13 jul 26

Moderater och Socialdemokrater i fajt om Systembolagets öppettider

2022 02 12

Systembolagets ledning vill utöka öppettiderna på helger och nu fajtas moderater och socialdemokrater om frågan.

Det är i samband med de regelbundna så kallade ägardialogerna som frågan om Systembolagets öppettider kommit på tapeten.

Hålla öppet längre

Dialogmötena hålls mellan Systembolagets ledning och dess ägare, det vill säga staten, vilken utgörs av Socialdepartementet. Systembolagets ledning har lyft upp frågan om att ändra butikernas öppettider och det handlar om utökade öppettider.

Senare än klockan 15

– Utifrån omvärldsförändringar i termer av exempelvis öppettider generellt och bolagets legitimitet finns behov av att i vissa butiker utöka öppettiderna på lördagar till senare än klockan 15, framhåller Systembolagets ledning enligt SVT.

Systembolaget vill att S-regeringen tar frågan till riksdagen för omröstning uppger SVT.

Oro för ökat drickande

Men regeringen säger nej i form av socialminister Lena Hallengrens (S) statssekreterare Maja Fjeastad. Socialdemokraterna menar att utökade öppettider kan leda till att svenska folket börjar dricka mer alkohol vilket inte är bra för hälsan.

– [Det] skulle medföra ökad tillgänglighet, vilket utifrån ett folkhälsoperspektiv inte är önskvärt, framför Maja Fjaestad till SVT.

Hemleveranser när det är stängt

Förutom att utöka öppettiderna på lördagseftermiddagarna vill Systembolaget även köra igång med hemleveranser av alkohol från Systembolagets butiker när butikerna håller stängt.

– För att nå effektivitet och hållbarhet inom logistiken samt för att möta kundernas behov, motiverar Systembolaget saken enligt SVT.

Moderater protesterar

Moderaterna protesterar nu mot den socialdemokratiska regeringens nej till utökade öppettider och nej till hemleverans utanför öppettiderna.

– Regeringen omyndigförklarar svenska medborgare när man har den här moralistiska och omoderna inställningen, framhåller Moderaternas kommunalråd i Växjö Oliver Rosengren till SVT.

Handlar om myndiga människor

Han anser att Sverige bör göra som andra länder.

– Det rimliga är att man låter myndiga personer ta egna vuxna beslut. Det kan man klara i andra länder. Det kan vi klara av i Sverige också, framför Växjös M-kommunalråd.

NTO glada

Nykterhetsorganisationen IOGT-NTO är dock nöjda.

– Det ska finnas skillnad i att köpa en liter mjölk och en liter starksprit, poängterar NTO:s ordförande till SVT.

Systembolaget har nu lagt sina planer på hyllan.

Foto: Systembolaget

Text: Redaktionen


Jätteras för ett parti – ny mätning är här

2026 08 21

Med bara några veckor kvar till valet nås Tidöpartierna av ett oroväckande besked.

Sannolikheten för att Liberalerna klarar riksdagsspärren har störtdykt.

Det visar en färsk mätning från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen är unik i sitt slag och bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Nu visar modellen att Liberalernas chanser att klara riksdagsspärren har minskat kraftigt. På bara en vecka har sannolikheten sjunkit från 44 till 29 procent.

Samtidigt bedöms sannolikheten för en Tidöseger i valet till mindre än 10 procent.

– Det är fortfarande en väldigt kännbar skillnad mellan blocken, och Liberalernas läge ser allt sämre ut. Allra mest troligt är att det blir ett maktskifte, säger Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy, till SvD.

”Ingen tendens till spurt”

I juni visade samma modell att Liberalerna hade 50 procents sannolikhet att klara fyraprocentsspärren.

Men den senaste veckan har situationen förändrats drastiskt. L har hamnat långt under spärren i flera opinionsundersökningar, vilket Newsworthy tagit hänsyn till.

– Det finns ingen tendens till spurt i datan så därför börjar det sjunka ned. Nu säger modellen: Okej, det är för lite tid kvar för att något ska hända, säger statistikern Jonas Wallin till tidningen.

Utan Liberalerna kommer Tidöpartierna få mycket svårt att samla en majoritet i riksdagen.

LÄS OCKSÅ: Svenskt Näringsliv: Tung smäll hotar Sverige efter valet 

Utesluter stödröster

Kräftgången fortsätter för Liberalerna.

Och partiet kan inte räkna med någon hjälp från Sverigedemokraterna.

Det fastslår SD-ledaren Jimmie Åkesson. Han uppmanar SD-väljare att inte stödrösta på L, trots att partiets överlevnad är avgörande för högersidan.

–  Jag uppmanar ingen att på något sätt stödrösta på dem. Man bör stödrösta på Sverigedemokraterna, säger han till TV4 och beskriver L som SD:s ”motpol” i Tidösamarbetet.

– Liberalernas förhandlingsposition kanske inte är den som sverigedemokratiska väljare vill ska vara den starka. 

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Svante Rinalder Regeringskansliet

Text: Redaktionen


19 augusti 2026

Nya körkortsregler – börjar gälla idag

2026 08 19

Från och med idag gäller nya regler för alla som ska ta körkort.

De nya reglerna införs på onsdagen.

Från och med idag förlängs giltighetstiden för ett godkänt kunskapsprov för behörighet B från fyra månader till ett år. 

Det kommer enligt Transportstyrelsen bland annat att leda till ett minskat antal körprov.

“Mindre stress”

Den förlängda giltighetstiden väntas enligt myndigheten också leda till mindre stress för folk som ska ta körkort.

– Det här kommer minska antalet omprov och underlätta för den som blir underkänd på körprovet att boka en ny uppkörningstid utan stress, säger Transportstyrelsens utredare Liv Johansson i ett pressmeddelande.

“Har fått konsekvenser”

Den tidigare giltighetstiden på fyra månader har enligt myndigheten “fått konsekvenser”.

Förare som inte varit fullt förberedda har i vissa fall chansat och genomfört körprovet ändå – med underkänt som resultat.  

På ett år rör det sig om omkring 9 000 personer som tvingas göra om kunskapsprovet, när de inte hunnit bli godkända på körprovet inom fyramånadersperioden.

Läs mer: Swedbank: Viktigaste frågan inför valet

“Kommer slippa”

Liv Johansson förklarar vidare att de nya reglerna kommer att påverka en stor grupp aspirerande körkortstagare.

– Det innebär att en stor grupp kommer slippa göra om sina kunskapsprov bara för att giltighetstiden har gått ut, säger hon.

Detta gäller

Förändringen börjar gälla från och med den idag, onsdagen den 19 augusti 2026. 

De som har genomfört ett godkänt kunskapsprov från och med den dagen har ett år på sig att klara av sitt körprov. 

Har man klarat av sitt kunskapsprov innan den dagen har man fyra månader på sig att genomföra ett körprov.

Läs mer: 24 procent tror på bättre hushållsekonomi

Foto: Transportstyrelsen

Text: Redaktionen