Moderat profil byter till Kristdemokraterna

2022 11 06

Moderaternas tidigare kommunalråd i Sölvesborg lämnar partiet och går över till KD. Samtidigt ägde en stor manifestation rum i Sölvesborg i går.

Det handlar om toppolitikern Paul Andersson som var en av strategerna bakom beslutet att bilda Samstyret i Sölvesborgs kommun.

Kommunalråd för Moderaterna

Samstyret var den koalition som vann valet i Sölvesborgs kommunval 2018 och som bestod av Sverigedemokraterna, Moderaterna, Kristdemokraterna och det lokala SoL-partiet som står för Sölvesborg och Lister.

När Emilie Pilthammar (M) slutade som kommunalråd tog Paul Andersson (M) över. Men nu lämnar han partiet.

– Politik är kompromisser om man inte har 50%. Jag fokuserar därför på politikens riktning så man förflyttar sig i rätt riktning, framhåller Paul Andersson.

– När därför Moderaterna lokalt i Sölvesborg nu väljer att överge Samstyret och styra nästa period ihop med de röda kan jag inte ställa upp längre. Det finns många trevliga sossar, men politikens inriktning med kollektivet i centrum är helt fel för mig.

Vill inte styra med Socialdemokraterna

Moderaterna har nu bildat styre i Sölvesborgs kommun tillsammans med Socialdemokraterna. Med på tåget finns även Centern och SoL-partiet.

– Jag sa direkt efter moderaternas interna omröstning att jag inte tänkte styra med Socialdemokraterna så jag började tänka på vad jag skulle göra, framför Paul Andersson.

– Hade några olika vägar att gå och nu efter några veckor är det svåra beslutet fattat. Jag byter parti till Sölvesborgs enda kvarvarande borgerliga parti, Kristdemokraterna.

Manifestation på lördagen

I går lördag ägde en manifestation rum på Stortorget i Sölvesborg där deltagarna vädjade till Moderaterna om att komma tillbaka till Samstyret.

– Jag lade min röst på Moderaterna med förhoppningen att de skulle fortsätta med Samstyret i fyra år till. Jag är missnöjd, säger demonstrationens initiativtagare Benny Seferi som till vardags jobbar som bussförare.

En av manifestationens deltagare var ingen mindre än Louise Erixon (SD).

Jag vill kommunicera, och det har också KD gjort, att famnen är öppen att komma tillbaka. Det här styret behöver inte ens tillträda den 19 december, säger hon till SVT.

– Det kan vara så att vi kanske får ett samstyre ändå, säger Louise Erixon (SD).

Topprekrytering för KD

Det finns ett betydande missnöje bland moderater i Sölvesborg över att M gått samman med S och Paul Anderssons beslut att lämna Moderaterna får mycket stor uppmärksamhet.

För Kristdemokraterna är beskedet en positiv överraskning.

– Vi är glada att Paul ha valt oss. Det är en topprekrytering, säger Robert Manea, KD:s gruppledare i Sölvesborgs kommun, till Sydöstran.

För Paul Andersson låg KD nära till hands.

– Jag kände att det var det parti som låg mig närmast i mina grundvärderingar. När jag en gång valde att engagera mig politiskt så var det mellan just Moderaterna och Kristdemokraterna, säger han till tidningen. 

Siktar på nytt samstyre

Paul Andersson har varit moderat i flera årtionden och kände viss vemod när han fattade beslutet.

– För trettio år sedan blev jag medlem i Moderaterna under [stadsfestivalen] Killebom och har sedan dess varit aktiv på diverse poster i och för partiet. Jag blev medlem främst för att värna den personliga friheten.

– Lite vemod känner jag, men samtidigt spänd förväntan över vad som sker framöver, betonar Paul Andersson på sin Facebooksida.

Nu är hans fokus Sölvesborgs nästa kommunval och det råder ingen tvekan om vad som är hans mål.

– Nu tar jag sikte på ett nytt Samstyre senast 2026, framhåller Paul Andersson – numera kristdemokrat.

Text: Redaktionen


Krigsfartyg i Östersjön attackerat

2026 03 25

Ett ryskt örlogsfartyg har träffats av ukrainska drönare.

Uppgifterna kommer tidigt på onsdagseftermiddagen.

Ukraina har genomfört en stor drönarattack på onsdagen och träffat flera ryska måltavlor.

Bland måltavlorna som har träffats finns ett ryskt örlogsfartyg i Östersjön, rapporterar Kyiv Independent.

Ryskt fartyg träffat

Ukrainska styrkor har skadat ett ryskt fartyg i Östersjöhamnen Viborg i samband med en omfattande drönarattack.

