MOBILANVÄNDARE LURAS: Tvingas betala 120 000 kronor

2024 08 12

En ny bedrägeriform har fått fäste i Sverige.

Kriminella gäng ligger bakom metoden som främst riktar sig mot unga personer i Sverige.

Det rapporterar SR Ekot.

Enligt radiokanalen har kriminella gäng börjat utnyttja ungdomar på följande vis:

- Personer erbjuds ett enkelt jobb via internet mot betalning. Det påstådda ”jobbet” visar sig sedan vara att köpa mobiltelefoner och teckna abonnemang i flera olika butiker

- Personen skjutsas runt i en bil till butikerna. Det påminner om en gisslansituation. Gängmedlemmar hotar och tvingar personen att köpa telefonerna och abonnemangen

- Efter en månad börjar räkningarna trilla in. Personen riskerar att få mobilskulder på hundratusentals kronor. Ofta är det mycket svårt att bli av med skulderna

120 000 kronor

En 19-årig kille är en av dem som lurats av gängen.

I en intervju med Ekot berättar han att han blivit hotad att köpa flera mobilabonnemang och telefoner.

När 19-åringen vägrade betala de efterföljande räkningarna stämdes han av två telefonbolag.

I dag har han skulder på 120 000 kronor.

– Jag är väldigt besviken över hur lite hjälp man får, allting är emot en, säger han till radion.

Gigantiskt mörkertal 

Tonåringen berättar han att han erbjöds ett ”enkelt jobb” i Stockholm via internet. När han anlände till huvudstaden visade sig uppdraget vara att gå in i flera butiker och teckna mobilabonnemang och köpa telefoner.

Gängkriminella skjutsade runt 19-åringen i en bil och tvingade in honom i affärerna.

– Det hela verkade vara förberett inne i butikerna. För allt gick väldigt fort, säger 19-åringen till Ekot.

Efter en månad började räkningarna välla in – för abonnemangen, telefonerna och inköp som gjorts via betaltjänster.

Eftersom 19-åringen inte kan bevisa att det inte är han som använder abonnemangen anser två av telefonbolagen att han är skyldig att betala. 

19-åringen är långt ifrån den enda som har lurats. 

– Mörkertalet är nog gigantiskt, säger Ardalan Khosnood, kriminolog vid Malmö univeristet, till radion.

Polisen varnar

Polisen har varnat för att ungdomar används som så kallade ”målvakter” av gängkriminella – det vill säga personer som tvättar pengar genom att upplåta sitt konto och hjälpa till att flytta, ta ut eller föra över pengar från brottslig verksamhet.

– Det är vanligt att kriminella försöker rekrytera ungdomar och unga vuxna till att tvätta pengar från brott. Du kan luras, lockas eller tvingas att flytta, ta ut eller föra över pengar via dina bankkonton. Det gör dig till penningmålvakt, framhåller Polismyndigheten i ett uttalande.

Polisen uppmanar till följande åtgärder för att skydda sig mot fenomenet:

  • Låt ingen använda ditt bankkonto för att sätta in, föra över eller ta ut pengar. Fundera över vems pengar det är och vad de ska användas till.
  • Var misstänksam mot ”jobberbjudanden” som utlovar snabba pengar och stor förtjänst utan att du behöver ha erfarenhet.
  • Ta inte emot pengar på Swish om syftet är att föra dem vidare. Om pengarna kommer från kriminell verksamhet blir du skyldig till penningtvätt.
  • Lämna inte ut personnummer eller bankdetaljer till okända om du inte är säker på hur uppgifterna ska användas.

Foto: P. D. Preez

Text: Redaktionen


5 jan 2026

Väldigt många svenskar har insjuknat

2026 01 06

Många är sjuka just nu.

Väldigt många svenskar har insjuknat den senaste tiden.

Sjukdomsfallen sätter hård press på sjukvården, och läkare riktar nu en uppmaning till svenska folket.

”Ökat sista veckan”

Influensasäsongen pågår för fullt och en stor andel av svenska folket tycks ha blivit smittade.

Redan i slutet av december rapporterades en stor ökning.

Nu vittnar bland annat läkare på Skaraborgs sjukhus om att det har blivit ännu värre den senaste veckan, rapporterar SR.

