11 augusti 2026

Mobiloperatör uppmanar: Vidta åtgärd för miljontals telefoner

2024 03 20

En mobiloperatör går nu ut med en uppmaning till svenska folket som berör miljontals mobiltelefoner runt om i Sverige.

I tider av inflation är det många svenskar som söker efter möjligheter till extra tillskott i plånboken.

Många kan tänka sig att göra sig av med ägodelar för att få ett extra klirr i kassan.

Men det finns en möjlig källa till ekonomisk vinning som förvånansvärt få tänker på:

Avlagda mobiltelefoner.

Miljoner oanvända mobiler

En ny undersökning visar att just gamla mobiltelefoner toppar listan över saker som svenskar kan tänka sig att göra sig av med för att få ett extra tillskott i plånboken.

Men trots det uppger endast fem av 100 svenskar att de har bytt in sina gamla mobiler under det senaste året, enligt undersökningen som gjorts av Verian Group på uppdrag av Halebop.

– Vi vet att det ligger miljoner oanvända mobiltelefoner hemma hos svenskarna. De flesta hushåll har flera hundralappar att spara på att byta in sina gamla telefoner, menar Emma Craig, Head of Halebop.

Erbjuder ersättning

Många bolag erbjuder ekonomisk ersättning eller rabatter till folk som är villiga att lämna in sin gamla mobiltelefon.

Men trots det är det alltså relativt få svenskar som väljer att lämna in sin gamla telefon.

Istället har de den liggande hemma till ingen nytta.

Emma Craig understryker att det är en bra lösning för alla parter om man väljer att lämna in sin telefon.

– Det är en klockren win-win-situation både för den egna plånboken och klimatet som fler behöver känna till.

Behöver påminna konsumenterna

Den ovan nämnda undersökningen visar dock att många svenskar är positiva till att göra sig av med sin gamla mobil.

– Att svenskarna ändå säger sig vilja göra den prioriteringen är lovande. Här behöver vi i branschen jobba ännu mer med att påminna konsumenterna om att det är både busenkelt och faktiskt finns pengar att spara på att dumpa luren, konstaterar Emma Craig.

Foto: Daniel Romero

Text: Redaktionen


Åska på väg – här brakar det loss ikväll

2026 08 10

En kallfront drar in över Sverige under måndagen.

Temperaturerna sjunker runt om i hela landet.

– I södra halvan av landet spricker det upp efteråt och blir gott om plats för sol, men vädret är generellt svalt och blåsigt i början av veckan, framhåller SMHI i sin senaste prognos.

Under måndagskvällen förvärras väderleken. Ett stort nederbördsområde drar in över mellersta och norra Sverige.

SMHI flaggar för åska och kraftiga vindar.

– En baksläng med skurar passerar dessutom under kvällen Svealand och södra Norrland. I samband med dessa väntas åska och byig nordvästvind.

Då vänder det

Det blir en svalare inledning på veckan.

Men redan under onsdagen kommer sommarvärmen tillbaka.

– Varmare luft börjar åter röra sig upp söderifrån över landet under onsdagen, då ett högtryck börjar växa in, uppger SMHI.

Enligt myndigheten blir det upp till 25 grader på sina håll under torsdagen. 

Lagom till helgen blir det ännu varmare. I Götaland och Svealand väntas högsommarvärme under både lördagen och söndagen.

– I söder håller högtrycket i och levererar gott om sol och dagstemperatur uppåt 30 grader på dagarna och ljumma nätter, framhåller SMHI.

Nästa vecka

Högsommarvärmen stannar inte kvar efter helgen.

Högtrycket drar vidare österut och svalare luft drar återigen in över Sverige.

– Nästa vecka börjar därför med allmänt svalt och lågtrycksbetonat väder. Dagstemperaturer från omkring 20 grader i söder till omkring 15 grader i norr, uppger SMHI.

ANDRA LÄSER: Oljepriset stiger 

Åska bildas oftast under sommarmånaderna. Det har flera förklaringar – solen är stark, dagarna är längre och uppvärmningen av marken är som störst.  

–  Dessutom kan varm luft innehålla mer fukt än kall luft. Fukt är en viktig ingrediens när kraftiga moln ska bildas, framhåller vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Ica satsar stort vid norska gränsen

Foto: S. Brito

Text: Redaktionen


10 augusti 2026

Explosion i Natoland – militärfabrik brinner

2026 08 10

En kraftig explosion har inträffat i Bulgarien.

Uppgifterna kommer på måndagseftermiddagen.

En brand har utbrutit i en ammunitionsdepå vid en militärfabrik i Tryavna i de centrala delarna av Bulgarien.

Inga personer har dött eller skadats, och samtliga anställda vid militärfabriken har evakuerats med buss.

Explosion och brand

Till följd av branden inträffade en kraftig explosion vid platsen.

Borgmästare Dencho Minev bekräftar att alla anställda har evakuerats – och en ledningscentral upprättades på platsen, med representanter från samtliga rättsvårdande myndigheter.

– Det är också känt att ammunition i lagret började detonera efter att en lastbil tog eld. Sekundära explosioner hörs för närvarande därifrån, rapporterar RBC Ukraine.

Varför lastbilen fattade eld är inte klarlagt.

Har spärrats av

Det så kallade BG-ALERT-systemet aktiverades i samband med branden.

Invånarna uppmanades att följa inrikesministeriets rekommendationer och hålla sig borta från platsen. 

På grund av rök och luftföroreningar uppmanade myndigheterna invånarna att hålla sina fönster stängda, använda skyddsmasker och undvika att gå ut om det inte är nödvändigt. 

Området har spärrats av.

Brandmän arbetar nu med att släcka branden som spridit sig till ett skogsområde i närheten.

Läs mer: USA:s försvarsjättar rädda – på grund av Ukraina

Okänd drönare

För ett par dagar sedan exploderade en oidentifierad drönare i Bulgarien, nära den rumänska gränsen.

– Inga personer skadades och inga skador uppstod på infrastrukturen, eftersom drönaren exploderade på ett solrosfält 100 meter från gränsen till Rumänien. Inget av de två grannländerna hade upptäckt drönaren, rapporterar tyska DW.

“Kommer övervaka”

Premiärminister Rumen Radev berättar att regeringen tar till åtgärder efter drönarintrånget.

– Vi kommer att fortsätta övervaka situationen och stärka bevakningen. Till följd av denna händelse kommer vi också att omfördela gränspolisens resurser för drönaridentifiering och motåtgärder från gränsen mot Turkiet till gränsen mot Rumänien, säger han.

Läs mer: Oljepriset stiger

Foto: Nato

Text: Redaktionen