DUBBELMORDET: 18-åringen erkänner – Har redogjort i detalj för dådet

2022 03 22

18-åringens advokat bekräftar att hans klient under ett polisförhör har erkänt att han dödade kvinnorna.

Den misstänkte 18-åringen är en elev Malmö Latinskola, han bor i Trelleborg och har inte varit misstänkt för några brott sedan tidigare.

Erkände under ett långt förhör

– Det blev ett långt förhör där 18-åringen fick berätta fritt utan avbrott, det tog ganska lång tid för honom att formulera sina tankar. Men han har i detalj redogjort för det han gjort och han har erkänt, säger 18-åringens advokat Anders Elison, till DN.

Oklart vad motivet var

Det är i nuläget inte fastställt vad motiven till den tragiska gärningen har varit. Men det finns inget som tyder att det var något impulsivt bakom händelsen, berättar 18-åringens advokat.

Tagen av händelsen

18-åringen uppges vara mycket tagen av händelsen men han har ändå kunnat berätta hur han genomförde gärningen på ett lugnt och sansat sätt.

– 18-åringen är mycket tagen och det han har gjort har ruskat om honom väldigt mycket. Han kan redogöra för det klart och samlat men har svårt att få fram orden, även om han är välformulerad och detaljrik. Men det märks att det är en ung pojke, framhåller advokaten.

Tyst minut för att hedra lärarna

Det har under dagen hållits en tyst minut för de mördade lärarna på flera platser, bland annat utanför stadshuset i Malmö, där flera hundra människor samlades. Kommunstyrelseordförande Katrin Stjernfeldt-Jammeh (S) var där och höll ett tal för hedra kvinnorna.

– Det här ska aldrig kunna hända. Jag skulle vilja framföra mina djupaste sympatier till de drabbade. De anhöriga, deras nära och kära, all personal på skolan och elever, säger Katrin Stjernfeldt Jammeh, enligt Expressen. 

Säkerheten kommer inte förändras

Katrin Stjernfeldt Jammeh fortsätter med att berätta det inte kommer ske några förändringar i säkerheten på Malmös skolor den närmsta tiden. Det måste först klarläggas vad det var för motiv som låg bakom den här händelsen.

– I dagsläget vet vi ju inte riktigt vad som ligger bakom, det finns många teorier och många frågor men vi har få svar. Tills vi vet vad som ligger bakom, så blir det bara spekulationer om vad som skulle kunna ha gjorts, säger hon.

Foto: Malmö Latinskola FB

Text: Redaktionen


09mars26

”Sista dagen idag” – Skatteverket uppmanar svenskarna

2026 03 31

Idag är det många svenskar som lär vilja deklarera.

Det är nämligen sista chansen för den som vill ha återbäring i april.

Den som inte väljer att deklarera senast idag – den 31 mars – kommer att få vänta längre innan återbäringen kommer in på kontot.

Sista dagen idag

Skatteverket meddelar att den som vill ha återbäring i april har en sista chans att deklarera idag.

– Sista dagen för att godkänna din deklaration digitalt, utan att ändra eller lägga till någon uppgift, för att ha möjlighet att få ditt besked om slutlig skatt och eventuell skatteåterbäring i april, är 31 mars, meddelar myndigheten.

– Det räknas som en ändring att till exempel lämna in eller ta bort en bilaga till deklarationen.

Detta gäller

Den som senast 31 mars har godkänt sin deklaration i e-tjänsten eller genom att sms:a eller ringa, och som inte har ändrat eller lagt till någon uppgift, kan få sin skatteåterbäring 7-10 april.

Den som har deklarerat senast den 4 maj kan få skatteåterbäringen 9-12 juni om Skatteverket har godkänt uppgifterna.

Läs mer: Jättefynd i Sverige: ”En av Europas största”

Senare datum

Om man inte har fått skatteåterbäringen i april eller juni, till exempel för att man har haft anstånd med att deklarera eller för att Skatteverket har kontrollerat deklarationen, kan man få skatteåterbäringen 4-7 augusti om Skatteverket har godkänt uppgifterna i deklarationen.

– Du som inte tidigare har fått besked om din slutliga skatt eller som saknar skatteregistrering i Sverige, får din skatteåterbäring 8-11 december om Skatteverket har godkänt uppgifterna i din deklaration, förklarar myndigheten.

49 miljarder kronor

Totalt beräknas 4,9 miljoner svenskar få dela på 49 miljarder kronor, enligt preliminära beräkningar.

Summan väntas dock sjunka efter att bland annat bostads- och värdepappersförsäljningar har deklarerats, rapporterar Dagens industri.

Läs mer: Swedbank har smyghöjt – kunder vet inte om det

Foto: Fialotta Bratt Skatteverket

Text: Redaktionen


“Kan tvingas avsluta kriget” – bomb i rysk tv

2026 03 31

Tonläget har skiftat i rysk tv.

Rysslands fullskaliga anfallskrig är nu inne på sitt femte år.

Sedan årsskiftet har Ukraina gjort framsteg på fronten – och skickar samtidigt drönare mot rysk energiinfrastruktur över hela landet.

Nu säger en militäranalytiker att Ryssland kan tvingas avsluta kriget, rapporterar TV2.

Bomb i rysk tv

Den ryska militäranalytikern Konstantin Sivkov säger i en intervju i rysk tv att den västliga ekonomiska kapaciteten och stödet just nu ger Ukraina ett avgörande övertag.

Enligt Sivkov blir den ekonomiska skillnaden militärt tydlig då de ”väststödda” ukrainska drönarattackerna nu involverar hundratals drönare.

“Kan tvingas avsluta”

Han varnar för att attackerna bara kommer att öka och att Ryssland inte kan producera tillräckligt med luftvärnsrobotar för att matcha dem, vilket gör landet ”dömt till nederlag” och tvunget att avsluta kriget.

För Sivkov kan Ryssland avsluta kriget på två sätt: antingen genom en ”skamfull fred, som väst insisterar på”, eller genom att besegra Ukraina genom en ”strategisk offensiv operation”.

Läs mer: Lagret nästan tömt – guldläge för Iran

Senaste nytt

Samtidigt kommer uppgifter om oro i ryska kretsar.

– Ukrainas operativa och strategiska förmåga att åsamka Ryssland allt högre kostnader skapar en växande oro inom det ryska ultranationalistiska informationsutrymmet, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

“Börjar erkänna”

ISW fortsätter.

– Röster inom det ryska krigsvänliga informationsutrymmet börjar nu erkänna Ukrainas framgångar vid fronten, deras BAI-kampanj (flygbekämpning av mål bakom frontlinjen) på medeldistans och deras anpassningar av drönarkrigföringen, uppger tankesmedjan.

– En framstående rysk ultranationalistisk militärbloggare beklagade sig den 26 mars över att ryska styrkor kommer att vara oförmögna att vända en ogynnsam situation på slagfältet under de kommande månaderna, samt att ”ganska framgångsrika” ukrainska motanfall har avbrutit Rysslands möjligheter att fortsätta med offensiva insatser under 2026.

Läs mer: Putin fast i ”återvändsgränd”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen