21 augusti 2026

MOBILANVÄNDARE LURAS: Tvingas betala 120 000 kronor

2024 08 12

En ny bedrägeriform har fått fäste i Sverige.

Kriminella gäng ligger bakom metoden som främst riktar sig mot unga personer i Sverige.

Det rapporterar SR Ekot.

Enligt radiokanalen har kriminella gäng börjat utnyttja ungdomar på följande vis:

- Personer erbjuds ett enkelt jobb via internet mot betalning. Det påstådda ”jobbet” visar sig sedan vara att köpa mobiltelefoner och teckna abonnemang i flera olika butiker

- Personen skjutsas runt i en bil till butikerna. Det påminner om en gisslansituation. Gängmedlemmar hotar och tvingar personen att köpa telefonerna och abonnemangen

- Efter en månad börjar räkningarna trilla in. Personen riskerar att få mobilskulder på hundratusentals kronor. Ofta är det mycket svårt att bli av med skulderna

120 000 kronor

En 19-årig kille är en av dem som lurats av gängen.

I en intervju med Ekot berättar han att han blivit hotad att köpa flera mobilabonnemang och telefoner.

När 19-åringen vägrade betala de efterföljande räkningarna stämdes han av två telefonbolag.

I dag har han skulder på 120 000 kronor.

– Jag är väldigt besviken över hur lite hjälp man får, allting är emot en, säger han till radion.

Gigantiskt mörkertal 

Tonåringen berättar han att han erbjöds ett ”enkelt jobb” i Stockholm via internet. När han anlände till huvudstaden visade sig uppdraget vara att gå in i flera butiker och teckna mobilabonnemang och köpa telefoner.

Gängkriminella skjutsade runt 19-åringen i en bil och tvingade in honom i affärerna.

– Det hela verkade vara förberett inne i butikerna. För allt gick väldigt fort, säger 19-åringen till Ekot.

Efter en månad började räkningarna välla in – för abonnemangen, telefonerna och inköp som gjorts via betaltjänster.

Eftersom 19-åringen inte kan bevisa att det inte är han som använder abonnemangen anser två av telefonbolagen att han är skyldig att betala. 

19-åringen är långt ifrån den enda som har lurats. 

– Mörkertalet är nog gigantiskt, säger Ardalan Khosnood, kriminolog vid Malmö univeristet, till radion.

Polisen varnar

Polisen har varnat för att ungdomar används som så kallade ”målvakter” av gängkriminella – det vill säga personer som tvättar pengar genom att upplåta sitt konto och hjälpa till att flytta, ta ut eller föra över pengar från brottslig verksamhet.

– Det är vanligt att kriminella försöker rekrytera ungdomar och unga vuxna till att tvätta pengar från brott. Du kan luras, lockas eller tvingas att flytta, ta ut eller föra över pengar via dina bankkonton. Det gör dig till penningmålvakt, framhåller Polismyndigheten i ett uttalande.

Polisen uppmanar till följande åtgärder för att skydda sig mot fenomenet:

  • Låt ingen använda ditt bankkonto för att sätta in, föra över eller ta ut pengar. Fundera över vems pengar det är och vad de ska användas till.
  • Var misstänksam mot ”jobberbjudanden” som utlovar snabba pengar och stor förtjänst utan att du behöver ha erfarenhet.
  • Ta inte emot pengar på Swish om syftet är att föra dem vidare. Om pengarna kommer från kriminell verksamhet blir du skyldig till penningtvätt.
  • Lämna inte ut personnummer eller bankdetaljer till okända om du inte är säker på hur uppgifterna ska användas.

Foto: P. D. Preez

Text: Redaktionen


21 okt 2026

V och SD överens – gör samma sak

2026 10 22

Det är inte varje dag som Vänsterpartiet och Sverigedemokraterna håller sams.

Men idag är en sådan dag då de två partierna faktiskt är överens och gjorde samma sak.

Både V och SD vill nämligen se sänkta politikerlöner. Och båda partierna röstade idag för förslaget när det på onsdagen lades fram i EU-parlamentet. De andra svenska partierna röstade emot, bortsett från Miljöpartiet som lade ned sina röster, rapporterar Expressen.

Hanna Gedin är en av Vänsterpartiets två EU-parlamentariker. Tidigare partiledaren Jonas Sjöstedt är den andra. 

