Mycket allvarliga fel hos SR – Inte en gång, utan fyra gånger

2022 05 06

Sveriges Radio har gått ut med flera felaktiga påståenden om KD:s partiledare Ebba Busch.

Felaktigheterna gäller Ebba Buschs uttalande om kravallerna som ägde rum när bland annat islamister demonstrerade mot att den kontroversiella danska politikern Rasmus Paludan brände samt planerade att bränna koranen.

Försökte döda poliser

Ebba Busch riktade då kritik mot bland annat att polisen inte har fler verktyg att använda när de blir överfallna av våldsverkare.

En del av demonstranterna försökte döda poliser vid kravallerna men trots att det inte var mer än cirka 200 demonstranter så lyckades inte poliserna stoppa våldet utan blev istället själva offer och många poliser skadades och polisbilar brändes upp.

Ebbas uttalande

Ebba Busch undrade efter kravallerna varför det inte var islamisterna som kommit till skada istället för polisen:

– Det är alltså minst hundra skadade poliser, och den stora frågan som borde ställas nu är: Varför har vi inte minst hundra skadade islamister, sa KD-ledaren.

Fyra felaktigheter pekas ut

◾Men Sveriges Radios arabiska redaktion bytte felaktigt ut ordet islamister till muslimer, avslöjade DN.

◾Nu avslöjar sajten Doku att även Sveriges Radios somaliska redaktion bytte ut ordet islamister till muslimer.

◾SR har nu också själva gått ut med att även radiokanalens kurdiska variant bytt ut islamister till muslimer.

◾Dessutom rapporterar Doku att Sveriges Radios somaliska redaktion publicerat följande mening: ”KD:s partiledare Ebba anklagar polisen för att de inte dödade många muslimer”.

Accepterar inte desinformation

– Vi är oerhört upprörda, de sprider ju rena lögner. Det är fyra månader till valet och vi accepterar inte desinformation från någon, säger KD:s partisekreterare Peter Kullgren till Doku.

Medger det inträffade

Sveriges Radio gick klockan 20.59 ikväll torsdag ut med bland annat följande på sin webbsida.

– Det är beklagligt, men det har blivit fel. Vi har gjort ett misstag och så fort vi fick kännedom om det så gick vi in och rättade till det, säger Gaby Katz som är SR:s redaktionschef på Radio Sweden.

– Vi säkrar också att det inte finns något liknande i andra publiceringar kring detta. Vi vill ingenting annat än att rapporteringen ska vara korrekt och riktig, säger hon till Doku.

ANALYS

Det är flera saker som gör att det inträffade är extra allvarligt:

– – Det handlar inte om ett enstaka fel som har inträffat, utan om hela fyra fel.

– – Att byta ut ordet islamister mot ordet muslimer ger uttalandet en helt annan innebörd – en totalt felaktig innebörd.

– – Islamister är fundamentalister som anser att religionen skall utgöra samhällsordning och som med andra ord kräver att samhället, landet, lagar och politiken ska genomsyras av religionen Islam.

En del islamister är även våldsbejakande och det faktum att en del demonstranter var just våldsamma och försökte döda poliser indikerar just våldsbejakande islamism kopplat till kravallerna som KD-ledaren talade om.

– – Muslimer är något helt annat. Det är anhängare av religionen Islam. Muslimer och islamism är alltså två helt olika saker.

– – Ebba Busch uttalade sig inte om muslimer utan om islamister.

– – Att mitt i en pågående valrörelse gå ut med så allvarliga felaktigheter om något en partiledare har sagt riskerar att skada det aktuella partiet.

– – Dokus rapportering om att Sveriges Radio dessutom gått ut med en text om att KD-ledaren anklagar polisen för att de inte dödade många muslimer är mycket allvarligt. Det är en grov felaktighet. Att KD-ledaren definitivt inte sagt detta indikerar att det handlar om en illvillig text hos SR snarare än en misslyckad översättning.

Sverige drabbas redan av allvarliga problem med islamister som sprider grova lögner om svenska samhället och då är det ytterst olämpligt att spä på denna bild ytterligare med felaktig information som dessutom kommer från etablerad svensk media.

Ett annat mycket allvarligt problem är det inträffade spär på misstroendet mot media och det är allvarligt. Svensk media gör mycket goda insatser men fel som dessa skadar förtroende för media och inte minst för public service vilket är negativt.

Det är bra att SR har medgivit felen och även meddelat att saken ska utredas.

Ännu så länge har SR inte meddelat vad man svarar på Kristdemokraternas begäran om ett möte med SR.

