MISSTÄNKT FYLLESKANDAL: Joe Bidens livvakter i slagsmål

2022 05 21

USA:s president är på besök i Sydkorea men det är istället hans livvakter som får mest uppmärksamhet.

En del av Joe Bidens livvakter följer alltid med honom på presidentplanet Air Force One men en annan grupp av livvakterna flyger i förväg till destinationen.

Sydkorea och Japan

Förtruppens uppgift är framförallt att säkra alla byggnader och platser som USA:s president ska besöka och i detta fall gällde det Sydkoreas huvudstad Seoul.

Joe Biden kommer att spendera tre dagar i Sydkorea och därefter går färden vidare till en annan allierad – nämligen Japan.

Beslutade sig för att festa

De största rubrikerna så här långt har dock skapats av Joe Bidens livvakter och då närmare bestämt förtruppen som redan funnits på plats i Seoul under några dagar.

Två av livvakterna  beslutade sig för att festa till det och gav sig ut på en rejäl barrunda i huvudstaden.

Tumult uppstod

Enligt uppgifter till amerikansk media blev det inte bara ett glas som svingades under kvällen och när de båda livvakterna skulle hem till hotellet igen uppstod tumult med taxiföraren.

Sydkoreansk polis larmades för att utreda huruvida livvakterna hamnat i slagsmål med föraren avseende alltför saltade taxikostnader.

Presidentens hotell

– Förutom polisen blev även säkerhetsvakter vid Grand Hyatt Hotell och två andra personer indragna i händelseutvecklingen, rapporterar CBS News.

Joe Biden bor själv på just Grand Hyatt Hotel under sitt besök i Seoul.

Mycket pinsamt

– Secret Service är medvetna om en icke-arbetstidsrelaterad incident med två anställda vilket kan utgöras av ett potentiellt brott mot regelverket, uppger Secret Service kommunikationschef Anthony Guglielmi till CBS News.

För Secret Service är händelsen mycket pinsam och det är inte första gången livvakter ställer till det.

Fulla eller inte

– Vi har väldigt strikta protokoll och regler för alla anställda och vi vill hålla oss till högsta professionella standard, säger kommunikationschefen.

CBS News rapporterar att den interna utredningen inte handlar om det påstådda slagsmålet med taxiföraren utan snarare om huruvida de båda livvakterna var fulla eller inte.

Skickades hem

De båda anställda i livvaktsstyrkan är dels en specialagent, dels en säkerhetsspecialist och mindre än en timme innan Joe Biden landade i Sydkorea skickades de båda personerna hem med ett flygplan tillbaka till USA.

De båda festprissarna har även fått ofrivillig ledighet till dess incidenten har färdigutretts.

Sista klunken kl 22.59

Enligt regelverket får Secret Service-livvakterna dricka alkohol om det är minst 10 timmar till de ska gå på sitt schema.

– Det innebär att om de ska börja jobba klockan 9 på morgonen så får de ta sista klunken klockan 22.59 kvällen innan, rapporterar BBC News.

Första Asienresan

President Joe Biden kommer under resan till Sydkorea att fokusera på problemen med Kina och med Nordkorea samt utveckla den redan mycket goda relationen till det USA-allierade landet Sydkorea.

Därefter går färden vidare till Japan och det är Bidens första Asienresa sedan han installerades som president.

Foto: The White House

Text: Redaktionen


Chokladtillverkare går i konkurs

2025 02 04

Chokladtillverkaren Choki AB går i konkurs.

På måndagen kommer ett nytt konkursbesked.

Den här gången är det chokladtillverkaren Choki - som bland annat låg bakom Huski-chokladen - som tvingas tacka för sig.

Det rapporterar Breakit.

Går i konkurs

Huski har uppmärksammats efter att ha nått sponsringsavtal med bland annat fotbollsklubben Hammarby, och har även synts på Formel 1-bilar.

Choki har dock kämpat med vad som beskrivs som “blygsamma intäkter” samtidigt som kostnaderna för sponsringsavtalen har varit stora.

