MISSTÄNKT FYLLESKANDAL: Joe Bidens livvakter i slagsmål

2022 05 21

USA:s president är på besök i Sydkorea men det är istället hans livvakter som får mest uppmärksamhet.

En del av Joe Bidens livvakter följer alltid med honom på presidentplanet Air Force One men en annan grupp av livvakterna flyger i förväg till destinationen.

Sydkorea och Japan

Förtruppens uppgift är framförallt att säkra alla byggnader och platser som USA:s president ska besöka och i detta fall gällde det Sydkoreas huvudstad Seoul.

Joe Biden kommer att spendera tre dagar i Sydkorea och därefter går färden vidare till en annan allierad – nämligen Japan.

Beslutade sig för att festa

De största rubrikerna så här långt har dock skapats av Joe Bidens livvakter och då närmare bestämt förtruppen som redan funnits på plats i Seoul under några dagar.

Två av livvakterna  beslutade sig för att festa till det och gav sig ut på en rejäl barrunda i huvudstaden.

Tumult uppstod

Enligt uppgifter till amerikansk media blev det inte bara ett glas som svingades under kvällen och när de båda livvakterna skulle hem till hotellet igen uppstod tumult med taxiföraren.

Sydkoreansk polis larmades för att utreda huruvida livvakterna hamnat i slagsmål med föraren avseende alltför saltade taxikostnader.

Presidentens hotell

– Förutom polisen blev även säkerhetsvakter vid Grand Hyatt Hotell och två andra personer indragna i händelseutvecklingen, rapporterar CBS News.

Joe Biden bor själv på just Grand Hyatt Hotel under sitt besök i Seoul.

Mycket pinsamt

– Secret Service är medvetna om en icke-arbetstidsrelaterad incident med två anställda vilket kan utgöras av ett potentiellt brott mot regelverket, uppger Secret Service kommunikationschef Anthony Guglielmi till CBS News.

För Secret Service är händelsen mycket pinsam och det är inte första gången livvakter ställer till det.

Fulla eller inte

– Vi har väldigt strikta protokoll och regler för alla anställda och vi vill hålla oss till högsta professionella standard, säger kommunikationschefen.

CBS News rapporterar att den interna utredningen inte handlar om det påstådda slagsmålet med taxiföraren utan snarare om huruvida de båda livvakterna var fulla eller inte.

Skickades hem

De båda anställda i livvaktsstyrkan är dels en specialagent, dels en säkerhetsspecialist och mindre än en timme innan Joe Biden landade i Sydkorea skickades de båda personerna hem med ett flygplan tillbaka till USA.

De båda festprissarna har även fått ofrivillig ledighet till dess incidenten har färdigutretts.

Sista klunken kl 22.59

Enligt regelverket får Secret Service-livvakterna dricka alkohol om det är minst 10 timmar till de ska gå på sitt schema.

– Det innebär att om de ska börja jobba klockan 9 på morgonen så får de ta sista klunken klockan 22.59 kvällen innan, rapporterar BBC News.

Första Asienresan

President Joe Biden kommer under resan till Sydkorea att fokusera på problemen med Kina och med Nordkorea samt utveckla den redan mycket goda relationen till det USA-allierade landet Sydkorea.

Därefter går färden vidare till Japan och det är Bidens första Asienresa sedan han installerades som president.

Foto: The White House

Text: Redaktionen


Då måste du kontakta banken direkt – när du får Swish

2026 07 26

Swish förenklar livet för många, men används också i kriminella syften.

Swish har blivit oerhört populärt bland svenskarna.

8,8 miljoner använder betaltjänsten – och i maj månad genomfördes totalt 107 miljoner betalningar via tjänsten.

Men samtidigt uppmärksammas nu ett mer besvärande fenomen.

Vissa försöker få andra att ta emot swishbetalningar och be dem ta ut kontanter för att tvätta pengar.

“Mattias” drabbad

Den 53-åriga Stockholmsbon Mattias, som egentligen heter något annat, är en av dem som drabbats.

Inför en fotbollsmatch skulle han träffa några vänner på Södermalm, när två unga män kom fram till honom.

– En av dem hoppar ut ur bilen och frågar om jag kan hjälpa honom med en grej. Han säger att han behöver pengar för att gå och klippa sig, men att hans bankkort inte fungerar, säger han till SvD.

