Mycket stor framgång för M-KD-SD

2022 04 11

Jimmie Åkesson och Sverigedemokraterna levererar nu till M-KD-SD-sidan på den punkt där det betyder allra mest för Ulf Kristersson och Ebba Busch . Samtidigt ökar nu SD:s chans att ingå i framtida regeringar.

Med exakt fem månader kvar till valdagen är det så pass jämnt i mätningarna att båda regeringsunderlagen har chans att vinna och bilda regering efter valet.

Det ser med andra ord ut att bli en rysare.

De två alternativen

Moderaterna, Kristdemokraterna och Sverigedemokraterna – som utgör kärnan i det högra regeringsunderlagsalternativet – är betydligt mer samspelta än den andra sidan vars kärna är Vänsterpartiet, Socialdemokraterna och Miljöpartiet.

Centern och Liberalerna utgör inte på samma tydliga sätt kärna i något regeringsunderlag men Centern är åtminstone i nuläget en absolut nödvändighet för fortsatt socialdemokratiskt inflytande.

Och Liberalerna har tydligt meddelat att de vill ha en moderatledd regering.

M och KD:s tvekan till SD

Den största klyftan inom M-KD-SD-sidan har varit och är fortsatt den internationella politiken.

Moderaterna och Kristdemokraterna anser på den punkten att Sverigedemokraterna står för en udda, omodern, isolationistisk och vansklig inställning där man gått en ensam väg mot isolering i diverse frågor.

Perfekt lösning för M-KD-SD

Men det är på just den punkten som SD nu levererar och på exakt den enskilda fråga där en förändring betyder allra mest för Ulf Kristersson och Ebba Busch – nämligen Nato.

Sverigedemokraternas besked i dag om att man säger ja till Nato om Finland säger ja är en perfekt lösning för M-KD-SD-sidans möjlighet till samverkan i framtiden.

Viktigaste utrikesfrågan

Beskedet innebär i praktiken sannolikt att Sverigedemokraterna säger ja till Nato eftersom Finland med stor säkerhet går mot ett ja inom kort.

Det skulle innebära att M, KD och SD i det läget har samma uppfattning i den absolut viktigaste utrikespolitiska och säkerhetspolitiska frågan med internationell prägel i svensk politik.

SD:s regeringschans ökar tydligt

Det är en mycket, mycket stor framgång för M-KD-SD som gemensamt alternativ. Det största hindret för en framtida plats som regeringsparti vore därmed undanröjd för SD.

Beskedet ökar tydligt SD:s chans att ingå i en framtida regering.

Dessutom har SD på ett skickligt sätt hanterat den åtminstone tidigare känsliga Natofrågan i partiet.

SD säger ju inte ja till Nato rakt av – utan bara om Finland säger ja.

Alla tre blir vinnare

Därmed behåller partiet sin nordiska tonvikt samtidigt som man går M och KD till mötes.

Det blir med andra ord en perfekt mix ur ett M-KD-SD-samverkansperspektiv som tillåter alla tre partier att behålla sin särprägel.

Alla blir vinnare och ingen blir förlorare.

Det gamla läggs åt sidan

För SD är det även ett effektivt och resolut sätt att reducera och minimera den skada som uppstod av bland annat Roger Richthoffs rysskandal och av partiledarens ovilja att välja mellan Putin och Biden.

SD anser att partiet med flit misstolkats då Jimmie Åkesson hela tiden framhöll att när det gäller samhällssystem så valde han USA framför Ryssland.

Men Moderaterna och andra partier underkände ändå hans svar.

Ett Nato-ja gör emellertid att de gamla turerna läggs åt sidan och det nya beskedet hamnar i fokus.

Tydligaste Putin-nejet

Ett ja till Nato är det tydligaste avståndstagandet till Putinregimen man kan tänka sig.

Ytterligare ett plus för M-KD-SD-samverkan är att SD:s besked kommer före ett eventuellt S-besked om detsamma.

Det har varit en av de starkaste dagarna hittills när det gäller Moderaternas, Kristdemokraternas och Sverigedemokraternas väg mot nära samarbete och framtida regeringssamverkan.

Foto: Sverigedemokraterna, Moderaterna och Kristdemokraterna

Text: Redaktionen


06 okt 26 länka till https://www.flickr.com/photos/miljopartiet/55150053322/in/album-72177720323042236

Nytt krav på rödgrön regering – MP säger blankt nej

2026 10 06

På fredag ska samtliga rödgröna partier träffas för en “gemensam lägesgenomgång” av vilka samhällsutmaningar Sveriges nästa regering behöver hantera.

C-ledaren Elisabeth Thand Ringqvist står bakom initiativet.

Utöver företrädare för S, V, MP och C kommer representanter för näringslivet, fackförbund och andra samhällsviktiga aktörer att delta.

Nu presenterar flera runga företrädare för näringslivet en gemensam lägesbild inför fredagens samtal.  

I en debattartikel i SvD lyfter de fram sex punkter som de anser är avgörande för Sveriges ekonomiska utveckling.

Företagsprofilerna slår bland annat ett slag för en fortsatt utbyggnad av kärnkraften.