År 2022 gjorde Choki enligt Breakit ett förlustresultat på 114 miljoner kronor.

“Avvecklar verksamheten”

Under våren 2024 gick dotterbolaget Choki Sweden AB i konkurs - och nu sker det samma med moderbolaget.

– Styrelsen har under verksamhetsåret arbetat med att avveckla verksamheten. Under denna process har flera konflikter uppstått med sponsorer och sponsoravtalet, framgår i ett dokument som Breakit fått tag på.

Enligt den senaste årsredovisningen gjorde Choki AB ett förlustresultat på 79 miljoner.

Konkurserna minskar

De senaste åren har präglats av många konkurser i en rad olika branscher.

En ny rapport från kreditinformationsföretaget UC visar dock att antalet företagskonkurser minskade med 19 procent i januari jämfört med samma period föregående år.

“Tecken på ljusning”

UC förklarar.

– Efter ett år av berg- och dalbana gällande företagskonkurser noteras nu tecken på ljusning. UC noterar en minskning av konkurser inom byggsektorn, där antalet konkurser minskade med 15 procent. 

– Inom detaljhandeln minskade konkurserna med 8 procent. Hotell- och restaurangbranschen visade också en minskning av konkurser med 18 procent.

– Det är glädjande att vi nu ser tecken på ljusning, men det är för tidigt att säga om vi har nått en brytpunkt, säger Vlasta Valan, Data scientist på UC.

Näringslivet hoppas på att ytterligare räntesänkningar från Riksbanken ska få fart på konjunkturen igen och att svenska konsumenter ska våga spendera mer pengar.

Foto: T. Bykovets

Text: Redaktionen


Skatteverket inför avgift – hundratusentals riskerar betalningskrav

2025 02 05

Hundratusentals svenskar riskerar att behöva betala extra till Skatteverket.

Detta på grund av att myndigheten inför en ränta som påförs från och med den 13 februari i år, det vill säga redan nästa vecka.

Räntan ligger på 2,5 procent och adderas på summan för den som ska betala kvarskatt på över 30 000 kronor.

Och det är det en hel del som ska.

– Den som har sålt bostad eller värdepapper med vinst får ofta kvarskatt, liksom den som har inkomster från uthyrning, säger Alem Resulovic, sektionschef på Skatteverket.

Går att undvika

Enligt siffror från Svensk Mäklarstatistik säljs omkring 100 000 bostadsrätter och 50 000 villor varje år.

Men även personer som har lön eller pension från flera utbetalare behöver också ofta betala kvarskatt.

Anledningen är att det enbart är huvudutbetalaren som drar skatt efter den så kallade skattetabellen medan övriga utbetalare ska dra 30 procent.

– För att undvika kvarskatt går det att be en utbetalare dra mer i skatt eller att ansöka om jämkning hos oss på Skatteverket. På skatteverket.se finns hjälp för att räkna ut din skatt, säger Emelie Köhn, deklarationssamordnare på Skatteverket.

Då är deadline

Skatteverket framhåller att den som fått besked om stor kvarskatt det här året kan göra en extra skatteinbetalning senast den 12 februari.

Då kommer man att undvika den ränta som alltså påförs dagen därpå.

Absolut sista dag att betala kvarskatten är för den stora majoriteten 14 juli eller 12 september. Exakt vilket datum som gäller för dig kommer du att kunna se på slutskattebeskedet.

Två uppmaningar

Myndigheten går sammanfattningsvis ut med följande två uppmaningar för att undvika kostnadsräntan om man räknar med att behöva betala kvarskatt på över 30 000 kronor:

  • Betala in den del av beloppet som överstiger 30 000 kronor så att betalningen är bokförd på ditt skattekonto senast 12 februari.
  • Betala in resterande belopp så att det är bokfört på ditt skattekonto senast 5 maj.

Foto: Magnus D Skatteverket

Text: Redaktionen