Foto: Kristdemokraterna

Text: Redaktionen


11 augusti 2026

Ica stoppar ost – ”Lämna tillbaka om du köpt den”

2026 08 12

Ica återkallar hamburgerost.

Under tisdagskvällen meddelar dagligvarukedjan att de stoppar hamburgerost.

Det handlar om Icas egen hamburgerost med smak av cheddar.

Produkten återkallas som en försiktighetsåtgärd då den kan innehålla metallbitar – och alla som har köpt den berörda produkten uppmanas att lämna tillbaka den till Ica.

Återkallar ost

Återkallelsen berör endast produkter med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V. 

– I samband med planerat underhåll av den berörda produktionslinjen uppstod en avvikelse vid återmonteringen som kan ha lett till förekomst av metallpartiklar i produkten, säger kvalitetschef Niklas Larsson i ett pressmeddelande.

– Nödvändiga åtgärder har vidtagits och händelsen är begränsad till den aktuella produktionsdagen och den berörda batchen. 

“Ser allvarligt på det”

Larsson förklarar vidare att Ica kommer att undersöka exakt vad det är som har hänt, och vad som behöver göras för att det inte ska upprepas.

– Vi ser allvarligt på det inträffade och utreder nu tillsammans med leverantören hur detta kunnat ske och hur vi säkerställer att det inte händer igen, säger han.

Läs mer: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

“Lämna tillbaka”

I och med att Ica nu har återkallat produkten är den inte längre möjliga att köpa i butik.

Ica uppmanar kunder som har köpt deras hamburgerost med smak av cheddar, med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V, att lämna tillbaka den.

Den ska lämnas tillbaka i den butik där den köptes, reklameras via deras hemsida eller så uppmanas kunder att ta kontakt med kundtjänst.

Så lyder reglerna

Ett återkallande ska alltid göras av ett livsmedelsföretag om de livsmedel de säljer kan vara hälsorisk och har nått konsumenter. 

Livsmedelsverket förklarar att företaget måste i det fallet informera konsumenter om vilka livsmedel som berörs. 

Läs mer: Putin jublar – EU-land importerar bara från Ryssland

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


11 aug 26

Klockan tickar: Snart smäller det för alla som tankar bilen

2026 08 12

Snart kommer det bli betydligt dyrare att tanka bilen.

Varningen kommer från SEB.

Storbankens råvaruanalytiker Bjarne Schieldrop framhåller att energikrisen som uppstått till följd av kriget i Mellanöstern kommer att leda till betydande kostnadsökningar för belister. 

Schieldrop hänvisar till att stängningen av Hormuzsundet ser ut att bestå, vilket kommer att leda till att raffinerade produkter, som bensin och diesel, ökar i pris. 

– Petroleumprodukter (och fossilgas) är det stora problemet. Vintern kan bli dyr för konsumenterna, skriver Schieldrop i ett marknadsbrev, enligt Di.

"Mödosam och långsam" 

SEB:s expert konstaterar att dödläge råder i förhandlingarna mellan USA och Iran. Dessutom lider den amerikanska militären av ammunitionsbrist, vilket försvårar processen ytterligare.

– Det är en mödosam och långsam process. Innebörden är att chansen är liten att Hormuzsundet snart öppnas för normal trafik, fastslår Schieldrop.

Oljemarknaden i gungning

Oljemarknaden har reagerat kraftfullt på det utdragna kriget. Efter att förhandlingarna mellan USA och Iran stagnerat har oljepriserna börjat stiga.

På tisdagen är Brentoljan upp med 1,20 procent till 88,83 dollar per fat. WTI-oljan stiger i sin tur med 1,37 procent till 83,37 dollar per fat.

ANDRA LÄSER:Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Trumps värsta mardröm

Situationen i Mellanöstern beskrivs som USA:s president Donald Trumps ”värsta mardröm”.

– Han hålls som gisslan av Iran. De håller Hormuzsundet som gisslan, säger  republikanen och tidigare Trump-allierade Chris Christie till ABC News.

Christie jämför situationen med gisslankrisen på USA:s ambassad i Teheran 1979. Iranska studenter stormade ambassaden och tog 52 amerikaner som gisslan. De hölls fångna i 444 dagar och kom att prägla den dåvarande amerikanske presidenten Jimmy Carter tid vid makten.  

Chris Christie menar att Irankriget är Trumps motsvarighet till gisslankrisen 1979.  

– Jag vet från de samtal jag har haft med honom under de senaste 24 åren att den person han minst av allt vill bli jämförd med är Jimmy Carter. Men här är vi nu. Och det är helt självförvållat, säger han.

LÄS OCKSÅ: Rysk olja brinner nära Kina 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen