Myndighet slår larm: Postnord gör allvarligt fel

2023 10 26

En myndighet riktar nu hård kritik mot Postnord.

Tidigare under året har en lagändring klubbats igenom som innebär att människor som arbetar med post får larma polisen om misstänkta narkotikaförsändelser.

Varje år skickas mängder av narkotika via post, och postombud har i och med den nya lagstiftningen rätt att kontakta polisen om man misstänker att det kan finnas narkotika i posten.

Nu riktar myndigheten Post- och telestyrelsen hård kritik mot Postnord, som de menar inte gör tillräckligt för att lagändringen ska få genomslag.

Det rapporterar Sveriges Radio.

“Väldigt viktigt”

Emma Marachin, som är chef för myndigheten, menar att Postnord måste göra bättre ifrån sig.

– Det är ju väldigt viktigt att de här verksamhetsutövarna informerar sin personal så att personalen vet vad man ska göra om det blir till exempel tillslag från brottsbekämpande myndigheter, vad man får säga och inte säga, förklarar hon för SR.

Bör göra hemläxan

Många postombud är helt omedvetna om den nya lagstiftningen, vilket innebär att det inte fungerar så bra som önskat.

– Operatörerna bör gå hem och göra den här hemläxan och se över vad det är för rutiner man behöver införa vid verksamheterna, fortsätter Marachin.

Tidigare har det rådit tystnadsplikt kring posten, men nu hoppas man att aktörer som exempelvis Postnord ska informera sin personal om den nya lagstiftningen så att fler larmar om misstänkta brev.

Större möjligheter

Lagändringen, som trädde i kraft i januari månad, innebär även att såväl tull som polis nu har möjlighet att få information från postaktörer.

– Personalen på posten och utlämningsställena får äntligen möjlighet att kontakta polis. Det har varit en frustration för dem att se misstänkta försändelser och inte få larma om det, säger områdespolisen Robert Janeheim.

Stora summor

Det är stora mängder narkotika som skickas via posten varje år.

– Den illegala handeln med narkotika, vapen och explosiva varor är utbredd både genom det öppna nätet och darknet. Narkotikahandeln över internet beräknas omsätta 700 miljoner kronor per år. Upp till en miljon försändelser med narkotika beräknas skickas med inrikespost varje år, framhåller polisen via sin webbsida.

Foto: Postnord

Text: Redaktionen


10 juli 2026

Åska och skyfall drar in över Sverige

2026 07 10

Vädret svänger ofta snabbt under den svenska sommaren.

Efter höga temperaturer och sol i stora delar av landet i slutet av juni, har början av juli bjudit på mer varierat väder.

Regn och åska har dragit över Sverige i omgångar. Till helgen är det dags igen.

SMHI går ut med en varning i fyra län inför lördagen.

– Kraftiga regn- eller åskskurar kan ge stora regnmängder på kort tid, varnar väderinstitutet inför helgen.

Fyra län pekas ut

SMHI:s varning omfattar fyra län i de västra delarna av landet. Det är i norra Värmland, nordvästra Dalarna, sydligaste Jämtland och delar av nordvästra Gävleborgs län som det väntas komma mest regn.

Totalt handlar det om mellan 30 och 50 millimeter regn som kan falla under kort tid.

Varningen gäller mellan klockan 12.00 och 21.00 på lördag.

– Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten, råder SMHI.

Påverkar vägarna

Påverkan väntas också på vägarna i området.

– Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna, framhåller SMHI.

– Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

Svalar luft i hela landet

Den kallare luften väntas dra in över större delen av landet under helgen. Anledningen är en kallfront som drar in västerifrån, som bildats över Norra ishavet.

– På lördag får Norrland även skurar, som på söndag flyttar sig söderut ner över Svealand och Götaland, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: Stekhet marknad – många vill köpa bostad i Spanien

Vänder igen nästa vecka

Efter helgen ser vädret ut att vända igen.

Varmare temperaturer väntas i större delen av Sverige.

– Under början av nästa vecka kommer högtrycksryggen tillbaka och i samband med det strömmar varmare luft åter in från sydväst som ser ut att även kunna nå Norrlands kustlandskap, framhåller väderinstitutet.

LÄS OCKSÅ: Putins största skräck pekas ut – då kan allt rasa

Foto: B. Morgan

Text: Redaktionen


10 juli 2026

Norge vädjar till Sverige – akut brist i hela landet

2026 07 11

Flera svenska företag har blivit kontaktade av aktörer i Norge.

Fotbolls-VM pågår för fullt i Nordamerika.

För det svenska landslaget tog äventyret slut i sextondelsfinal mot Frankrike.

Bättre går det för Sveriges västliga granne Norge. Imorgon ställs norrmännen mot England i kvartsfinal.

Brist i hela landet

Fotbollsfebern i Norge har gjort att det nu råder total brist i landet, när det gäller storbildsskärmar.

– Tack vare landslaget är de här dagarna helt vilda för oss, säger Morten Reffhaug som är vd på företaget To Be More, till NRK.

Norska aktörer gör nu allt i sin makt för att få tag på fler, för att kunna möta folkets längtan efter att samlas och ta del av fotbollsfesten.

– Vi får många förfrågningar från folk som vill hyra en stor skärm för att visa landslaget. Allt från kommuner och företag till privatpersoner som visar matcher, säger Reffhaug.

– Efter att Norge slog Brasilien satt jag i telefon till klockan två på morgonen med potentiella kunder, men nu är det tyvärr tomt.

Vänder sig till Sverige

Norska företag vänder sig nu till grannländerna.

En kommun har hämtat en storbildsskärm från Danmark.

Flera svenska aktörer har också blivit kontaktade, rapporterar SVT.

– Vi har blivit kontaktade av flera bolag som vill hyra skärmar, men vi har inte de specifika skärmarna som efterfrågats i lager, säger Scenkonsults ägare Per Sigvardsson, till kanalen.

Flera har ringt

Företaget Medialed har blivit kontaktat av flera norska aktörer som vill hyra skärmar. Men de flesta är redan uthyrda till andra evenemang.

– Det har redan varit stor efterfrågan i Sverige på grund av fotbolls-VM, säger Gabriel Azizsson, vd i företaget, till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Rekordstor svensk förmögenhet i fonder – når 10 biljoner

Blivit partners

De norska aktörerna meddelar nu att det mer eller mindre gett upp på att lösa fler skärmar. Och konkurrensen mellan de olika företagen är som bortblåst.

– Vi lyckades skrapa ihop något i måndags, men nu är det helt tomt. Och nu finns det inte längre någon konkurrens med andra leverantörer. Vi har nästan blivit partners för att kunna täcka behovet av delar till de skärmar vi redan levererat, säger Morten Reffhaug till NRK.

LÄS OCKSÅ: Putins största skräck pekas ut – då kan allt rasa

Foto: M. König resp O. Zarevennyi

Text: Redaktionen