MÖRDARSNIGLAR: Här är växterna de hatar

2024 08 03

Mördarsniglar kan vara en mardröm för många med trädgård, men det finns växter som mördarsniglarna hatar.

Mördarsniglarna är i år fler än på länge, vilket skapar stora besvär för många med trädgård.

– Ja det är ovanligt många. Jag har fått rapporter från olika håll i landet och det stämmer med mina egna iakttagelser, säger Ted von Proschwitz på Göteborgs Naturhistoriska museum, enligt tidningen Mitt i.

Men det finns växter i trädgården som mördarsniglarna faktiskt inte tycker om.

Ogillar vissa växter

I första hand ogillar mördarsniglarna buskar och träd, rapporterar SR.

– Men förutom buskar och träd – många av de här som vi brukar kalla perenna växter, de flesta av dem gillar de inte heller så väl, säger Charlotte Andersson, som driver Katrinelunds trädgård i Sundsvall, till radiokanalen.

Det finns växter som mördarsniglarna avskyr, enligt Plantagen.

Det handlar om bland annat rödbetor, nepeta, höstflox, löjtnantshjärta och stjärnflocka.

Även praktlysing, vallmo, daggkåpa, pion, lavendel, murgröna, julros och pelargon, får mördarsniglarna att rygga tillbaka.

Plocka så många som möjligt

Men det mest effektiva sättet att hålla mördarsniglarna borta är ändå att plocka dem.

– Då är egentligen det bästa knepet att vara i tomtgränserna, så att de inte kommer in så mycket och börjar lägga ägg. Du vet att en snigel kan ju lägga 400 ägg på en säsong, en enda snigel. För varenda liten snigel du tar så förhindrar du 400 nya sniglar, säger Charlotte Andersson till radiokanalen.

Man bör även vara medveten om vilka växter mördarsniglarna är extra förtjusta i.

Enligt Blomsterlandet gillar mördarsniglarna exempelvis sallad, dahlia, lupiner, violer, lök, påskliljor, funkia och tagetes.

Att mördarsniglarna är extra många i år beror bland annat på att det var en tidig vår och att det sedan blev mycket regn, vilket gav sniglarna möjlighet att överleva.

Foto: Xauxa Håkan Svensson Wikipedia

Text: Redaktionen


JUST NU: Förvaltare varnar för 90-procentigt ras – ”Historiens största bubbla”

2025 07 13

En förvaltare varnar för ”historiens största bubbla”.

Svenska småsparare varnas för en enorm aktiebubbla.

Den svenske hedgefondförvaltaren Per Lekander varnar för att ett av världens mest kända företag går mot ett 90-procentigt ras.

”Historiens största bubbla”

Lekander, som är förvaltare i den egna firmen Clean Energy Transition, tror att Elon Musks elbiltillverkare Tesla står inför ett gigantiskt ras, rapporterar DI.

Att det går tungt för Tesla är ingen hemlighet, men enligt Lekander är det värre än så.

Det handlar om en aktiebubbla av historiska mått, menar han.

– Det här är den största aktiebubblan just nu. Tesla är antagligen världshistoriens största aktiebubbla, säger han till tidningen.

Förutspår 90-procentigt ras

Per Lekander förutspår ett enormt ras för Teslas aktie.

Han menar att företaget har tjänat mycket på subventioner, bland annat i form av utsläppsrätter och skatteavdrag för elbilar, vilket man emellertid inte kommer kunna göra med Trumps nya budget.

Tesla har också en rad andra problem, och aktien är extremt övervärderad, menar han. Tesla är inte värt de 982 miljarder dollar som är företagets börsvärde idag, utan snarare runt 100 miljarder dollar, menar Lekander, som tror att Teslaaktien kommer att rasa kraftigt och att företaget riskerar konkurs.

Han varnar därför småsparare.

– Om aktien gick ned 90 procent skulle den fortfarande vara övervärderad, säger Per Lekander till tidningen.

Bråkat med Trump

Tesla har haft enorma problem den senaste tiden. Försäljningen har rasat, och i och med Elon Musks politiska engagemang har företaget även utsatts för protester.

På senare tid har Elon Musk dessutom gjort sig ovän med president Donald Trump, vilket inte heller lär gynna Teslas affärer.

Elon Musk fortsätter dock otröttligt med sina projekt. Nyligen har han bland annat meddelat att han startar ett politiskt parti, The America Party.

Musk äger också den sociala medieplattformen X, och nyligen meddelade han att företaget lanserar ett ”skrämmande” projekt, vilket Ekonomibladet har rapporterat om.

Det handlar om X nya AI-chatbot Grok 4, som enligt Elon Musk är ”den smartaste AI:n i världen” och ”smartare än alla doktorander inom alla discipliner samtidigt”.

Foto: iXimus

Text: Redaktionen


JUST NU: Världskänt rockband tvingar USA:s regering att agera

2025 07 13

Heavy metal-bandet Metallica tvingar USA:s regering att vidta en åtgärd.

Metallica är världens kanske mest kända heavy metal-band.

Nu agerar bandet mot USA:s försvarsminister Pete Hegseth och Pentagon – och tvingar dem att omedelbart agera.

Säger nej – får inte användas

Låten ”Enter Sandman” är en av Metallicas absolut mest kända och populära låtar.

Men den får inte användas i vilket sammanhang som helst, vilket USA:s försvarsminister Pete Hegseth nu har fått klart för sig, rapporterar Rolling Stone Magazine.

Pentagon har använt Metallicas populära låt i en video med Pete Hegseth där man framhåller hur Trumpadministrationen kommer se till att militären ökar sin användning av drönare.

Det hade man emellertid inte tillstånd till, enligt en representant för Metallica.

Nu har Pentagon tvingats att agera omedelbart genom att ta bort videon. Man har sedan lagt upp den igen, fast utan musik.

Handlar om drönare

Kravet på att videon skulle raderas på grund av brott mot upphovsrätten framfördes av den sociala medieplattformen X, uppger Pentagon, men en representant för Metallica bekräftar alltså att kravet kommer från bandet.

I videon, som alltså togs bort och sedan lades upp igen utan musik, säger Pete Hegseth att USA kommer att tillverka fler drönare.

– I juni utfärdade president Trump en exekutiv order som satte fart på den amerikanska drönardominansen för att stärka vår drönarindustri och beväpna våra krigare, för det är vad vi handlar om, säger Pete Hegseth i videon, enligt tidningen.

Många artister säger nej

Men Metallica tillät alltså inte att ”Enter Sandman” används till det pompösa budskapet.

Och det är långt ifrån första gången som det uppstår kontrovers kring användning av musik i politiska sammanhang.

En lång rad musikartister har genom åren hindrat Donald Trump från att använda deras musik i olika sammanhang.

Bland dessa finns Céline Dion, Beyoncé, Isaac Hayes och rocklegenden Neil Young.

Foto: Nainoa Shizuru

Text: Redaktionen