24nov25

MITT I NATOMÖTET: Ryska plan nära Öland

2024 07 11

Två ryska plan har befunnit sig nära Öland och identifierats av det svenska flygvapnet.

Det meddelar Flygvapnet på plattformen X.

Händelsen inträffade på onsdagseftermiddagen, och fick det svenska Flygvapnet att agera.

– Eftermiddagen den 10 juli genomförde Flygvapnets incidentrote ett uppdrag för att visuellt identifiera (VID) rysk flygverksamhet i form av två Su-30 Flanker ca 30 km från svenskt luftrum söder om Öland, uppger Flygvapnet på X.

Incidenten inträffade alltså samtidigt som det pågår ett stort Natotoppmöte i Washington, där Sverige för första gången deltar som officiell medlem av alliansen.

”Typiskt incidentuppdrag”

Flygvapnet valde att skicka upp två svenska Jas 39 Gripen-plan för att visuellt identifiera de ryska planen, uppger Aftonbladet.

– Det är ett typiskt incidentuppdrag som flygvapnet genomför, säger flygvapnets presschef Louise Levin till tidningen.

Det här var långt ifrån den första incidenten med ryska plan som kommer i närheten av eller kränker svenskt luftrum.

Kränkning i juni

Så sent som i juni i år kränktes det svenska luftrummet av ett ryskt stridsflygplan av typen SU-24.

Den kränkningen ägde rum öster om Gotlands sydspets, enligt Försvarsmakten.

– Det ryska agerandet är inte acceptabelt och visar på bristande respekt för vår territoriella integritet, sade flygvapenchef Jonas Wikman då i ett uttalande.

Den här gången har de ryska planen dock bara kommit nära svenskt luftrum, utan att kränka det.

Vill skänka Gripen till Ukraina

Det var alltså två Jas 39 Gripen som gick upp för att identifiera de ryska planen.

Idag har det också kommit ett uttalande från Saabs VD Micael Johansson angående möjligheten att Sverige kan komma att skänka Gripenplan till Ukraina.

Det har tidigare bestämts att Sverige inte ska skänka Gripenplan till Ukraina, eftersom flera Natoländer i samråd har bestämt att man istället ska skänka amerikanska F16-plan.

De första kommer att skickas under sommaren från Danmark och Nederländerna, rapporterar DN.

Men Saabs VD hoppas fortfarande på att det framöver kan bli aktuellt att skänka Gripenplan.

– Jag ser det inte alls som ett kört race. Jag hoppas politikerna fattar ett positivt beslut. Ukraina skulle kunna fasa in Gripen efter F16, säger han till tidningen.

Foto: Flygvapnet

Text: Redaktionen


Helt ny superbro på gång i Norden – ska snart stå klar

2026 01 14

En sprillans ny bro är på väg att stå klar i Sveriges grannland.

Danska Vejdirektoratet har gått in på slutspurten.

Senast nästa månad ska den nya Storströmsbron stå färdig. Det markerar slutet på det enorma projektet om att ersätta den tidigare bron, som förbinder Själland med Falster.

– Som det ser ut nu räknar vi med att det sker senast i februari 2026, säger projektledaren Niels Gottlieb om premiären, enligt Vejdirektoratet.

Kan användas av semestersvenskar

Projektet har blivit försenat. Planen var egentligen att bilar skulle kunna köra över bron redan i höstas.

Den nya bron kommer att bli fyra kilometer lång och blir därmed Danmarks tredje största bro, enbart överträffad av Öresundsbron och Stora bältbron. Prislappen har landat på omkring 4,1 miljarder danska kronor.

Bron kommer dessutom att vara till glädje för många semestrande svenskar som kan utnyttja färdvägen på väg ned till kontinenten. 

– Vi ser alla fram emot att kunna öppna den nya bron för bilar, cyklister och fotgängare. Vi vet också att det finns många i området som ser fram emot broöppningen, säger Niels Gottlieb.

LÄS MER: Två länder i Europa kan slås samman

Viktig länk

Den tidigare Storströmsbron kommer att rivas när den nya är helt klar. Den gamla är över 80 år gammal och närmar sig bäst före-datum, vilket kräver stora underhållsinsatser för att hålla trafiken säker. 

Dessutom bedöms bron vara för smal för dagens trafikvolymer och har enbart en enkelspårig järnväg, vilket begränsar tågtrafiken.

I den nybyggda varianten kommer det istället att finnas en dubbelspårig järnväg, vilket bedöms vara en nyckel i en framtidssäker anslutning.

– Storströmsbron är av stor regional betydelse och är även en viktig del av järnvägskorridoren mellan Köpenhamn och Tyskland. Denna järnvägskorridor går via järnvägslinjen Köpenhamn-Ringsted via Køge och kommer att förstärkas avsevärt med den kommande Fehmarn Bält-tunneln och tillhörande järnvägsanläggningar, förklarar Vejdirektoratet.

LÄS MER: Byggjätte i konkurs

Foto: News Öresund

Text: Redaktionen


12 januari 2026

”Har gjort det nästintill omöjliga” – styrkebesked från Ukraina

2026 01 14

Under natten har ryska attacker mot anläggningar i Kryvyj Rih slagit ut strömmen för omkring 45 000 ukrainare.

Beskedet kom från Oleksandr Vilkul som leder militärförvaltningen i staden.

– Fienden har återigen genomfört en storskalig drönarattack mot en infrastrukturanläggning, uppger han i ett inlägg på Telegram.

Var snäll och fyll på med vatten och ladda era enheter om ni kan.

”Har gjort det nästintill omöjliga”

Inga människor ska ha skadats i den massiva attacken, som slog ut stora delar av elförsörjningen under natten.

Men tidigt på morgonen kommer ett styrkebesked från den ukrainska regionen.

– Energiarbetarna har gjort det nästintill omöjliga. Strömmen har återkopplats i Kryvyj Rih efter den ryska drönarattacker som lämnade 45 000 utan elektricitet, säger Oleksandr Vilkul, rapporterar Kyiv Independent.

– Pannanläggningarna har startats upp och når redan driftstemperaturer. Kommunala transporter går normalt, inklusive höghastighetsspårvagnen. Vattenförsörjningen fungerar.

LÄS MER: Ryssland har attackerat sig själva

Kallt i Ukraina

De ryska attackerna mot infrastrukturen i Ukraina slår hårt mot landets befolkning nu när vinterkylan har slagit till.

– Nattens temperaturer i Kiev var -14 grader. Väderprognoserna visar att frostförhållanden sannolikt kommer att fortsätta i minst två veckor till, uppger tidningen.

Förra veckan slog de ryska styrkorna ut elförsörjningen i flera regioner.

– Invånarna i huvudstaden Kiev har kämpat med liknande utmaningar de senaste dagarna, när tusentals invånare stod utan värme efter en massiv nattattack den 9 januari som riktade sig mot kritisk infrastruktur och dödade minst fyra personer.

Många sammandrabbningar

Det senaste dygnet har de ryska och ukrainska styrkorna drabbat samman på flera platser längs fronten, allra flest kring staden Pokrovsk.

– Igår utsatte fienden ukrainska enheter och befolkade områden för fyra missilattacker och 42 flyganfall. De använde 25 missiler och släppte 78 bomber, uppger den ukrainska generalstaben i ett uttalande, rapporterar tidningen.

LÄS MER: Ryssland har attackerat polsk anläggning

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen