25 november 2025

Minst 22 döda i vulkanutbrott

2023 12 05

Dödssiffran efter vulkanutbrottet på den indonesiska ön Sumatra fortsätter att stiga.

Till en början handlade det om 11 personer som hittats döda.

Efter ett fortsatt sökande har man nu hittat ytterligare personer. Antalet döda uppgår nu till 22, meddelar BBC.

Faran är ännu inte över.

– Marapi är fortfarande väldigt aktiv. Vi kan inte se höjden på kolonnen eftersom den är täckt av molnet, säger Ahmad Rifandi, chef för Marapis övervakningspost, till nyhsetskanalen.

Populärt resmål

Vulkanen Mount Marapi betyder ”berg av eld”.

I Indonesien finns omkring 127 vulkaner. Mount Marapi är en av de mest aktiva.

Vulkanen är väldigt populär bland vandrare.

60 döda

Det är inte första gången som vulkanen får ett utbrott som leder till förödande konsekvenser.

1979 hade vulkanen sitt hittills dödligaste utbrott. Det resulterade i att hela 60 människor omkom.

Sedan dess har utbrotten fortsatt.

I januari och februari i år inträffade askutbrott.

Det ledde till att flertalet vandringsleder tvingades att stängas av i flera månader.

Söndagens utbrott

Det var i söndags som vulkanen spred ett stort moln av aska.

Askan passerade flera byar i närheten.

Det fanns 75 vandrare i området under utbrottet.

De flesta kunde relativt snabbt evakueras och få vård för sina brännskador.

Men alla hittades inte.

Sökarbetet

I måndags turades räddningspersonal om att bära de döda och skadade nerför bergets svåra terräng.

– En del led av brännskador eftersom det var väldigt varmt, och de har förts till sjukhuset, sa Rudy Rinaldi som är chef för West Sumatra Disaster Mitigation Agency.

Sökarbetet fortsatte under tisdagen, något som ledde till att ytterligare människor kunde hittas.

Dödssiffran har därmed stigit. Hittills har man hittat 22 personer som är döda.

Det saknar fortfarande minst en person.

Arkivbild: Y. Ginsu

Text: Redaktionen


07 okt 26

Skatteverket går ut med meddelande till allmänheten

2026 10 07

Skatteverket kraftsamlar mot ett stort samhällsproblem.

Nu går myndigheten ut med flera uppmaningar till allmänheten för att minska riskerna för id-kapning.

Id-kapning är ett mycket stort och omfattande problem som drabbar tiotusentals svenskar varje år.

År 2022 publicerade försäkringsbolaget MySafety en rapport som visade att över tre miljoner svenskar utsätts för försök till id-kapning och id-bedrägeri varje år.

Tre uppmaningar

För att undvika att drabbas av det vanliga brottet är det viktigt att vidta förebyggande åtgärder.

Skatteverket listar tre saker som minskar risken för id-kapning:

1, Skaffa digital brevlåda

Med en digital brevlåda skickas post från Skatteverket och andra myndigheter digitalt i stället för i pappersform.

– Till skillnad från vanliga mejl är den digitala brevlådan säker eftersom inloggning sker med e-legitimation, till exempel mobilt Bank-ID, framhåller myndigheten.  

2, Svara Skatteverket om någon anmäler flytt till din adress

Om du får ett brev med posten eller ett meddelande i din digitala brevlåda om att någon har anmält flytt till din adress behöver du kontakta Skatteverket om du misstänker att något inte stämmer.

– För att undvika att någon obehörig folkbokför sig på din adress och använder dina adressuppgifter felaktigt behöver du svara på om personen bor på din adress eller inte, betonar Skatteverket.

Läs mer: Så kan du frigöra pengar inför pensionen

3, Hantera ombud för ditt företag i Skatteverkets e-tjänst

Skatteverket rekommenderar företagare att skydda sina företagsuppgifter genom att utse och hantera ombud i Skatteverkets e-tjänst ”Ombud och behörigheter”.

– Ett ombud loggar in säkert med sin e-legitimation och har då möjlighet att till exempel göra din deklaration. Ombudet kan också få åtkomst till ditt eller ditt företags skattekonto, framhåller myndigheten.

Skatteverket upplyser även om att företagare via e-tjänsten kan lägga in en spärr mot ombudsregistrering via blankett.

– När du aktiverat spärren kan inte obehöriga använda en pappersblankett för att ansöka om ombudsbehörigheter utan din vetskap, skriver myndigheten.

Läs också: Superlaser rullas ut – nu kommer bilister inte undan längre

Foto:

Text: Redaktionen


08 okt 26

Jimmie Åkesson öppnar för oväntat samarbete

2026 10 08

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson har länge förespråkat ett konservativt block i svensk politik.

Redan 2018 pekade SD-ledare ut KD och M som tänkbara samarbetspartners.

Åtta år senare gick SD till val tillsammans med M, KD och L.

Nu kan dock Tidösamarbetet vara på väg att upplösas. Det antyder Jimmie Åkesson i en debattartikel i Expressen.

SD-ledaren öppnar för nya samarbeten, både till vänster och höger.

I artikeln framhåller Åkesson att Sverigedemokraterna inte tillhör något av de traditionella blocken. Han betonar att SD inte är ett borgerligt parti och inte har några röda linjer mot något av riksdagens övriga partier.

– Vi kan samarbeta åt båda håll utifrån vad som ger oss störst möjlighet att få igenom vår politik. Under den här mandatperioden kommer vi att återta den positionen, skriver Åkesson.

”Sverigedemokraterna efter Tidö”

Enligt Åkesson inleds nu en helt ny period för SD. Han beskriver den som tiden efter Tidösamarbetet.

– Nu rivstartar vi ett omfattande arbete med ”Sverigedemokraterna efter Tidö”, inför partiets landsdagar nästa höst. Redan nu lägger vi grunden och förbereder oss för att ta nästa stora steg. 

Andra läser: Matjätte i botten – dyrast av alla 

Stänger dörren

Att agera stödparti till en borgerlig regering finns inte på bordet, enligt Åkesson.

– ”Sverigedemokraterna kommer efter valet 2026 att antingen ingå i en regering eller vara i opposition.” Detta har jag sagt i flera år och det gäller fortfarande, skriver han på X.

– Vi har inga röda linjer eller håller oss med sandlådefasoner, vi har ett legitimt krav att sitta med i en regering som vi ger våra röster. Inga konstigheter. Att trycka annat än rött för en statsminister som avser bilda regering utan sverigedemokratiska ministrar finns inte på kartan, fortsätter Åkesson.

Läs också: Turkiet står redo – Erdogan ger besked 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen