Möte mellan Kina och Ryssland idag – uppvisning av vänskap

2022 02 04

Under fredagens öppningsceremoni av vinter-OS kommer Putin och Xi Jinping mötas för ett vänskapligt och viktigt samtal, det rapporterar The New York Times.

Kina har uttryckt sitt stöd till Putins klagomål mot USA och Nato samt anslutit sig till Ryssland för att försöka blockera åtgärder mot Ukraina, och det verkar som att vänskapen kommer fortsätta.

Förväntas inleda samarbete

Mötet förväntas bli ännu en offentlig uppvisning av vänskapen mellan de två makterna. Enligt The Guardian kommer Putin gå in i mötet för att starta ett samarbete. Mötet kommer innehålla 15 kontrakt och överenskommelser som man vill underteckna med den kinesiska ledningen, inklusive ett gemensamt uttalande som stärker ländernas samarbete.

Första mötet på två år

Fredagens möte kommer bli Xi Jinpings första samtal med en världsledare på nästan två år.

Putin kommer ha sällskap

Putin kommer att åtföljas av en handfull höga diplomater och energitjänstemän, inklusive hans utrikes- och energiministrar. Vilket höjer misstankar om att mötet kommer ha ett fokus på både ett ekonomiskt samarbete och ett energisamarbete.

Kan undergräva Bidens plan

Ett kinesiskt löfte om ekonomiskt och politiskt stöd till Putin kan undergräva Bidens strategi att utfrysa Putin för hans militära uppbyggnad vid Ukrainas gränser.

Ryssland söker allierade

När krisen i Ukraina börjar öka står Ryssland återigen inför internationellt tryck och söker utländska allierade i sitt motstånd mot väst. I den nuvarande situationen behöver Ryssland Kina mycket mer än tvärtom, sa Alexander Gabuev, ordförande för Ryssland vid Carnegie Moskva Centre, det rapporterar The Guardian.

Mötet kommer gynna Kina

Praktiskt sett gynnas Kina på två fronter. För det första kommer en stor säkerhetskris i Europa att suga upp mycket syre som Biden behöver för att ta itu med Kina. För det andra kommer Ryssland att flytta ännu närmare Kina – på Pekings villkor, säger Alexander Gabuev.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


5 jan 2026

Fasansfull syn på ryska flygplatser – ”aldrig sett i hela mitt liv”

2026 01 05

Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina fortsätter att slå tillbaka hårt mot landet.

Många ryssar har de senaste åren valt att lämna sitt hemland och sökt sig västerut.

Den oberoende ryska nyhetssajten Meduza har ställt en fråga till emigrerade ryska medborgare, som har besökt sitt hemland de senaste åren, hur de upplever sitt fosterland idag.

Hundratals har svarat.

– Min hemregion är förstörd, säger en tidigare invånare i den ryska staden Primorsk, rapporterar finska Iltalehti.

 ”Aldrig sett i hela mitt liv”

Flera av de som skickat in svar kommenterar också den stora ökning av antalet funktionshindrade som kommer tillbaka från kriget i Ukraina.

En svarande, under namnet Vladimir, menar att han ser många soldater som kommer hem till de ryska flygplatserna på kryckor eller utan armar och ben.

– I hela mitt liv har jag aldrig sett så många funktionshindrade, inte ens under krigen i Tjetjenien eller Afghanistan, uppger han.

”Många har proteser”

En annan som svarat nyhetssajten, Rita som nu bor i Spanien, anser att Ryssland har gått bakåt i utvecklingen, och nu påminner om situationen på 1990-talet.

– Köpcentrum är indelade i de för de rika och de för de fattiga. Istället för en gräsmatta finns det nu en marknad mittemot mitt hus som säljer kinesiska produkter, uppger hon till nyhetssajten.

– Det finns många som har proteser. Det känns som att detta inte är min stad.

”Nästan tomma”

En röst från Tyskland, under namnet Danila, beskriver sin forna hemstad Lipetsk.

– Det finns inga människor. Parker, köpcentrum, hotell och huvudgator är nästan tomma, uppger han.

Han beskriver också hur infrastrukturen blivit sämre och ekonomin backar.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: 1,2 miljoner – Putins mardrömssiffra växer

Tvärtom i Moskva

Enligt Alina, som är bosatt i Israel, är Moskva ett undantag.

Där satsar den ryska ledningen på att upprätthålla bilden av framgång och att minska påverkan av kriget.

– Den enda påminnelsen om kriget är reklamskyltarna som visar hjältarna från den ”specialmilitära operationen”, uppger hon, rapporterar Iltalehti.

– Men ingen pratar om en specialoperation. Det är förmodligen ett sätt att stänga ute nyheterna och skydda din egen mentala hälsa.

LÄS MER: ”Vi tror inte på honom” – Trump avfärdar Putin

Foto: Ivan Shimko

Text: Redkationen


5 jan 2026

Väldigt många svenskar har insjuknat

2026 01 06

Många är sjuka just nu.

Väldigt många svenskar har insjuknat den senaste tiden.

Sjukdomsfallen sätter hård press på sjukvården, och läkare riktar nu en uppmaning till svenska folket.

”Ökat sista veckan”

Influensasäsongen pågår för fullt och en stor andel av svenska folket tycks ha blivit smittade.

Redan i slutet av december rapporterades en stor ökning.

Nu vittnar bland annat läkare på Skaraborgs sjukhus om att det har blivit ännu värre den senaste veckan, rapporterar SR.

– Ja, vi har ju också en klar ökning av influensasjuka. Det har lagts in en hel del patienter sista kanske två veckorna, men det har ökat särskilt sista veckan hos oss också, säger Erik Backhaus, överläkare vid infektionskliniken på Skaraborgs sjukhus, till radiokanalen.

Ökningen av antalet sjuka innebär att sjukvården blir extra hårt pressad.

Överläkaren vill därför rikta en uppmaning till den som känner sig sjuk och vill kontakta sjukvården.

LÄS OCKSÅ: Samsung bekräftar - ny funktion till 400 miljoner telefoner

Uppmaning till sjuka

Han menar att det finns en sak man bör tänka på för att inte belasta sjukvården när det inte är nödvändigt.

– Man ska inte söka akuten i onödan, man kan ta kontakt med 1177 och få råd om vilken vårdnivå man behöver. Man kan kontakta sin vårdcentral, säger Erik Backhaus till radiokanalen.

Flera sjukhus har den senaste tiden vittnat om ett hårt tryck.

I vissa regioner har man gått upp i stabsläge för att klara av situationen.

Det gäller bland annat i Västmanland, rapporterade VLT på söndagen.

– Läget är ansträngt och Region Västmanland har därför beslutat att gå upp i stabsläge. Inflödet av patienter är högt, särskilt bland äldre och sköra personer med andningsbesvär och influensa, säger Alexander Ahlberg, tillförordnad hälso- och sjukvårdsdirektör, enligt tidningen.

Även NU-sjukvården i Västra Götaland har tidigare meddelat att man gått upp i stabsläge, liksom flera andra sjukhus.

LÄS OCKSÅ: Massavhopp - vill se höjda bensin- och dieselpriser

Foto: P. Tankilevitch

Text: Redaktionen