Attacken är det första kända framgångsrika tillslaget mot ett rysk militärt fartyg i Östersjön, nästan 1 000 kilometer från ukrainskt territorium. 

Fartyget, som av generalstaben identifierats som “Purga” och som drivs av den ryska säkerhetstjänsten FSB:s gränsbevakningssektion, låg dockat vid stadens skeppsvarv när det träffades.

Bilder visar

Bilder som publicerats på Telegram visar ett fartyg som kantrat på sidan bland andra större båtar som ligger dockade i hamnen. 

Enligt den ukrainska generalstaben kan Purga, som tillhör en fartygsklass byggd vid varvet känd som Projekt 23550, fungera både som isbrytare och som ett ordinarie örlogsfartyg. 

Enligt det ryska sjöfartsorganet Paluba kostar ett sådant fartyg omkring 18 miljarder rubel – motsvarande 222 miljoner dollar eller strax över två miljarder svenska kronor.

Hävdar: "300 miljoner dollar" 

Anton Gerashchenko, tidigare rådgivare till Ukrainas inrikesminister, kommenterar attacken i ett inlägg på X.

Enligt honom rör det sig om en massiv prestigeförlust för Ryssland.

– Den kostar ungefär 300 miljoner dollar, skriver Gerashchenko om fartyget.

Läs mer: Gulfstat uppmanar Trump: ”Avsluta inte kriget”

Efter enorma ryska attacken

Ukrainas stora drönarattack kommer efter att Ryssland under de senaste dygnen avfyrat hundratals drönare och missiler.

– Det ukrainska flygvapnets talesperson, överste Jurij Ihnat, uppgav att ryska styrkor avfyrade samtliga sju ballistiska robotar mot områden relativt nära frontlinjen i oblasterna Zaporizjzja och Poltava, och att de ukrainska styrkorna inte kunde skjuta ner robotarna, uppger tankesmedjan ISW.

541 av 556

Ukraina lyckades bättre med att skjuta ner drönarna.

– Ukrainska styrkor sköt ner 541 av de 556 stridsdrönare som avfyrades under dagen.

Läs mer: LARMET: Kina förbereder sig för storkrig

Foto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine Telegram

Text: Redaktionen


25 mars 2026

Ryssland hotar Sverige – kan skicka in allt

2026 03 25

Rysslands utrikesdepartement går till skarpt angrepp mot Sverige.

Sverige har i närtid bordat och beslagtagit två fartyg som misstänks tillhöra den ryska skuggflottan.

Och genom agerandet mot Sea Owl 1 och Caffa vill Kustbevakningen skicka en signal.

– Vi räknar med att vi förr eller senare får ut vårt budskap. På våra vatten är de inte välkomna, säger myndighetens biträdande operativa chef Daniel Stenling, till DN.

Ryssland rasande

Sverige är inte ensamt om att slå till mot fartyg från den ryska skuggflottan.

Flera europeiska länder har gått samma väg, vilket nu får Ryssland att rasa.

– Europeiska länder som Frankrike, Sverige och Finland agerar ostraffat när de stoppar fartyg som de anser vara oönskade och eskorterar dem till sina hamnar, uppger Rysslands utrikesdepartement i ett uttalande, rapporterar TV4.

Hotar Sverige

Det ryska uttalandet stannar inte där.

Nu riktar Moskva också ett hot, bland annat mot Sverige, om att tillslagen mot fartygen inte kommer lämnas obesvarade.

Ryssland är beredda att skicka in alla åtgärder som behöver för att slå tillbaka sådana aktioner.

– Sådana aktioner av sjöröveri och laglöshet kommer inte att bli obesvarade från vår sida, inklusive genom användning av alla nödvändiga medel, dundrar det ryska utrikesdepartementet.

LÄS OCKSÅ: Ica-handlare går i taket – efter Ulf Kristerssons uttalande

Kommer fortsätta

Beskedet från den svenska kustbevakningen är att fartygen inte uppfyller de krav som finns i havsrättskonventionen från FN.

Certifikat, försäkringar, underhåll och kompetent besättning saknas, menar Daniel Stenling.

– Det är ett hot mot sjösäkerheten i våra områden och det kommer vi att ingripa mot, säger han till DN.

Tydlig ökning

Den ryska skuggflottans trafik i Östersjön ökar kraftigt, Jonas Kjellén, militäranalytiker på FOI, rapporterar SVT.

Och fartygen i Östersjön är avgörande för den ryska ekonomin, eftersom hamnarna i Svarta havet till stor del skurits av.

– Fartygen är livlinan för Ryssland just nu. Man är ekonomiskt beroende av skuggflottan i Östersjön, säger Jonas Kjellén till kanalen.

LÄS MER: Gulfstat uppmanar Trump: ”Avsluta inte kriget”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen