DUBBELMORDET: 18-åringen erkänner – Har redogjort i detalj för dådet

2022 03 22

18-åringens advokat bekräftar att hans klient under ett polisförhör har erkänt att han dödade kvinnorna.

Den misstänkte 18-åringen är en elev Malmö Latinskola, han bor i Trelleborg och har inte varit misstänkt för några brott sedan tidigare.

Erkände under ett långt förhör

– Det blev ett långt förhör där 18-åringen fick berätta fritt utan avbrott, det tog ganska lång tid för honom att formulera sina tankar. Men han har i detalj redogjort för det han gjort och han har erkänt, säger 18-åringens advokat Anders Elison, till DN.

Oklart vad motivet var

Det är i nuläget inte fastställt vad motiven till den tragiska gärningen har varit. Men det finns inget som tyder att det var något impulsivt bakom händelsen, berättar 18-åringens advokat.

Tagen av händelsen

18-åringen uppges vara mycket tagen av händelsen men han har ändå kunnat berätta hur han genomförde gärningen på ett lugnt och sansat sätt.

– 18-åringen är mycket tagen och det han har gjort har ruskat om honom väldigt mycket. Han kan redogöra för det klart och samlat men har svårt att få fram orden, även om han är välformulerad och detaljrik. Men det märks att det är en ung pojke, framhåller advokaten.

Tyst minut för att hedra lärarna

Det har under dagen hållits en tyst minut för de mördade lärarna på flera platser, bland annat utanför stadshuset i Malmö, där flera hundra människor samlades. Kommunstyrelseordförande Katrin Stjernfeldt-Jammeh (S) var där och höll ett tal för hedra kvinnorna.

– Det här ska aldrig kunna hända. Jag skulle vilja framföra mina djupaste sympatier till de drabbade. De anhöriga, deras nära och kära, all personal på skolan och elever, säger Katrin Stjernfeldt Jammeh, enligt Expressen. 

Säkerheten kommer inte förändras

Katrin Stjernfeldt Jammeh fortsätter med att berätta det inte kommer ske några förändringar i säkerheten på Malmös skolor den närmsta tiden. Det måste först klarläggas vad det var för motiv som låg bakom den här händelsen.

– I dagsläget vet vi ju inte riktigt vad som ligger bakom, det finns många teorier och många frågor men vi har få svar. Tills vi vet vad som ligger bakom, så blir det bara spekulationer om vad som skulle kunna ha gjorts, säger hon.

Foto: Malmö Latinskola FB

Text: Redaktionen


6 maj 2026

Hemlig tunnel upptäckt i Europa – trodde inte den fanns på riktigt

2026 05 07

Under flera decennier har folk trott att allting var en myt.

Enligt ryktena ska det finnas ett hemligt nätverk av underjordiska tunnlar under byn Bloxham i brittiska Oxfordshire.

Få har kanske egentligen trott på det, och historierna har avfärdats som hörsägen.

Tills nu.

Efter en rad anmärkningsvärda genombrott har nu forskare och entusiaster kunnat bekräfta de mytomspunna tunnlarna, rapporterar Daily Mail.

– Vi tror verkligen att det finns ett helt komplex av dessa tunnlar, säger Dave Green, ordförande för Bloxham Underground Tunnel Society, till tidningen.

Från medeltiden

Enligt legenden finns det ett stort nätverk av tunnlar under Bloxham. En del hävdar att de användes av munkar och präster under medeltiden, andra att de utgjort flyktvägar eller använts till smuggling.

Inga bevis för gångarna har dock funnits, fram tills nu.

Den första upptäckten gjordes bakom en liten dörr inbäddad i en trädgårdsmur.

Tunneln visade sig vara tolv meter lång.

– Men det fanns andra kanaler som ledde ut från den och som hade blockerats, säger Dave Green.

ANDRA LÄSER: Dubbel prissänkning – lättnad för hushållen

Kammare och grottor

I mars tidigare i år hittade ytterligare en tunnel. Den upptäcktes av en slump efter att marken gett vika under förberedelserna till ett garagebygge.

– Den var 40 meter långt. Men det fanns också kammare och stora grottor som jag kunde se ovanför spillrorna, säger Dave Green.

Entusiasten tror att tunnlarna kan vara så gamla som 500 år. I de underjordiska gången har man även träffat på djurben. Däribland vad man tror är en kronhjortskalle, vilket gör fyndet än mer häpnadsväckande – kronhjortar har knappt funnits i området på hundratals år.

ANDRA LÄSER: Nytt förbud på flygplatser aktuellt

Arkivfoto: V Lee Bird

Text: Redaktionen


Industrijätte i konkurs – fabriken slår igen

2026 05 07

Krisen för den europeiska batteriindustrin fördjupas.

När Northvolts fabrik i Skellefteå invigdes 2021 var det ett av de starkaste försöken att minska Europas beroende av kinesiska batterier.

Det talades i liknande termer när den norska tillverkaren Morrow Batteries med pompa och ståt invigde sin fabrik i Arendal med statsminister Jonas Gahr Støre tre år senare.

Men nu följer “Norges Northvolt” sin svenska kollegas dystra öde. På onsdagen står det klart att Morrow ansöker om konkurs och produktionen stoppas.

Utvecklingen på den globala batterimarknaden, i kombination med de kapitalkrav som är förknippade med en tidig industrialiseringsfas, har gjort denna resa betydligt mer utmanande än väntat, säger Ann Christin Andersen, styrelseordförande för Morrow Batteries ASA, i ett uttalande.

Upprepar sig

Från ett svenskt perspektiv framstår Morrows konkurs på flera vis som ett déjà vu. När Northvolt kastade in handduken förra året var det till följd av mycket lägre produktion än väntat, kunder som lämnade och därmed en oundvikligt sinande kassa.

Historien tycks nu upprepa sig i Norge.

Det här är väldigt sorgligt för Morrow, men jag är varken förvånad eller chockad, säger Inger Brokka de Ruiter, tillförordnad borgmästare i Arendals kommun, till Dagbladet. 

 Det har varit naturligt att tänka på den som ett möjligt utfall med tanke på hur situationen har utvecklats på senare tid, tillägger hon.

LÄS MER: Kraftig prisökning väntar hushållen – redan imorgon

Skulle skapa 10 000 jobb

En annan likhet mellan Northvolt och Morrow var att båda skulle skapa mängder med arbetstillfällen. På Northvolt handlade det om flera tusen, och i Norge var förhoppningarna ännu större – uppemot 10 000 nya jobb skulle skapas tack vare Morrow Batteriers.

När konkursen var ett faktum var det norska industribolaget inte ens nära.

Vi insåg tidigt att när Morrow inte blev den gigafabrik den var tänkt att bli, att vi var tvungna att anpassa oss till det och att vi som kommun aldrig kan lita på staten när vi tar oss an industrianläggningar för deras räkning. 

En mer konkurrensutsatt global batterimarknad, överutbud, och ökade kapitalkostnader är några av skälen som drev Morrow till konkurs.

LÄS MER: Många får upp samma notis på Facebook – “klicka inte“

Foto: Morrow Batteries

Text: Redaktionen