– Den långsiktiga energiförsörjningen måste tydligt hålla fast vid att Sverige avser att bygga ny kärnkraft, skriver de.

MP säger blankt nej

Kravet på ny kärnkraft står i direkt konflikt med Miljöpartiets linje. MP säger blankt nej till att bygga ny kärnkraft.

– Ny kärnkraft innebär stora kostnader, långa byggtider och omfattande ekonomiska risker för skattebetalarna. Det bromsar också klimatomställningen. Dyra subventioner av kärnkraft som tar lång tid att bygga tränger ut investeringar i förnybart, vilket gör att mer koldioxid hinner släppas ut till atmosfären, framhåller partiet på sin hemsida.

Vidare skriver MP att ny kärnkraft innebär ”stora risker kopplade till kärnkraftens radioaktiva avfall, uranutvinningen och det säkerhetspolitiska läget”.

Läs också: Ny Swishlösning i Ica-butiker – från och med idag

Nya ansökningar

Ett av Tidöpartiernas stora projekt har varit utbyggnaden av ny kärnkraft i Sverige. M, KD, L och SD har genomfört flera åtgärder för att underlätta etableringen av nya kärnkraftsreaktorer i Sverige. 

Det handlar bland annat om en ny finansieringsmodell där staten täcker en stor del av kostnaden genom ett statligt lån som ska betalas tillbaka successivt efter att reaktorerna har tagits i drift. Kraftbolag som investerar i kärnkraft kommer ska också erbjudas ett garanterat elpris på 80 öre/kWh i över 40 år. Om elpriset är lägre än så, ska mellanskillnaden täckas av staten genom en ny elskatt. 

Under mandatperioden har regeringen mottagit fem ansökningar om etablering av ny kärnkraft. Här är hela listan:

Inkomna ansökningar Ansökan inkom Status
Barsebäck, 
Kävlinge kommun
2026-06-16 Under beredning hos Regeringskansliet.
Målma, 
Valdemarsviks kommun
2026-03-23 Länsstyrelsen i Östergötlands län bereder på uppdrag av regeringen ett förslag till anläggningsplan.
Norrsundet, 
Gävle Kommun
2026-05-18 Länsstyrelsen i Gävleborgs län bereder på uppdrag av regeringen ett förslag till anläggningsplan.
Studsvik, 
Nyköpings kommun
2026-05-25 Länsstyrelsen i Södermanlands län bereder på uppdrag av regeringen ett förslag till anläggningsplan.
Untra, Tierps kommun 2026-08-26 Länsstyrelsen i Uppsala län bereder på uppdrag av regeringen ett förslag till anläggningsplan.

Källa: Regeringskansliet 

Läs också: 320 förlorar jobbet – tung kollaps i bilbranschen 

Foto:

Text: Redaktionen


6 okt 2026

2 000 måste anställas akut – lönen 40 000 i månaden

2026 10 06

Personalbristen har blivit akut.

Tusentals plåtslagare måste anställas.

Helst så fort som möjligt, men åtminstone inom de närmaste tre åren. Hela 2 000 nya tjänster kommer att behövas för att täcka behovet som har uppstått, rapporterar Aftonbladet.

– Jag tror att det är en ganska osynlig yrkesgrupp. Få har nära kontakt med stadens tak, säger den tidigare plåtslagaren Mathilda Klinger Danielsson, som nu är ombudsman på fackförbundet Byggnads, till tidningen.

Chefen: Ge mig tio idag

Det är inte första gången det larmas om den akuta bristen på plåtslagare. Redan i februari efterlyste branschen 2 000 nya plåtslagare kommande tre åren. Men under den perioden det är bara 1 000 som väntas utbildas till yrket.

– Vi skulle kunna anställa tio personer i dag utan problem. Så ser det ut överallt och det har gjort det länge, säger Fredrik Nyström, personalchef på Karlaplans Plåtslageri, till tidningen Mitt i.

Konsekvenser

Att det råder brist på plåtslagare får stora konsekvenser, menar politikerna. I Stockholm har Liberalerna gått fram med förslaget om ett ett särskilt yrkesprogram med plåtinriktning på gymnasiet.

– Den stora bristen på plåtslagare i Stockholm gör nu att byggen försenas eller i värsta fall stoppas helt, och då har vi redan i dag en allvarlig bostadsbrist. Det kommer att ta tid att vända utvecklingen och därför måste staden snarast vidta åtgärder för att utbilda fler plåtslagare, sade det tidigare oppositionsborgarrådet Jan Jönsson (L) till Mitt i vid tillfället.

Andra läser: Ny Swishlösning i Ica-butiker – från och med idag

Snart 50 000 i lön

Snittlönen för en plåtslagare är idag knappt 40 000 kronor i månaden, enligt statistik som Jobbland tagit fram.

Den kan dock komma att öka kraftigt.

– Om några år så är han och snuddar runt 50 000, säger en personalchef Aftonbladet talat med.

Andra läser: 320 förlorar jobbet – tung kollaps i bilbranschen

Foto: Radission US resp Riksbanken

Text: Redaktionen