MINISTERN: Alla nyanlända måste skriva på kontrakt

2025 10 17

Alla nyanlända måste skriva under ett så kallat “Sverigekontrakt”.

Det beskedet kommer från migrationsminister Johan Forssell (M) på fredagen.

Kontraktet ska bestå av krav och riktlinjer på hur “man beter sig när man vill leva i Sverige”, rapporterar GP.

– Vill du vara i Sverige, då ska vi göra det väldigt tydligt och klart att vi har höga förväntningar på dig. Svensk jämställdhet, man arbetar och gör rätt för sig, man behandlar andra människor väl och begår inga brott, säger Johan Forssell till tidningen.

Inget kontrakt, inget medborgarskap

Kontraktet ska vara en förutsättning för den som vill bli svensk medborgare.

Skriver man inte på blir det inget medborgarskap, enligt ministern. Han medger dock att det finns en risk att folk kan signera och sedan göra som vill i hemmet där man inte syns.

– Så är det, men jag tänker till att börja med, om man inte skriver under det och inte lever efter det, då ska man inte heller kunna bli medborgare, säger Johan Forssell.

Enligt migrationsministern kommer en myndighet få uppdraget att ta fram kontraktet. Vilken myndighet anges inte.

Vill sänka skatt i utanförskapsområden

Det så kallade Sverigekontraktet är ett av flera förslag från Moderaterna i migrationsfrågan. 

Redan i september flaggade Johan Forssell för att just ett förslag om värderingar och svenska språket kunde vara på gång, men även sådana som ska göra det lättare för nyanlända att komma in på arbetsmarknaden.

Vi måste få fler människor som invandrat till Sverige att få sitt första jobb och bli en del av vår samhällsgemenskap, sade Forsell till SvD för en månad sedan.

LÄS MER: Larmet: 600 000 bilister är en trafikfara – ”Politikerna gör inget”

Det kan också bli aktuellt med nedskriven arbetsgivaravgift och nedskriven inkomstskatt för boende i utanförskapsområdena.

– När vi har den typen av allvarliga problem som finns, för Sverige ser väldigt olika ut i dag, då måste vi våga pröva nya saker i detta. Det är klart att där problemen är större, där kommer också insatserna se annorlunda ut än i områden där problemen inte finns på samma sätt, säger ministern till samma tidning.

LÄS MER: Livsmedelsjätte säger upp 16 000

Foto: Magnus Liljegren/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


5dec2025

Kraftig storm på väg mot Sverige – kan slå till på måndag

2025 12 05

En kraftig storm rör sig i riktning mot Sverige och kan slå till efter helgen.

Efter en tid med växlande temperaturer och snöfall i stora delar av Sverige kan nu ett stormväder vara på väg.

– Prognoserna indikerar att lågtrycket kommer att vara över de brittiska öarna på söndag. Härifrån rör den sig mot Danmark med kraftigt regn och tilltagande vindar, rapporterar danska TV2, med hänvisning till den europeiska väderprognoser från ECMWF.

Kan nå Sverige på måndag

Efter att ovädret har passerat Danmark väntas det slå mot södra Sverige under måndagen och framåt.

– Söndag kväll och natten mot måndag rör sig nästa lågtryck med regn in västerifrån över Götaland och Svealand. Då blir det även blåsigt vid Västkusten, uppger SMHI.

Prognosen är osäker

Det är ännu osäkert hur kraftigt ovädret blir, då lågtrycket just nu håller på att byggas upp.

– Måndagens väder ser blött och blåsigt ut. De senaste prognoserna har visat detta, säger meteorologen Lone Seir på danska TV2.

– Tidpunkten för regnet och vindens styrka är fortfarande osäkra.

Den danska kanalen går också ut med en varning gällande havet mellan Sverige och Danmark.

– Storm eller inte, måndagens starka vindar kan utgöra utmaningar för färjorna, det kan finnas restriktioner på broarna och lösa föremål kan flyga omkring, uppger kanalen.

LÄS MER: Ebba Busch: "Jag är upprörd – rättare sagt förbannad”

Namngivna stormar

De flesta stormar blir inte ihågkomna någon längre tid.

– Men det finns också stormar som drabbat hela landsdelar svårt och som är ihågkomna efter mer än hundra år, uppger SMHI.

Men många stormar som drabbar de nordiska länderna blir ändå namngivna.

– Stormarna har oftast namngetts av SMHI eller våra nordiska granninstitut, men i vissa fall av någon annan europeisk vädertjänst, framhåller väderinstitutet.

– På senare år har även andra typer av oväder börjat namnges som till exempel oväder med extremregn. Det mest kända exemplet för vår del är nog ovädret Hans i augusti 2023.

LÄS MER: Första landet i Europa – Italien med helt nytt Ukrainabesked

Foto: Torsten Dederichs

Text: Redaktionen


5 december 2025

Chipsfavorit försvinner från svenska affärer

2025 12 05

En älskad chipsvariant försvinner nu från butikshyllorna för gott.

En populär Estrellasmak går nu i graven från en av företagets mest älskade produktserier.

Efter flera år i sortimentet meddelar snacksjätten att smaken kommer ersättas av en ny.

En chipsfavorit ryker

Estrella uppger att det är sorten Västkustchips Cheddar & Rödlök som nu fasas ut.

– Estrella Västkustchips Cheddar & Rödlök har utgått och är slut på lager, uppger Estrella.

Snacksjätten bekräftar att de enda påsar som fortfarande finns är de i butik, som också är de sista.

Estrella uppger vidare att de planerar att ersätta smaken med nya varianter.

– Vecka fyra kommer en ny smak som ersätter denna, så bredda upp med andra Västkustchips fram till dess, meddelar de.

Funnits länge i sortimentet

Chipsen har funnits länge i sortimentet och varit en populär favorit bland konsumenter.

Men enligt Estrella har försäljningen och efterfrågan påverkat beslutet.

Även om borttagandet väcker sorg hos många konsumenter, försäkrar Estrella att de arbetar med fler, nya smaker som ska lanseras inom kort.

Chipssorter i förändring

Det är inte första gången chipssortimentet förändras i svenska butiker.

Flera av Estrellas limiterade chipssmaker har blivit så populära att de snabbt sålt slut i butik.

En av dem var Västkustchips med smak av tryffel och havssalt, som snabbt blev en favorit bland många kunder.

När varianten togs bort ur sortimentet väckte det kraftiga reaktioner, vilket ledde till att Estrella beslutade att återinföra smaken.

Den finns nu därför tillbaka på butikshyllorna.

Även en annan omtyckt klassiker, dillskruvar, kom tillbaka även den, till butikshyllorna efter stor efterfrågan från kunder.

Det senaste beskedet från Estrella innebär att butikshyllorna nu kan se annorlunda ut för dem som letar efter just “Cheddar & Rödlök”.

Andra populära smaker såsom Dill & Gräslök och Ranch & Gräddfil fortsätter att säljas i butiker runt om i landet.

Foto: O Kozachenko

Text: Redaktionen