14 maj 26

Mobilkunder luras med ny metod – är inte olagligt

2023 08 21

En ny form av bedrägeri tycks ha fått ett stort uppsving.

Fenomenet har uppdagats efter att folk sett på sina telefoner att de har missade samtal från en person – som i sin tur påstår sig inte alls ha ringt samtalet i fråga.

Vad det handlar om är att bedragare lyckas få det att se ut som att de ringer från ett helt annat telefonnummer än vad som faktiskt är fallet, rapporterar Göteborgs-Posten.

"Chefen ringer"

Metoden kallas för “Spoofing” och upptäcktes egentligen redan 1996.

Från början användes det skämtsamt för att lura vänner och bekanta med att “chefen ringer”, men har nu enligt polisen istället börjat utnyttjas i kriminella syften.

– Det är oerhört enkelt och i grunden inte olagligt, såvida bedragaren inte utger sig för att vara någon annan. Då kan det bli olovlig identitetsanvändning, säger kriminalkommissarie Jan Olsson till GP.

Ser ut som banksamtal

Samtalen kan framstå som att det är exempelvis din bank som ringer, eller för den delen privatpersoner.

Egentligen är det dock ofta utländska bedragare som använder svenska nummer eftersom det ökar chansen att folk svarar, skriver tidningen.

De stora svenska operatörerna arbetar för närvarande tillsammans med myndigheter för att försöka blockera bedrägerierna.

Och trots att de tekniskt sett inte är olagligt bör man anmäla till polisen, enligt Jan Olsson.

Det kan vara bra att polisanmäla det i förebyggande syfte, ifall en massa personer senare skulle höra av sig och säga att du har ringt upp och lurat dem på massa pengar.

Ofta länkar från "myndigheter"

En av operatörerna som aktivt arbetar mot Spoofing är Telenor, som menar att det redan nu finns flera sätt att skydda sig mot bedrägerierna.

Ett av dem är att skaffa ett antivirusprogram då många bluff-sms ser ut att komma från till exempel Skatteverket eller Polismyndigheten och innehåller länkar.

Många program hindrar dig från att klicka på länkar eller filer genom att skicka en varning om skadligt innehåll. Även om du har ett virusprogram installerat är det viktigt att välja var du klickar med omsorg, framhåller Telenor på sin hemsida.

Telekomjätte varnade

Telia har gått ut med med liknande rekommendationer efter att den här typen av telefonbedrägerier nyligen fick ett ordentligt uppsving.

– Mottagaren ombeds att slå in ett knappval för att få mer information, eller för att få kontakt med en fysisk person. Går man vidare med knappvalet hamnar man hos en fysisk person som sedan försöker få kunden att lämna ut känslig information, varnade Telia för i ett pressmeddelande då.

Foto: Freestocks

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

TURKIET: Ryssland på väg mot ofattbar handling

2026 08 09

Kriget måste stoppas till varje pris, varnar Turkiet.

Natolandet Turkiet slår larm om att Ryssland kan vara på väg att begå en ofattbar handling.

Det internationella samfundet måste ingripa för att stoppa kriget, menar landets utrikesminister.

Desperata – när kriget flyttas till hemmaplan

Hakan Fidan, utrikesminister i president Recep Tayyip Erdoğans regering i Turkiet, varnar för att Ryssland snart kan göra någonting väldigt extremt.

Putin kan ta till kärnvapen – som en desperat åtgärd när kriget har flyttats till hemmaplan, menar den turkiske utrikesministern.

– När ett utnötningskrig vid fronten övergår till ett utnötningskrig på hemmaplan, är frågan inte längre om man kommer att förlora kriget, utan om man kommer att fortsätta existera som nation. Man använder den sista utvägen man har, säger Fidan, rapporterar RBC-Ukraine.

Den sista utvägen för Putinregimen skulle alltså vara kärnvapen.

Turkiets utrikesminister menar att kärnvapenanvändning redan diskuteras i Ryssland.

– Under mitt besök i Ryssland verkade det som att den här frågan skulle kunna komma att tas upp, eftersom det talades om att allmänheten kräver något i den riktningen, säger Hakan Fidan.

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

”Har diskuterat med väst”

Han menar att frågan har diskuterats flitigt med andra Natoländer.

– Vi har diskuterat detta med våra västliga partner, och de är också medvetna om det. Det här är en farlig situation. Allt som människor säger inte kommer att hända, händer till slut, säger den turkiske utrikesministern.

Fidan betonade att det internationella samfundet måste göra allt det kan för att få ett slut på Ukrainakriget, och varnade för att kriget kan sprida sig både geografiskt och i sina mål och metoder, enligt tidningen.

Turkiets regering har också uppmanat Ukraina och Ryssland att införa en paus eller ett stopp för anfall mot kommersiella fartyg i Svarta havet.

Landet har flera gånger också krävt ett slut på kriget i Ukraina. Turkiet är medlem i Nato och har uttalat ett visst stöd för Ukraina, men har samtidigt intagit en mycket pragmatisk inställning till Ryssland och har inte anslutit sig till sanktioner mot Putinregimen.

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

Rysk kronjuvel utslagen – attackerade nyss Ukraina

2026 08 09

Ett ryskt S-400-system har slagits ut.

Det ryska S-400 Triumf-systemet har flera olika förmågor.

Det används främst som ett luftvärnssystem för att skjuta ner drönare och missiler.

Men det kan även skicka egna missiler mot måltavlor.

Under gårdagen användes ett S-400-system i Krasnodar för att avfyra missiler mot Ukraina – nu har det slagits ut, rapporterar Ukrainska Pravda.

Har slagits ut

Ukrainas styrkor för obemannade system slog till mot en rysk S-400 Triumf-luftvärnsposition i Gelendzjik i Krasnodar Kraj under natten mellan lördagen och söndagen.

Enligt styrkorna för obemannade system hade systemet avfyrat sex robotar mot Ukraina föregående dag.

Befälhavaren Robert “Magyar” Brovdi bekräftar attacken.

– Brovdi uppgav att S-400-systemet i närheten av Gelendzjik genomförde sex robotavfyrningar den 8 augusti mellan klockan 09:25 och 12:51. Efter den ukrainska drönarattacken brann positionen i cirka tre timmar, enligt Brovdi.

Övriga träffar

Dessutom rapporterar Ukrainas drönarstyrkor att de slagit till mot fyra andra ryska luftvärnsresurser under natten mellan lördagen och söndagen.

De har attackerat ett Tor-luftvärnssystem i Rostov oblast, ett Pantsir-S1-luftvärnssystem nära Jejsk, samt radarstationerna Podlyot-K1 och Kasta 2E2 i Rostov oblast. 

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Ukraina köper missiler

Samtidigt kommer uppgifter på söndagen om att Ukraina har gjort ett stort inköp av försvarsmateriel från Turkiet.

Vapenöverföringen förväntas inledas i slutet av augusti, och innehåller bland annat 70 amerikanska ATACMS-missiler, rapporterar Kyiv Independent.

47 000 granater

Totalt innehåller vapenöverföringen:

- 70 M39 ATACMS-missiler.

- 12 M270 raketartillerisystem.

- Över 2 000 klustervapen.

- 47 000 haubitsgranater. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Foto: A. Stutesman

Text: Redaktionen