– Ja, vi har ju också en klar ökning av influensasjuka. Det har lagts in en hel del patienter sista kanske två veckorna, men det har ökat särskilt sista veckan hos oss också, säger Erik Backhaus, överläkare vid infektionskliniken på Skaraborgs sjukhus, till radiokanalen.

Ökningen av antalet sjuka innebär att sjukvården blir extra hårt pressad.

Överläkaren vill därför rikta en uppmaning till den som känner sig sjuk och vill kontakta sjukvården.

LÄS OCKSÅ: Samsung bekräftar - ny funktion till 400 miljoner telefoner

Uppmaning till sjuka

Han menar att det finns en sak man bör tänka på för att inte belasta sjukvården när det inte är nödvändigt.

– Man ska inte söka akuten i onödan, man kan ta kontakt med 1177 och få råd om vilken vårdnivå man behöver. Man kan kontakta sin vårdcentral, säger Erik Backhaus till radiokanalen.

Flera sjukhus har den senaste tiden vittnat om ett hårt tryck.

I vissa regioner har man gått upp i stabsläge för att klara av situationen.

Det gäller bland annat i Västmanland, rapporterade VLT på söndagen.

– Läget är ansträngt och Region Västmanland har därför beslutat att gå upp i stabsläge. Inflödet av patienter är högt, särskilt bland äldre och sköra personer med andningsbesvär och influensa, säger Alexander Ahlberg, tillförordnad hälso- och sjukvårdsdirektör, enligt tidningen.

Även NU-sjukvården i Västra Götaland har tidigare meddelat att man gått upp i stabsläge, liksom flera andra sjukhus.

LÄS OCKSÅ: Massavhopp - vill se höjda bensin- och dieselpriser

Foto: P. Tankilevitch

Text: Redaktionen


5 jan 2026

Fasansfull syn på ryska flygplatser – ”aldrig sett i hela mitt liv”

2026 01 05

Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina fortsätter att slå tillbaka hårt mot landet.

Många ryssar har de senaste åren valt att lämna sitt hemland och sökt sig västerut.

Den oberoende ryska nyhetssajten Meduza har ställt en fråga till emigrerade ryska medborgare, som har besökt sitt hemland de senaste åren, hur de upplever sitt fosterland idag.

Hundratals har svarat.

– Min hemregion är förstörd, säger en tidigare invånare i den ryska staden Primorsk, rapporterar finska Iltalehti.

 ”Aldrig sett i hela mitt liv”

Flera av de som skickat in svar kommenterar också den stora ökning av antalet funktionshindrade som kommer tillbaka från kriget i Ukraina.

En svarande, under namnet Vladimir, menar att han ser många soldater som kommer hem till de ryska flygplatserna på kryckor eller utan armar och ben.

– I hela mitt liv har jag aldrig sett så många funktionshindrade, inte ens under krigen i Tjetjenien eller Afghanistan, uppger han.

”Många har proteser”

En annan som svarat nyhetssajten, Rita som nu bor i Spanien, anser att Ryssland har gått bakåt i utvecklingen, och nu påminner om situationen på 1990-talet.

– Köpcentrum är indelade i de för de rika och de för de fattiga. Istället för en gräsmatta finns det nu en marknad mittemot mitt hus som säljer kinesiska produkter, uppger hon till nyhetssajten.

– Det finns många som har proteser. Det känns som att detta inte är min stad.

”Nästan tomma”

En röst från Tyskland, under namnet Danila, beskriver sin forna hemstad Lipetsk.

– Det finns inga människor. Parker, köpcentrum, hotell och huvudgator är nästan tomma, uppger han.

Han beskriver också hur infrastrukturen blivit sämre och ekonomin backar.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: 1,2 miljoner – Putins mardrömssiffra växer

Tvärtom i Moskva

Enligt Alina, som är bosatt i Israel, är Moskva ett undantag.

Där satsar den ryska ledningen på att upprätthålla bilden av framgång och att minska påverkan av kriget.

– Den enda påminnelsen om kriget är reklamskyltarna som visar hjältarna från den ”specialmilitära operationen”, uppger hon, rapporterar Iltalehti.

– Men ingen pratar om en specialoperation. Det är förmodligen ett sätt att stänga ute nyheterna och skydda din egen mentala hälsa.

LÄS MER: ”Vi tror inte på honom” – Trump avfärdar Putin

Foto: Ivan Shimko

Text: Redkationen