21 oktober 2025

Mycket allvarlig anklagelse riktas mot Friends

2023 04 26

Anti-mobbningsorganisationen Friends har delat sina webbesökares information med Tiktok. Nu anmäler Friends sig själva.

Friends har delat sina besökares information, så som mejladresser och telefonnummer med Tiktok, vilket Sveriges Radio Ekot avslöjat efter omfattande granskningar.

På organisationens hemsida kan barn och unga söka stöd eller fråga generella frågor om mobbning genom ett formulär.

I formuläret står det att informationen kommer att delas med Tiktok.

Anledningen är att Friends aktiverat Tiktoks spårningsverktyg, en så kallad "pixel". 

– Vad som har hänt är ju helt enkelt att vi gjort fel och det får vi ju stå för och verkligen be om ursäkt för och se till att vi har rutiner för det här i all framtid, säger Lovisa Lönnebo som är kommunikationschef på Friends till Ekot.

Anmält sig själva

3 700 personers information har getts ut till Tiktok. Framför allt gäller det vuxna personer,  men även information från elva ungdomar och sju barn under 13.

Efter avslöjandet av Ekot anmälde Friends sig själva till Integritetsskyddsmyndigheten och i anmälan uppger de att informationsdelning pågått sedan förra sommaren.

Till för marknadsföring

Pixels är en spårningskod som samlar information om webplatsanvändare. Den används ofta av företag för att optimera hemsidor och marknadsföring.

Många företag använder Pixels för att öka sina hemsidors aktivitet och för att skräddarsy exempelvis pop up-reklamer.

Anledningen till att Friends just använt sig av Pixels på Tiktok ska enligt organisationen vara för att nå ut till barn på sociala medier.

Tiktok svarar inte Ekot på vad de använder informationen till men säger att verksamheter inte får skicka uppgifter som rör barn.

Friends har däremot i ett pressmeddelande gått ut och beklagat att information om Pixels inte varit tydligare i formuläret.

– Det är nu enkelt att välja vilka cookies man ger samtycke till. Vi ser också över rutinerna för vårt GDPR-arbete så att inget liknande ska kunna hända igen, skriver organisationen.

Foto: Kaitlyn Baker

Text: Redaktionen


11 dec 2025

Pensionär måste betala – har för mycket pengar på banken

2025 12 11

Under 2025 och 2026 genomför Pensionsmyndigheten en nationell satsning.

Projektet kallas för ÅKA (Återkrav, Kraftsamling och Avarbetning) och går ut på att kräva tillbaka pengar från cirka 60 000 pensionärer som fått felaktiga utbetalningar i form av pension och bostadstillägg.

– Det kan handla om skulder på allt ifrån några tusenlappar till hur mycket som helst. Ibland har de felaktiga utbetalningarna pågått i flera år, sade Åsa Lindestam, ordförande i Pensionärernas riksorganisation, PRO till PROpensionären för ett år sedan.

Måste betala tillbaka – har för mycket pengar

Nu har ett uppmärksammat fall i Lidköping hamnat i medierna.

En pensionär måste betala tillbaka efter att ha haft för mycket pengar på banken, rapporterar Nya Lidköpings-Tidningen.

Detta då bostadstillägget betalats ut på fel grunder i nästan tio års tid. I juni tidigare i år gjorde Pensionsmyndigheten en ny beräkning och konstaterade att pensionären måste betala tillbaka 53 000 kronor.

Återkravet skickades ut den 15 november och måste vara betalt senast 15 december – annars kan fallet hamna hos Kronofogden.

Skattefritt stöd för fattigpensionärer

De flesta ärenden inom ÅKA berör felaktigt utbetalda bostadstillägg, som är ett skattefritt stöd för pensionärer med låg inkomst.

Den som har rätt till tillägget kan få upp till 7 290 kronor per månad beroende på bostadskostnad, inkomst, förmögenhet och familjesituation.

LÄS MER: Ebba Busch: ”Jag är upprörd – rättare sagt förbannad”

För ett år sedan bollades frågan upp om att göra om hela pensionssystemet, mycket på grund av att dagens regelverk anses vara alldeles för obegripligt.

Det är otroligt svårt för den enskilda individen att förstå. Man får det här, men man förstår inte varför och man kan definitivt inte veta på förhand för det är för komplext, så redan där finns en poäng, sade Sverigedemokraternas ekonomiskpolitiska talesperson Oscar Sjöstedt till SR vid tillfället.

Det finns ett brett politiskt stöd för att göra om det grundläggande skyddet i systemet. 

LÄS MER: Här är banken med högst ränta just nu – hela listan

Arkivfoto: C. Langballe (personen på bilden är inte samma person som beskrivs i artikeln)

Text: Redaktionen


Massiv attack mot Ryssland – regnar ned över Moskva

2025 12 11

Över 300 drönare har i natt skickats mot Ryssland.

Ryska myndigheter utfärdade då en varning om ett omedelbart drönarhot, uppger Kyiv Post med hänvisning till rysk media.

Under natten till torsdagen har attackerna fortsatt.

Ett massivt anfall har riktats mot Moskva med drönare som regnar ned över huvudstaden, uppger borgmästaren Sergej Sobjanin enligt Kyiv Independent.

Minst 31 drönare uppges ha skjutits ned av det ryska luftförsvarssystemet.

– Sobjanin började rapportera om attacker mot den ryska huvudstaden sent på kvällen den 9 december och uppdaterade då fler drönare påstås ha skjutits ner över staden. Explosioner rapporterades i förorter till Moskva, enligt den ryska nyhetskanalen Telegram Shot, skriver den ukrainska tidningen.

Akutstoppar flygen

Till följd av drönarna har flygtrafiken ställts in på samtliga flygplatser i Moskvaregionen, uppger finländska Iltalehti som hänvisar till den ryska flygtrafikmyndigheten Rosaviatiya.

Även på andra platser i centrala Ryssland har flyg ställts in med omedelbar verkan. Flera flyg på väg till Moskva har istället tvingats landa i Sankt Petersburg.

Inga dödsfall eller skador har hittills rapporterats av de ryska myndigheterna.

– Räddningstjänsten arbetar på kraschplatserna, uppger Sergej Sobjanin på Telegram under flera tillfällen i natt.

LÄS MER: Ukraina slår tillbaka – återtar mark från Ryssland

Slår till mot militära mål

Ukraina använder sig regelbundet av långdistansdrönare för att slå tillbaka mot den ryska invasionen. Drönarna används för att attackera ryska militära och industriella mål, exempelvis oljeraffinaderier, vapenfabriker och ammunitionsdepåer.

Senaste Ukraina gick till motattack mot Moskvaregionen i den här omfattningen var den 27 oktober tidigare i höstas.

LÄS MER: Stor byteshandel nära – Ukraina kan få stridsflyg

Arkivfoto: T. Odintsova resp J. Figueroa

Text: Redaktionen