Sade nej

Killen som kom fram ville swisha en summa till Mattias, som han sedan skulle ta ut i kontanter.

Mattias hade hört talas om att kriminella tvättar pengar via swish, och sade därför nej.

Om han hade sagt ja kunde han ha gjort sig skyldig till penningtvättsbrott.

Towe Hägg vid Stockholmspolisen berättar att man bör ta kontakt med banken direkt om en oväntad swishbetalning dyker upp på kontot.

Att låna ut sitt bankkonto till pengatvätt är nämligen brottsligt även om man inte har uppsåt.

– Tar man emot pengar, eller förmedlar dem vidare, måste man vara säker på var de kommer ifrån, säger Hägg.

Läs mer: Bostadspriserna väntas stiga i Sverige

Då blir man penningmålvakt

En penningmålvakt är någon som tar emot pengar på sitt konto och skickar dem vidare, ofta på uppmaning av någon annan. 

– Det kan låta harmlöst men handlar ofta om pengar från kriminell verksamhet, förklarar Swish.

– Syftet är att göra det svårare att se var pengarna kommer ifrån, eftersom de passerar flera olika konton.

Var uppmärksam

Swish uppmanar svenskarna att vara uppmärksam på om:

- Du får pengar du inte förväntat dig.

- Någon ber dig föra vidare pengar.

- Du erbjuds ersättning för att ta emot eller föra vidare pengar – ofta med argument som att det är “enkelt” eller “snabba pengar”.

Läs mer: Matpriserna kan rusa – varnar för ny prischock

Foto: Swish resp Swedbank

Text: Redaktionen


26 juli 2026

S vill skärpa lagen – ”helt orimligt att tjäna pengar på det”

2026 07 26

Den 13 september är det val i Sverige.

Vallöftena Inför nästa mandatperiod presenteras i en strid ström.

Socialdemokraterna lyfter olika områden där satsningar ska göras, om partiet vinner förtroende i höstens val. Bland annat sjukvården.

Genom massiva satsningar på personalen ska vårdköerna kortas, kontakten med vårdcentralen underlättas och tryggheten återuppbyggas i hela landet, uppger partiet.

Fritt fram för alternativ

En av vårdfrågorna som S siktar in sig på är alternativmedicinska behandlingar, rapporterar SvD.

Idag finns regleringar kring några allvarliga sjukdomar som diabetes, epilepsi och cancer. De får endast legitimerad hälso- och sjukvårdspersonal hantera.

Men i övrigt är det relativt fritt fram för alternativmedicinen, där också tillsynen är relativt liten.

Detta vill S ändra på.

– Sjuka människor ska inte hamna i händerna på oseriösa aktörer. Det riskerar att undergräva tilltron till vården och kan göra att människor avstår behandling med livshotande konsekvenser, säger partiets sjukvårdspolitiska talesperson, Fredrik Lundh Sammeli, till tidningen. 

Läs mer: Bostadspriserna väntas stiga i Sverige

”Helt orimligt att tjäna pengar”

S menar att nuvarande linje är ett hål i lagen, och vill nu skärpa reglerna kring marknadsföring av behandlingar som saknar vetenskaplig grund och stärka patientskyddet.

– Det är helt orimligt att man utan vetenskapligt stöd kan tjäna pengar på människors utsatthet. Lagstiftningen hänger inte med i dagens utveckling, säger Fredrik Lundh Sammeli.

Sjukvårdsminister Elisabeth Lann (KD) utesluter inte att se över lagen kring alternativa medicinska behandlingar, men har under nuvarande mandatperiod prioriterad andra frågor, uppger tidningen.

Fokus på vårdköer

Under de senaste fyra åren har ett av regeringens stora fokus varit att minska vårdköerna. Och enligt siffror som de styrande partierna presenterar har trenden börjat vända neråt.

– Regeringens målmedvetna fokus att korta köerna har tack vare regionernas och framförallt vårdpersonalens arbete gett resultat. Vi fortsätter arbetet för att varje patient ska få vård i tid, säger Elisabet Lann, i ett uttalande.

Läs mer: Matpriserna kan rusa – varnar för ny prischock

Foto: Socialdemokraterna

Text: Redaktionen