MSB uppmanar svenska folket: var beredda

2024 01 10

De svenska krigsvarningarna har dominerat nyhetsflödet de senaste dagarna.

I samband med konferens Folk och Försvar har både regeringen och överbefälhavare Micael Bydén varnat för att det kan bli krig i Sverige.

Uttalanden har varit betydligt skarpare än tidigare och fått kritik, men enligt öb har folk inte förstått allvaret

– Människors ovilja att fullt ut se allvaret och vad det kan innebära för svensk del har varit både problematisk och farlig, sade Micael Bydén till Expressen igår.

Sju dagar

Även Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB, betonar nu att svenska folket bör förbereda sig på ett scenario där Sverige försätts i kris eller krig.

Allmänheten behöver vara beredd på att klara sig i sju dagar utan hjälp från samhället – till exempel om elsystemet slås ut av främmande makt.

– Du förväntas klara dig i en vecka utan samhällets hjälp vid ett strömavbrott, understryker MSB på sin hemsida.

Säkra värmen

Uppmaningen förmedlas på nytt av Anna Wennerström, pressansvarig på MSB.

– Det handlar om vatten, värme, mat och kommunikation, säger hon till Svenska Dagbladet.

Mest kritiskt vid strömavbrott är värmen. Därför råds befolkningen att ha en reservlösning för hur man ska kunna värma upp sin bostad.

Till exempel med kamin, värmeljus eller gasolvärmare.

– Man får utgå från vad man själv har för möjligheter eftersom vi bor olika. Om du kan det så är det jättebra, säger Anna Wennerström.

Ett missförstånd

Förberedelserna går under samlingsbegreppet hemberedskap – målet att alla som kan är förberedda för att klara sig en vecka med mat, vatten, radio och värme.

En del av uppmaningarna handlar också om att det finns ett missförstånd om att man ska ha hemberedskap i 72 timmar – vilket är fallet i bland annat USA men också flera kommuner i Sverige.

Men det är alltså sju dagar som du förväntas klara dig själv.

– Regeringen i Sverige fattade 2020 ett försvarspolitiskt beslut om att rekommendera att privatpersoner har en veckas beredskap. Sedan dess är det en vecka som gäller, men 72 timmar är förstås bättre än inget, framhåller MSB.

Foto: Joel Thungren Försvarsmakten

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryssland under attack

2025 08 24

Ukraina har attackerat flera ryska regioner.

På söndagseftermiddagen kommer uppgifter om att flera ryska regioner har attackerats.

Ukrainska drönare har bland annat slagit mot den viktiga ryska hamnen Ust-Luga vid Finska viken och ett oljeraffinaderi i Samararegionen.

En LNG-terminal i hamnen i Ust-Luga har fattat eld efter drönarattacken, rapporterar Kyiv Independent.

Kraftig brand

Enligt det ryska försvarsministeriet sköts 95 ukrainska drönare ner över 13 regioner, inklusive det ockuperade Krym. 

En källa inom Ukrainas säkerhetstjänst SBU bekräftar att myndigheten ligger bakom attacken mot terminalen för flytande naturgas i Leningradregionen.

– Ryssland handlar med olja och gas via denna terminal med hjälp av en "skuggflotta". Drönarinsatser från SBU minskar inflödet av den utländska valuta som Ryssland behöver för att kunna föra krig, säger källan.

Det ska brinna kraftigt vid platsen och brandmän arbetar med att släcka branden.

Även i Samara

Enligt uppgifter har ytterligare en attack ägt rum i den ryska staden Syzran, i Samara-regionen, där lokala myndigheter uppger att en "industrianläggning" attackerats. 

Enligt Telegramkanalen Astra utbröt en stor brand vid Syzrans oljeraffinaderi efter att nästan 20 explosioner hördes över hela staden. 

Efter attackerna stängde flera ryska flygplatser, inklusive Pulkovo i Sankt Petersburg, tillfälligt ner sin verksamhet, vilket försenade över 60 flygningar.

Får effekt

Ukrainas kampanj med långdistansattacker mot ryska oljeraffinaderier, i kombination med västerländska sanktioner och problem med modernisering, påverkar Rysslands bränslereserver och kan hota landets oljeintäkter.

Det rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

Nära kris

ISW förklarar.

– Kommersant, en rysk affärstidning, rapporterade den 21 augusti att Ryssland står inför en bensinkris då priserna på bensin har skjutit i höjden sedan början av augusti 2025, eftersom produktionen av bensin har minskat med nästan 10 procent sedan januari 2025, uppger tankesmedjan.

– The Moscow Times rapporterade att priserna på bensin av sorterna AI-92 och AI-95 har ökat med nästan 38 procent respektive 49 procent sedan början av 2025.

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen


JUST NU: Tragedi skakar sportvärlden – 17-åring död efter tävling

2025 08 24

En 17-årig talang har dött efter en masskrasch.

Tragiska uppgifter kommer på söndagen från Spanien.

Den 17-åriga cykeltalangen Iván Meléndez har förlorat livet efter en allvarlig masskrasch under en tävling i Vuelta Ribera del Duero.

Flera återupplivningsförsök gjordes, men 17-åringens liv gick inte att rädda, rapporterar spanska medier.

17-åring död

Hundratals personer, däribland deltagare från tävlingen, en stor representation från cyklistkollektivet, säkerhetspersonal och myndighetspersoner, har samlats på torget Plaza de la Hispanidad i Aranda de Duero.

Detta för att ta ett sista farväl av 17-årige Iván Meléndez från Malaga och visa sin kärlek till atletens familj och vänner.

Är i sorg

Svenska Svealand Cycling Team har tagit till sociala medier för att sörja Iván Meléndez.

– Idag hände det som inte fick hända, skriver laget på Facebook.

– Under etapp 2 av Ribera del Duero inträffade en stor olycka med majoriteten av cyklisterna inblandade där en av de spanska cyklisterna miste livet. Våra tankar går till familjen, laget och alla runt om honom.

“Alla är okej”

Svealand Cycling Team meddelar även att alla deras cyklister mår bra fysiskt.

– Alla Svealands cyklister är okej, och vi kommer vara tillsammans kvar i Aranda för att tillsammans ta oss igenom denna svåra stund, fortsätter laget.

–  Imorgon hålls en minnesstund i Aranda.   Vi ber om att alla respekterar integriteten kring de inblandade samt våra cyklister under denna tid.  

“Sörjer djupt”

Även det internationella cykelförbundet UCI är i sorg.

– UCI sörjer djupt den tragiska bortgången av den spanske cyklisten Iván Meléndez Luque (Tenerife-Cabberty U19 Team), som avled av skador han ådrog sig idag i en krasch under tävlingen Vuelta Ribera i Spanien. Vi uttrycker våra uppriktiga kondoleanser till hans familj, vänner och cykelvärlden.

Ingen annan person förlorade livet i samband med kraschen, men flera personer fick föras till sjukhus med oklara skador efter tävlingen.

Foto: P. Gautam

Text: Redaktionen