21 oktober 2025

Mycket allvarlig anklagelse riktas mot Friends

2023 04 26

Anti-mobbningsorganisationen Friends har delat sina webbesökares information med Tiktok. Nu anmäler Friends sig själva.

Friends har delat sina besökares information, så som mejladresser och telefonnummer med Tiktok, vilket Sveriges Radio Ekot avslöjat efter omfattande granskningar.

På organisationens hemsida kan barn och unga söka stöd eller fråga generella frågor om mobbning genom ett formulär.

I formuläret står det att informationen kommer att delas med Tiktok.

Anledningen är att Friends aktiverat Tiktoks spårningsverktyg, en så kallad "pixel". 

– Vad som har hänt är ju helt enkelt att vi gjort fel och det får vi ju stå för och verkligen be om ursäkt för och se till att vi har rutiner för det här i all framtid, säger Lovisa Lönnebo som är kommunikationschef på Friends till Ekot.

Anmält sig själva

3 700 personers information har getts ut till Tiktok. Framför allt gäller det vuxna personer,  men även information från elva ungdomar och sju barn under 13.

Efter avslöjandet av Ekot anmälde Friends sig själva till Integritetsskyddsmyndigheten och i anmälan uppger de att informationsdelning pågått sedan förra sommaren.

Till för marknadsföring

Pixels är en spårningskod som samlar information om webplatsanvändare. Den används ofta av företag för att optimera hemsidor och marknadsföring.

Många företag använder Pixels för att öka sina hemsidors aktivitet och för att skräddarsy exempelvis pop up-reklamer.

Anledningen till att Friends just använt sig av Pixels på Tiktok ska enligt organisationen vara för att nå ut till barn på sociala medier.

Tiktok svarar inte Ekot på vad de använder informationen till men säger att verksamheter inte får skicka uppgifter som rör barn.

Friends har däremot i ett pressmeddelande gått ut och beklagat att information om Pixels inte varit tydligare i formuläret.

– Det är nu enkelt att välja vilka cookies man ger samtycke till. Vi ser också över rutinerna för vårt GDPR-arbete så att inget liknande ska kunna hända igen, skriver organisationen.

Foto: Kaitlyn Baker

Text: Redaktionen


JUST NU: Putin gömmer sig i skogen

2025 11 11

Putin uppges gömma sig i skogen.

Rysslands diktator Vladimir Putin tycks bli allt mer orolig över sin egen säkerhet.

Nu kommer uppgifter om att Putin gömmer sig i skogen – omgiven av 14 luftvärnssystem.

Putin gömmer sig

En granskning visar att Putin har låtit bygga minst tre identiska kontor på helt olika platser för att det ska bli svårare att räkna ut var han befinner sig, rapporterar Moscow Times.

Kontoren är nästan likadana, men analyser av tusentals olika officiella videor visar på detaljskillnader som avslöjar att det rör sig om olika platser. Enligt granskningen så finns det små skillnader bland annat i hur dörrhandtagen är utformade.

Undersökningen från granskningsgruppen Systema visar att de tre nästan identiska kontoren ligger i Novo-Ogarjovo utanför Moskva, i Sotji samt i en skog utanför Valdaj som ligger mellan Moskva och Sankt Petersburg.

Kreml försöker också skapa förvirring genom att lämna felaktiga uppgifter om var olika möten har ägt rum, enligt granskningen.

LÄS OCKSÅ: MAGA rasar mot Trump

I skogen – omgiven av luftvärnssystem

Den senaste tiden har Putin dock nästan uteslutande befunnit sig på kontoret i skogen i Valdaj, visar undersökningen.

Mellan januari och september 2025 har 29 av 30 offentliga och filmade framträdanden spelats in på kontoret i Valdaj.

Det är ingen slump – kontoret i skogen i Valdaj är det mest skyddade, rapporterar tidningen.

Det är omgivet av inte mindre än 14 luftvärnssystem, har BBC rapporterat.

Orolig för säkerheten

Vladimir Putin tycks alltså bli allt mer försiktig vad gäller den egna säkerheten.

Enligt statsvetaren Konstantin Gaase har Putin troligtvis slutat använda kontoret i Sotji av rädsla för ukrainska drönarattacker. Det kontoret ligger på en ganska öppen plats.

– När du bygger dig en bostad så att du kan se både berget och havet är det inte bara du som ser havet, utan du syns även lite från havet, säger statsvetaren, enligt tidningen.

– Det är mycket lättare att sätta in luftvärnssystem runt Valdaj, tillägger han.

LÄS OCKSÅ: Akut åtgärd i Ryssland - första gången under kriget

Foto: A. Vradenburg resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


11 november 2025

UPPGIFTER: Risk för nytt krig – hemliga dokument läckta

2025 11 11

Venezuela förbereder sig för en amerikansk invasion.

Det visar läckta dokument som Reuters tagit del av.

Enligt dokumenten ska den venezuelanska militären bedriva ett gerillaliknande motstånd i händelse av en amerikansk luft- eller markattack.

Dokumenten visar att det sydamerikanska landet förbereder sig för en fullskalig invasion.

– Den gerillaliknande taktiken skulle innebära att små militära grupper utför sabotage och annan gerillataktik på över 280 platser, uppger källor för Reuters.

Anklagar diktator

USA:s presidenten Donald Trump har öppnat för en militär operation i Venezuela efter att hans militär slagit ut flera fartyg, som enligt Vita huset kopplas till venezuelanska drogkarteller.

Trumpadministrationen har också utfärdat en belöning på 50 miljoner dollar för information som leder till gripandet av Venezuelas diktator Nicolás Maduro.

Maduro misstänks för narkotikasmuggling. Enligt det amerikanska jutitiedepartementet använder diktatorn terrororganisationer för att smuggla in droger i USA.

LÄS MER: Trump varnar för ”ekonomisk katastrof”

Världens största hangarfartyg har anlänt

Spänningarna mellan USA och Venezuela har ökat ytterligare under tisdagskvällen. Världens största hangarfartyg, USS Gerald R. Ford, har anlänt till den amerikanska flottans ansvarsområde Southern Command, vilket utgörs av Karibien och Latinamerika.

Ombord finns en besättning på över 4 000 personer samt medföljande örlogsfartyg, ett antal attackhelikoptrar och stridsflygplan.

Sveriges tidigare utrikes- och statsminister Carl Bildt är övertygad om att USA kommer attackera.

– Allt talar för att Trump kommer att genomföra attacker inne i Venezuela. Han har ju gett CIA fullmakt att genomföra någon typ av operationer så sannolikt pågår någonting redan, sade Bildt i SVT:s Morgonstudio.

En storskalig amerikansk invasion bedömer Bildt som ossanolik.

– Jag tror inte att han [Trump] går till någon stor invasion, det vågar han inte, det blir för besvärligt. Men alldeles uppenbart, av inrikespolitiska och andra skäl så kommer han att vidta någonting mot Venezuela, sedan får vi se vad det får för konsekvenser.

LÄS OCKSÅ: MAGA rasar mot Trump 

Foto: US Navy

Text: Redaktionen