Möte mellan Kina och Ryssland idag – uppvisning av vänskap

2022 02 04

Under fredagens öppningsceremoni av vinter-OS kommer Putin och Xi Jinping mötas för ett vänskapligt och viktigt samtal, det rapporterar The New York Times.

Kina har uttryckt sitt stöd till Putins klagomål mot USA och Nato samt anslutit sig till Ryssland för att försöka blockera åtgärder mot Ukraina, och det verkar som att vänskapen kommer fortsätta.

Förväntas inleda samarbete

Mötet förväntas bli ännu en offentlig uppvisning av vänskapen mellan de två makterna. Enligt The Guardian kommer Putin gå in i mötet för att starta ett samarbete. Mötet kommer innehålla 15 kontrakt och överenskommelser som man vill underteckna med den kinesiska ledningen, inklusive ett gemensamt uttalande som stärker ländernas samarbete.

Första mötet på två år

Fredagens möte kommer bli Xi Jinpings första samtal med en världsledare på nästan två år.

Putin kommer ha sällskap

Putin kommer att åtföljas av en handfull höga diplomater och energitjänstemän, inklusive hans utrikes- och energiministrar. Vilket höjer misstankar om att mötet kommer ha ett fokus på både ett ekonomiskt samarbete och ett energisamarbete.

Kan undergräva Bidens plan

Ett kinesiskt löfte om ekonomiskt och politiskt stöd till Putin kan undergräva Bidens strategi att utfrysa Putin för hans militära uppbyggnad vid Ukrainas gränser.

Ryssland söker allierade

När krisen i Ukraina börjar öka står Ryssland återigen inför internationellt tryck och söker utländska allierade i sitt motstånd mot väst. I den nuvarande situationen behöver Ryssland Kina mycket mer än tvärtom, sa Alexander Gabuev, ordförande för Ryssland vid Carnegie Moskva Centre, det rapporterar The Guardian.

Mötet kommer gynna Kina

Praktiskt sett gynnas Kina på två fronter. För det första kommer en stor säkerhetskris i Europa att suga upp mycket syre som Biden behöver för att ta itu med Kina. För det andra kommer Ryssland att flytta ännu närmare Kina – på Pekings villkor, säger Alexander Gabuev.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


17 aug 26

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2026 08 18

Räkna med fler poliser längs vägarna under veckan.

Från måndag till söndag genomför polisen en nationell trafikvecka med extra fokus på hastighetskontroller.

Insatsen genomförs i hela landet och sammanfaller med att många återvänder till jobbet och skolan efter sommaren.  

– Vi riktar särskilt fokus på miljöer där många människor rör sig – inte minst utanför skolor, förskolor och dagis. Många barn börjar gå och cykla till och från skolan i tidig ålder och det borde vara mycket angeläget för alla bilister att skapa en trygg och säker trafikmiljö för dem, säger Ursula Edström, trafikstrateg på polisen.

Helt avgörande

Att hålla rätt hastighet kan rädda liv. Fordonets hastighet har ofta en avgörande betydelse för utgången av en olycka – även i områden där hastighetsgränsen är relativt låg, exempelvis utanför skolor.

– Stoppsträckan mer än fördubblas redan vid 50 km/h. Att som fotgängare eller cyklist bli påkörd i 50 km/h kan jämföras med ett fall från tredje våningen, säger Ursula Edström.

Många struntar i hastighetsskylten

I dag kör mer än var tredje bilist för fort utanför grundskolor.

Hela 35 procent har kört fortare än 30 kilometer i timmen utanför skolor, enligt en nationell undersökning från Riksförbundet M Sverige.

– Skolor ska vara några av de tryggaste platserna i trafiken. När mer än var tredje bilist kör fortare än 30 km/tim innebär det att många barn utsätts för onödiga risker varje skoldag, säger Jacob Sidenvall, trafiksäkerhetsexpert Riksförbundet M Sverige.

ANDRA LÄSER: Putin sätter deadline – har ett år på sig

”Måste respekteras”

Undersökningen bygger på data från 7 659 fordon under morgontimmarna när barn anländer till skolan.

Risken för olyckor är extra stor när barnen återvänder till skolan. Under 2024 skadades 2 000 barn i trafiken i samband med höstterminens start, uppger Trafikverket.

Nu uppmanar M Sverige till kraftfulla insatser

– Vi vill bland annat se återkommande hastighetskontroller, fler hastighetsdämpande åtgärder och en regelbunden uppföljning av hastigheterna utanför skolor, säger Jacob Sidenvall.

Samtidigt vädjar han till bilister att respektera hastighetsgränserna.

– Hastighetsgränsen på 30 km/tim är inte satt för att underlätta trafikflödet utan för att skydda barn. Den måste respekteras.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Bästa kommunen för äldre att bo i 

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


18 aug 2026

Jätteökning för ett parti – ny mätning är här

2026 08 18

I Demoskops senaste mätning minskade gapet mellan oppositionen och regeringen  från 7,6 till 3,7 procentenheter.

– Det är en väldig skillnad psykologiskt, i alla fall för partierna, om det är runt 8 eller 4 procentenheters skillnad mellan blocken, konstaterade Demoskops opinionschef Johan Martinsson i en kommentar till SvD.

Nu ökar gapet igen.

Och det med råge.

I en ny mätning från SVT/Verian  får oppositionen (S, MP, C och V) 53,9 procent, jämfört med Tidöpartiernas (M, SD, KD och L) 43,9 procent.

Oppositionens ledning uppgår därmed till hela tio procentenheter.

Rusar i opinionen

Ett parti utmärker sig i mätningen.

Det handlar om Centerpartiet som noterar sitt högsta stöd sedan november 2021. Partiet får 8,0 procent – en ökning med 2,6 procentenheter jämfört med Verians mätning i juli.

– Centerpartiet är sommarens stora vinnare. 2,6 procentenheter är en tydlig ökning och de tar väljare från flera håll. Framför allt från Socialdemokraterna men även från Liberalerna, säger Verians opinionschef Per Söderpalm till SVT.

Han bedömer att C-ledaren Elisabeth Thand Ringqvist har lyckats hamra in budskapet att Centerpartiet är garanten för att en S-regering inte lutar för långt åt vänster.

– Budskapet om att de vill vara oppositionens borgerliga röst har kanske gått hem hos en viss typ av mittenväljare.

LÄS OCKSÅ: Natoland kraftigt manipulerat av annat land 

Hela mätningen

Här är SVT/Verians nya mätning uppdaterad 18 augusti jämfört med juni.

🔴Vänsterpartiet                    7,7         -1,0
🔴Socialdemokraterna     30,5         -1,1
🟢Miljöpartiet                          7,7         -0,1
🟢Centern                                  8,0         +2,6
🔵Liberalerna                           1,9          -0,1
🔵Moderaterna                     17,3        +0,2
🔵Kristdemokraterna           6,2        +0,2
🔵Sverigedemokraterna   18,5        -0,4
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  53,9      
🔵🔵 M+KD+SD+L              43,9*     
 
*Liberalerna ligger under riksdagsspärren i denna mätning.
 

Foto: 

Text: Redaktionen