Mycket positivt besked för hela Sverige

2021 10 15

Oron har varit stor för att pandemin skulle förvärras i oktober men nu kommer ett mycket positivt besked i Västra Götaland som har det lägsta antalet covidpatienter på intensiven sedan pandemin startade.

Just nu vårdas endast två personer på intensivvårdsavdelningarna för covid i hela Västra Götalandsregionen vilket är rekord – åt rätt håll.

Är tacksamma

– Vi är tacksamma att det ligger på så låga nivåer. Det gör att vi får andas, så att vi kan förbereda oss för antingen en fjärde våg eller en svår influensa, säger chefläkare Sara Degerman Carlsson vid Södra Älvsborgs Sjukhus i Borås till GT.

På Sahlgrenska Universitetssjukhusets intensiv vårdas två personer för covid-19 och på regionens övriga sjukhus finns inte en enda covidpatient på intensiven för närvarande. Bara den 4 september 2020 har det varit lika få som intensivvårdas i regionen efter att pandemin tog fart.

Osäkerhet framöver

På Södra Älvsborgs Sjukhus är man väldigt glad över utvecklingen.

– Vi är tacksamma. Vi arbetar fortfarande i beredskap för att kunna hantera luftvägssmitta som kan kräva både sjukhusinläggningar och intensivvård, säger chefläkare Sara Degerman Carlsson till GT. Hon betonar att det finns en osäkerhet kring hur länge vaccinet är verksamt och att det även finns risk för att influensan kan slå hårdare i år.

Befarar svår influensavåg

– Vi hade ingen influensa förra året och en mild influensa året dessförinnan. Många spår att vi nu får en svår influensavåg. Det är också en sjukdom som ger behov av sjukhus- och intensivvård. För några år sedan hade vi mellan sex och sju tusen dödsfall i influensa i landet, säger hon.

Otroligt skönt i Skaraborg

Även på Skaraborgs Sjukhus är glädjen stor över den rejäla nedgången avseende covidpatienter.

– Det är otroligt skönt att vi inte har någon i respirator. Sedan får man inte glömma bort att en del av dem vi har inneliggande är rejält sjuka fortfarande. Problemet är inte över, säger överläkare Erik Backhaus på infektionskliniken i Skövde.

Statistiken visar att 40 covidpatienter sjukhusvårdas i Västra Götalandsregionen, varav 28 på Sahlgrenska, 5 på Södra Älvsborgs Sjukhus i Borås, 5 på Skaraborgs Sjukhus i Skövde och två 2 på NU-sjukvården vilket inkluderar Norra Älvsborgs Länssjukhus (NÄL) i Trollhättan och Uddevalla Sjukhus.

ANALYS

Förra året 2020 förvärrades läget snabbt med många fler intensivvårdade omkring 20 oktober och kring 2 november var läget alarmerande med kraftigt ökande antal. Oron har varit stor hos flera experter i samband med att Sverige öppnade upp och bland annat är det en slags dragkamp mellan den negativa faktorn att smittan sprids mer när det är kallare väder och den positiva faktorn vilket är att många till skillnad från i fjol nu är vaccinerade.

Vaccinet är fantastiskt

Något facit har vi inte ännu men utvecklingen ser i nuläget mycket positiv ut jämfört med i fjol. Vaccinet är fantastiskt värdefullt och räddar tusentals och åter tusentals liv.

Den främsta osäkerheten framöver avser de ovaccinerade och de äldre som fick vaccinet för 5 – 6 månader sedan då det visat sig att vaccinets effekt avtar kraftigt efter hand. Därför har nu vaccinering av 85-plussare inletts och på en del håll har man även inlett vaccinering av 80-plussare.

[yop_poll id="771"]

12 maj 2026

BankID-varning utfärdas – logga inte in

2026 05 13

Flera banker går ihop i en varning.

En ny gemensam varning från svenska banker uppmanar BankID-användare att vara extra försiktiga.

Nu uppmanas användare att se upp för att logga in.

Banker slår larm

Just nu pågår en stor våg av investeringsbedrägerier i landet.

Flera svenska banker går nu ut tillsammans i kampanjen Svårlurad! för att varna för ökningen av investeringsbedrägerier där bedragare försöker lura människor på pengar.

Budskapet är tydligt.

– Logga inte in på ditt BankID på någon annans uppmaning, lyder bankernas gemensamma varning.