– Det finns inga busschaufförer, lärare, socialarbetare eller städare som tjänar i närheten av parlamentarikernas löner. Utan dem så stannar Sverige, säger Hanna Gedin till tidningen.

Motsvarande månadslön på 400 000

Enligt Gedin finns det “absolut ingen rimlighet” att det finns politiker som tjänar “astronomiskt” mycket mer än vanliga svenska arbetare. 

För två år sedan kunde en granskning av TV4 Nyheterna visa att EU-parlamentariker får ersättningar motsvarande en månadslön på drygt 400 000 kronor. Samma granskning pekade på att det saknades krav på redovisningar.

– Det är svårt att se att förtroendet för demokratin skall stärkas om vi har ett regelverk som gäller för politiker och ett helt annat för alla andra medborgare, sade Christian Ekström, vd på föreningen Skattebetalarna, till kanalen vid tillfället.

Läs mer: Jätteökning efter valet – ”exceptionella siffror”

"Sticker i ögonen"

Grundlönen för en EU-parlamentariker ligger på cirka 10 300 euro, motsvarande omkring 114 363 kronor, enligt siffror från 2024.

Även då röstade EU-parlamentet om att sänka lönerna. Och precis som i år var då V och SD de enda partierna som röstade för förslaget, som då gällde en halvering av lönen.

– I det läget så sticker det verkligen i ögonen att folkvalda ska ha flera gånger högre lön än vad vanliga arbetstagare har, sade Hanna Gedin till Aftonbladet då.

Dagens omröstning slutade i 83 röster för förslaget och 533 emot. Beatrice Timgren, Dick Erixon och Charlie Weimers, de tre SD-ledamoterna, röstade för sänkningen, precis som V-politikerna.

Läs mer: S och MP ger med sig – skatten sänks för många svenskar

Foto: Ash Crow, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Text: Redaktionen


21 okt 2026

Omtalad skatt kan avskaffas – pensionärer skulle gynnas

2026 10 21

En av de mer omstridda skatterna i Sverige kan vara på väg att försvinna.

Sedan augusti är den så kallade flyttskatten, det vill säga reavinstskatten eller kapitalvinstskatt vid försäljning av privatbostad, föremål för utredning.

Kristdemokraterna sade så sent som i maj att de vill att skatten avskaffas.

– Bostadsmarknaden behöver präglas av rörlighet och flexibilitet. För att människor ska kunna flytta när livssituationen förändras får inte skatter stå i vägen. Därför ser vi nu över flyttskatterna i syfte att skapa en mer välfungerande bostadsmarknad, sade finansminister Elisabeth Svantesson (M) när utredningen tillsattes.

Var sjätte skulle flytta

Om utredningen skulle landa i en rekommendation att avskaffa skatten, och det sedan också drivs igenom, skulle det få var sjätte bostadsägare att överväga att flytta. Det visar en ny undersökning från Nordea som gjorts på uppdrag av Verian.

För stockholmare är motsvarande siffra så hög som 20 procent. Med andra ord skulle det sätta fart på bostadsmarknaden, menar storbanken.

– Att 16–20 procent av bostadsägarna skulle överväga att flytta visar att slopandet av flyttskatten skulle få betydelse för ökad rörlighet. Eftersom bara tre procent av de som bor i villa och tio procent av de som bor i bostadsrätt flyttar under ett normalt år, säger Anders Stenkrona, privatekonom på Nordea, i en kommentar.

Läs mer: 34 000 kronor i lön – många måste anställas nu

Experten: skulle gynna många pensionärer

Idag ligger reavinstskatten när du säljer din bostad med vinst på 22 procent.

Enligt Anders Stenkrona finns det många i Sverige som skulle gynnas av att skatten försvinner. I synnerhet bostadsägare som fått en stor värdeökning på bostaden, men ännu inte sålt den. Många pensionärer tillhör den gruppen, understryker privatekonomen.

– Det är typiskt sett äldre personer som bor i en förhållandevis värdefull bostad som de köpte för länge sedan. De slipper skatta sin reavinst då, säger han till SvD.

Läs mer: Kalldusch för bolånetagare – “Hoppas vi har fel”

Foto: D. Mackay resp Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen