lukasjenko ger Ukraina oväntat glädjebesked

Oklart i Kupjansk

Samtidigt fortsätter de intensiva striderna på marken i Ukraina.

De kanske mest intensiva striderna pågår i Pokrovsk i Donetsk, och i Kupjansk nära Kharkiv.

Ryssland hävdar att de har tagit över Kupjansk – någonting som ukrainarna menar är falskt.

“Trycker tillbaka”

Tankesmedjan Institute for the Study of War förklarar.

– Ukrainska militära tjänstemän fortsätter att indikera att ukrainska styrkor trycker tillbaka ryska försök att inta Kupjansk – i motsats till upprepade ryska påståenden om att ha intagit staden, uppger ISW.

– Talespersonen för Ukrainas samlade styrkor – Joint Forces Task Force – överste Viktor Trehubov, uppgav den 21 november att ryska styrkor fortsätter att försöka infiltrera Kupjansk, men att antalet ryska soldater i den norra delen av staden har minskat.

Läs mer: Putin går emot Trump – har skickat 120 ryssar

Foto: By Vitaly V. Kuzmin - commons.wikimedia, CC BY-SA 4.0

Text: Redkationen


JUST NU: Europa bjuder in Putin i värmen igen

2025 11 23

Europa bjuder nu in Vladimir Putin till G8 igen.

USA har som bekant framfört ett fredsförslag till Ryssland och Ukraina.

Samtidigt har de europeiska länderna kommit med ett eget motförslag.

Européerna vill bjuda in Vladimir Putin i värmen igen – Ryssland är välkomna tillbaka till G8 vid ett eventuellt fredsavtal uppbyggt av de europeiska länderna, rapporterar The Telegraph på söndagen.

Bjuder in Putin

Europa har erbjudit sig att bjuda in Vladimir Putin tillbaka till vad som på nytt kan bli G8 istället för G7 vid ett potentiellt fredsavtal för att avsluta kriget i Ukraina. 

Erbjudandet till Ryssland, som uteslöts från det politiska forumet efter annekteringen av Krym, framfördes under förhandlingar i Genève på söndagen. 

Det var ett av ett antal eftergifter som gjordes av europeiska ledare i ett motförslag efter den fredsplan mellan USA och Ryssland som läckte ut förra veckan.

“Bästa mötet hittills”

Den europeiska planen, som brittiska tjänstemän hjälpte till att utforma, anger att Ryssland ska "progressivt återintegreras i den globala ekonomin" innan G8 nämns.

USA:s utrikesminister Marco Rubio är nöjd med utvecklingen.

– Jag tror att detta är ett mycket, mycket meningsfullt, jag skulle säga, förmodligen det bästa mötet och dagen vi har haft hittills under hela den här processen, ända sedan vi först tillträdde i januari, säger han.

Läs mer: Sju tunga bakslag för Trump – ”Sämre än Biden”

Blev G7

G7 grundades efter OPEC:s oljeembargo 1973 som ett forum för de rikaste nationerna att diskutera kriser som påverkade världsekonomin.

Medlemmar är Frankrike, Italien, Japan, Kanada, Storbritannien, Tyskland och USA.

Gruppen hette tidigare G8 – men blev G7 sedan Ryssland uteslöts.

Tar över

Varje år övertar ett annat medlemsland ordförandeskapet i gruppen, sätter prioriteringar och organiserar toppmöten. 

Kanada tog över ordförandeskapet från Italien under 2025, uppger Reuters.

Läs mer: Putin går emot Trump – har skickat 120 ryssar

Foto:

Text: Redaktionen