Kampanjen pågår under fyra veckor och syns i tv, sociala medier, poddar och utomhusreklam runt om i landet.

LÄS MER: GMAIL: Stäng av funktionen på kontot – din e-post kan bli läst

Så går bedrägerierna till

– Bedrägerier är fortsatt ett stort samhällsproblem som drabbar många människor i alla olika åldrar. Svårlurad är ett gemensamt initiativ av Sveriges banker och Svenska Bankföreningen för att uppmärksamma problemet och komma med konkreta tips och råd om hur man kan skydda sig själv och sina närstående mot bedrägerier, uppger initiativet.

Enligt kampanjen börjar många bedrägeriförsök med oväntade samtal eller meddelanden där bedragare utger sig för att vara från banker, myndigheter eller företag.

I vissa fall kan de även ha personliga uppgifter om offret, vilket gör dem mer trovärdiga.

Falska investeringar

En stor del av årets varning handlar om investeringsbedrägerier där falska annonser används för att lura människor att sätta in pengar.

Ofta förekommer löften om hög avkastning och låg risk, något som enligt bankerna ska ses som en tydlig varningssignal.

 ”Var särskilt skeptisk om det låter för bra för att vara sant”, uppmanar bankerna i kampanjen.

Det är inte ovanligt att bedragarna använder bilder och namn på kända personer för att skapa förtroende.

Det kan vara svårt att få tillbaka pengar om du själv har godkänt något med BankID, eftersom banken ofta anser att du själv har godkänt betalningen.

Bankerna uppmanar nu alla att vara extra vaksamma vid investeringstips som kommer via telefon, mejl eller sociala medier.

De betonar också att man aldrig ska skicka mer pengar om man redan blivit utsatt för bedrägeri.

Vid minsta osäkerhet rekommenderas kunder att kontakta sin egen bank direkt.

LÄS MER: Många får upp samma notis på Facebook – “klicka inte“

Foto: BankID

Text: Redaktionen


12 maj 2026

Jättefynd hittat i Sverige – kommer räcka flera decennier

2026 05 13

Massiva nya naturresursfynd har gjorts i Sverige.

Beskedet kommer från det statligt ägda gruvdriftsbolaget LKAB.

I Norrlands inland har enorma mängder brytbar järnmalm hittats, rapporterar Ekot.

Och fynden välkomnas av bolagets styrelseordförande Anders Borg.

– Det borgar för att det här bolaget kan driva bra stabil trygg verksam under många decennier framåt, säger han till radion.

Mer än på 100 år

LKAB har nu hittat hela 7 miljarder ton av den brytbara järnmalmen.

Det kan jämföras med de omkring 2 miljarder ton som bolaget har brutit i Kiruna och Malmberget under verksamhetens första 100 år.

Nu planerar företaget att fatta beslut om fyra nya gruvsatsningar.

– Det här är ett skifte i LKAB:S verksamhet. Vi går till att bli en mycket stor gruvinvesterare, säger Anders Borg till radion.

Viktig näring

Den svenska gruvnäringen är en av de stora spelarna i den svenska exportindustrin.

Det är också en förutsättning för mycket av den utveckling som drivs i Sverige.

– En säker och hållbar tillgång till mineral och metaller är nödvändig för att möjliggöra det gröna samhällsbygget, stärka konkurrenskraften, elektrifiera Sverige och stärka svensk försvarsförmåga, framhåller regeringen i ett uttalande.

– Fler gruvor behövs för att minska Sverige och EU:s beroende av råmaterial från tredje land.

LÄS OCKSÅ: Nytt besked om normalarbetstid i Sverige

Fakta LKAB

LKAB grundades 1890. Men det var först 1957 som staten tog över bolaget, och sedan 1976 är staten ensam ägare.

Förra året blev gruvindustrin i Kiruna extra uppmärksammad, då många svenskar följde flytten av stadens stora kyrka.

– Beslutet fattades då gruvbrytningen skulle ner till en ny huvudnivå på 1365 meter – en nödvändighet för att möjliggöra fortsatt gruvverksamhet på ett säkert och hållbart sätt, uppger LKAB.

– Efter ett omfattande arbete tillsammans med Kiruna kommun och Länsstyrelsen fastslogs det att Kiruna kyrka och klockstapel ligger inom det påverkade området och att marken kommer att påverkas av gruvbrytningen.

LÄS MER: Larm om svensk ekonomi – klarar inte en kris

Foto: Dominik Vanyi

Text: Redaktionen