Misstänker att kvinna mördats med samurajsvärd

2021 11 03

– Jag hörde polisen ropa att det låg en död person på golvet med ett svärd bredvid.

Det säger en granne till Aftonbladet i samband med att många grannar vaknade av sirener i förrgår i en radhuslänga i Stockholm.

45-årig sambo

Nu kommer uppgifter om att en man misstänks ha mördat sin 45-åriga sambo och enligt flera medier tros ett samurajsvärd ha använts som mordvapen.

Sambon har i dag häktats av Södertörns Tingsrätt och är på sannolika skäl misstänkt för mord, rapporterar DN. Sannolika skäl är den högre misstankegraden och skäligen misstänkt är den lägre misstankegraden.

Skrek hans namn

Det blev en otäck söndagsmorgon i grannskapet i Haninge i Stockholm. Polisens sirener gjorde att många grannar hoppade till vid 06-tiden och enligt Aftonbladet hörde en granne hur polisen skrek namnet på kvinnans sambo innan de med vapen tog sig in i bostaden.

– Det var ett väldigt pådrag. Jag hörde polisen ropa att det låg en död person på golvet med ett svärd bredvid, säger en granne.

Tros ha avlyssnat sin flickvän

Kvinnan hade drabbats av allvarliga stickskador och förlorade livet.

Expressen erfar att mannen ska ha avlyssnat sin sambo och lagt avlyssningsapparater i hennes handväska inför att hon träffade sina vänner. Tidningen rapporterar att det ska ha funnits ytterligare övervakningsapparater i bostaden och bedömer att den misstänkte mördaren kan ha drivits av svartsjuka.

Barnet tros ha varit hemma

Enligt tidningen ska även parets minderåriga barn ha funnits i hemmet när kvinnan mördades med samurajsvärdet.

Den ett år yngre sambon hävdar dock att han inte har mördat sin flickvän.

– Han förnekar brott, säger kammaråklagare Karin Borg vis Södertörns Tingsrätt till P4 Stockholm.

14 år i radhuset

Den misstänkte mördarens advokat framhåller emellertid att sambon vidgår vållande till hennes död.

– Min klient förnekar anklagelserna avseende mord. Han vidgår dock ansvar för vållande till annans död, grovt brott. Mer än så kan jag inte säga i nuläget, säger försvararen Marcus Lodin till Aftonbladet.

Enligt tidningen har kvinnan som stacks ihjäl och hennes sambo bott under hela 14 år i radhuset och i grannskapet är det nu dystert.

Idylliskt område

– Det här är ett idylliskt område och det känns jättekonstigt att se vårt område avspärrat av polisband, säger en boende till tidningen.

Aftonbladet summerar att det Sverige i september hade nått upp till 10 kvinnor som mördats av sin tidigare eller nuvarande man. Siffran tros sedan dess ha stigit ytterligare.

Arkivfoto: Polisen Norrmalm, FB


31 aug 2026

UPPGIFTER: “De kommer hänga mig” – Putin larmar närmsta kretsen

2026 08 31

Rysslands diktator Vladimir Putin är inträngd i ett hörn.

Den ryska ledaren tycks under sommaren ha bestämt sig för att eskalera kriget i Ukraina.

Enligt den ansedda tidningen The Economist beror det på Putins eget huvudmål: att bevara sin egen makt och i slutändan sitt eget liv.

Om Ryssland avslutar kriget utan att ens ha uppnått minimimålet, att erövra hela Ukrainas östra Donbasregion, skulle det utsätta diktatorn för fysisk fara, lyder bedömningen.

– “De kommer att hänga mig”, sade han till några av sina kumpaner vid ett tillfälle under kriget enligt en insider, skriver The Economist.

Elitkälla: "Tsaren är naken"

Uppgifterna kommer samtidigt som stämningen bland både elit och befolkning i Ryssland blir allt mer ansträngd. “Det tysta samtycket” till kriget bleknar i takt med ukrainska attacker mot rysk energi långt in i landet.

Det största problemet, säger en insiderkälla, är inte så mycket ekonomin eller bristen på militär framgång, utan den tid kriget har slösats bort: oavsett resultatet är nästan fem år ett misslyckande, skriver The Economist.

– Det finns en växande känsla av att tsaren är naken, säger en annan medlem av eliten, enligt samma tidning.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Stubb: Mobilisering enda valet för Putin

Exakt vad en eskalering skulle innebära är fortfarande oklart. Bedömare pekar på att Ryssland sannolikt skulle kunna intensifiera hybridkrigföring och sabotage mot andra europeiska länder.

Att Moskva med militär kraft ger sig på ett Natoland bedömer Finlands president Alexander Stubb som osannolikt. 

– Jag ser inga bevis eller fakta för det, säger Stubb till tyska Bild.

Just nu är Rysslands möjligheter till upptrappning ganska begränsade. Det enda Ryssland fortfarande kan eskalera med är mobilisering. Och mobilisering skulle, tror jag, få inrikespolitiska konsekvenser i Ryssland.

Andra läser: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


31 aug 2026

Sylt får inte längre heta sylt – här är nya namnet

2026 08 31

Din sylt kanske inte längre får kalla sig sylt.

I somras införde EU det så kallade “frukostdirektivet”.

Den största förändringen är att gränsen för vad som krävs för att sylt ska få kallas för sylt har justerats.

Från och med nu krävs 45 procent frukt eller bär i produkten, till skillnad från tidigare 35 procent.

Nya namnet

De nya kraven innebär att mängder med produkter tvingas byta namn. Om till exempel jordgubbssylt inte når de 45 procenten måste den istället kallas för “beredning”, i det här fallet “jordgubbsberedning”.

– Benämningen har tagits fram i samråd mellan Svensk Dagligvaruhandel och Livsmedelsverket, och syftar till att skapa tydlighet för både inköpare och konsumenter, skriver Orkla Foods i ett uttalande.

Välkomnar ändringen

Skånska Orkla Foods är en av de största syltproducenterna i Sverige och har välkomnat den nya definitionen av sylt.

Ett hundratal av företagets produkter berörs av det nya direktivet, enligt Sydsvenskan.

– I de fall vi har gjort justeringar har det i de flesta fall varit mindre ändringar som exempelvis ett extra gram av frukten eller bäret, säger Orkla Foods kommunikationsansvarige Ulrika Enström till tidningen.

Därav namnet

Till exempel påverkas Coop Xtras “jordgubbssylt” av frukostdirektivet. Eftersom den innehåller för liten andel jordgubbar står det numera istället “jordgubbsberedning” på etiketten. Samma gäller bland annat Eldorados numera "jordgubbsberedning".

Att namnet blivit just “beredning” i Sverige förklarar Orkla Foods med att det är den branschgemensamma benämningen.

– Vi vill använda samma benämning som resten av branschen, för att göra det enkelt och tydligt för kunderna, säger Ulrika Enström.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Marmelad och juice

Samma krav på 45 procent frukt eller bär gäller även för att få kallas marmelad. Nytt är också att juice inte heller får lov att innehålla socker.

Reglerna ställer högre krav på innehåll och på märkningen, det är bra för konsumenterna. Vi har också uppfattat att många småskaliga företag som tillverkar produkter med hög kvalitet uppskattar de nya reglerna, säger Amanda Rosendahl, handläggare på Enheten för märkning och export på Livsmedelsverket.

Läs mer: Mest köpta och sålda aktierna i augusti

Foto: F. Tai

Text: Redaktionen