Misstänkt nekar till att ha slagit Frederiksen: ”Hon är kvinna”

2024 06 08

Mannen som misstänks ha slagit Danmarks statsminister nekar till brott.

Attacken mot Danmarks statsminister Mette Frederiksen (S) har skakat landet.

Mannen som misstänks ha attackerat Frederiksen på Kultorvet i Köpenhamn under fredagen är en 39-årig polsk medborgare.

Den misstänkte gärningsmannen har dock själv svårt att minnas händelsen.

Han säger sig tycka bra om Mette Frederiksen.

– Jag vet att hon är ganska populär och jag tycker att hon gör ett bra jobb, säger han i förhör, enligt tidningen Politiken.

Minns inte händelsen

Mannen talar inte danska utan förhördes i rätten med hjälp av en tolk.

Han har dock ett danskt personnummer eftersom han tidigare har arbetat i Danmark, uppger tidningen.

Den 39-årige mannen uppges ha varit påverkad av alkohol och droger i samband med attacken.

Han uppges också ha varit ”mentalt obalanserad”.

När åklagaren Taruh Sekeroglu i samband med häktningsförhandlingen frågade om han kom ihåg vad som hände på fredagseftermiddagen, erkände mannen att han inte gjorde det.

– För att vara helt ärlig, nej, inte särskilt mycket, sade 39-åringen.

Tror sig inte ha slagit – ”eftersom hon är kvinna”

Mannen har uppgett att han var medveten om vem Mette Frederiksen är.

Han säger sig också minnas att han har sett henne på Kultorvet på fredagen – däremot minns han inte att det har hänt något särskilt i samband med mötet.

– Nej, svarade han på frågan om det skett någon fysisk konfrontation, enligt Politiken.

I ett polisförhör har 39-åringen sagt att han inte tror sig ha slagit Frederiksen:

– Eftersom hon är kvinna.

Enligt egen uppgift var han i Köpenhamns centrum för att roa sig.

Han säger sig också ha reagerat positivt när han såg Mette Frederiksen. Han visste inte på förhand att hon skulle vara där, uppger han.

– Nej, jag blev väldigt förvånad. Mycket positivt överraskad.

Mannens syn på brottsmisstankarna mot honom är dock oklar, då andra källor har gjort gällande att han har sagt att han ”skäms” över händelsen.

Foto: Ninni Andersson, Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Rocklegendar kommer till Sverige

2025 07 10

En av musikens stora legendarer kommer till Sverige.

Det är Bob Dylan som ska ut på turné.

Rocklegendaren ger sig nu ut på vägarna igen och kommer att besöka en rad länder – bland annat kommer han att ta sig till Sverige och Stockholm.

Det meddelar han via hemsidan.

Kommer till Sverige

Dylan kommer att spela live på Avicii Arena i Stockholm den 18 oktober.

Det blir den enda spelningen i Sverige för Dylan.

Utöver Sverige kommer han att uppträda i en rad europeiska länder – däribland Finland, Danmark, Belgien, Frankrike, Nederländerna, Storbritannien, Nordirland och Irland.

Vunnit Nobelpris

Bob Dylan har under de senaste årtiondena tagit plats som en av de absolut största artisterna.

Han har även fått Nobelpriset i litteratur år 2016.

– När jag först fick Nobelpriset i litteratur började jag fundera på exakt hur mina låtar förhöll sig till litteraturen, sade han i ett tal efter det.

– Jag ville reflektera över det och se var kopplingen fanns. Jag ska försöka formulera det för er. Och troligen kommer det att ske på ett omständligt sätt, men jag hoppas att det jag säger kommer att vara värdefullt och ändamålsenligt.

“Nya uttryck”

Rocklegendaren fick priset ”för att ha skapat nya poetiska uttryck inom den stora amerikanska sångtraditionen”.

Han blev då den första amerikanen att vinna sedan romanförfattaren Toni Morrison 1993.

President Obama sade att utmärkelsen var ”välförtjänt”.

– Grattis till en av mina favoritpoeter, kommenterade Obama enligt BBC.

“Som dikter”

Den tidigare pristagaren Sir Andrew Motion är en av dem som tidigare har hyllat Dylans texter och sagt att hans sånger ”fungerar som dikter”.

– De har ofta extremt skickliga rimmade aspekter. De är ofta de bästa orden i den bästa ordningen.

Dylan föddes år 1941 som Robert Allen Zimmerman och inledde sin musikaliska karriär i Minnesota innan han begav sig till New York. 

Bland Dylans många album kan nämnas Highway 61 Revisited 1965, Blonde on Blonde 1966 och Blood on the Tracks 1975.

Foto: Stockholm Live

Text: Redaktionen


Svenskarnas p-böter kan bli högre

2025 07 10

Snart kan det bli ännu dyrare att få en p-bot.

En dom i EU-domstolen från 2022 slår fast att p-böter är en typ av tjänst – och därför ska moms läggas på summan.

Det innebär att parkeringsbolag och kollektivtrafik också måste betala moms på tilläggsavgifter, exempelvis när någon parkerar fel eller plankar på bussen.

Tidigare har detta inte ansetts momspliktigt, någonting som nu ändras. Men vem som betalar är fortfarande oklart. Skatteverket har nu gett sin tolkning.

– I vissa fall anser Skatteverket att kontrollavgifter, felparkeringsavgifter och andra tilläggsavgifter ska ingå i ersättningen för det ursprungliga tillhandahållandet såsom parkeringen eller persontransporter, skriver de i ett uttalande.

Vem ska egentligen betala?

Det är dock fortfarande oklart om den nya momsen ska betalas av bilisten – alltså du som får boten, eller av företaget som utfärdar boten.

Skatteverket anser att det i slutändan är upp till kommunerna och parkeringsbolagen att avgöra hur de hanterar den nya momsen.

– Om de vill ta höjd för den tillkommande mervärdesskatten, kommer det totala beloppet i form av höjda avgifter påverka felparkerarna, säger Pia Kjell, momsexpert på Skatteverket till DN.

Men enligt revisionsbyrån Deloitte kan det bli svårt att höja avgifterna, eftersom lagar reglerar hur höga de får vara.

– Som reglerna ser ut nu så ser det inte ut att det går att välta över momskostnader på någon annan om du redan nu tar ut maxbeloppet, förklarar Henrik Karlsson, skatteexpert på Deloitte till samma tidning.

Kritik från branschen

Parkeringsbranschens organisation Svepark är kritisk till hur frågan har hanterats. De anser att de hade varit bättre om både riksdagen och regeringen istället hade ändrat lagen.

De tror att Sveparks medlemmar troligen kommer be om ett förhandsbesked från Skatterättsnämnden.

De nya reglerna träder i kraft den 1 januari 2027.

Foto: S. Strashevskyy

Text: Redaktionen