Svenska folket uppmanas: ”Koppla ur robotgräsklipparen”

2025 08 15

SMHI varnar för kraftig åska i stora delar av Sverige.

Under torsdagen har en gul varning utfärdats för Jämtlands län, Västernorrlands län, Västerbottens län och Norbottens län.

På fredagen utökas varningen. Gul varning för kraftigt åskoväder gäller i följande områden:

- Stockholms län

- Uppsala län

- Västmanlands län

- Örebro län

- Jämtlands län

- Västernorrlands län

- Gävleborgs län

- Dalarna län

- Värmlands län

- Västerbottens län

- Norrbottens län

Uppmanar: ”Koppla ur robotgräsklipparen”

Åskoväder kan orsaka omfattande skador. Under 2024 anmäldes 4 800 brandskador på fastigheter, till följd av åska och blixtnedslag, enligt branschorganisationen Svensk försäkring.

Den vanligaste anmälda skadan är utslagen elektronik.

Nu går försäkringsbolaget If ut med en uppmaning till allmänheten.

– Vår rekommendation är enkel: dra ur kontakterna till elektronik och antennkablar när åskan närmar sig. Då minskar risken för dyra och onödiga skador, som visserligen täcks av försäkringen, men med självrisk och åldersavdrag, säger Ifs skadeexpert Per Sjölander. 

I synnerhet uppmanar Sjölander hushållen att koppla ur robotgräsklipparen. 

De senaste åren har antalet rapporterade skador ökat markant. När blixten slår ner är det vanligt att robotgräsklipparens ladddstation slås ut, eftersom den ofta är inkopplad i ett vägguttag.

Nu uppmanas hushållen att agera.

–  Det bästa sättet att skydda sig är att koppla ur robotgräsklipparen och laddstationen när åskan närmar sig, säger Per Sjölander.  

Skadeexperten rekommenderar också att komplettera med gnistgap och överspänningsskydd för att skydda robotgräsklipparen från skador.  

LÄS MER: SMHI varnar för åskoväder

Tips: Så skyddar du dig mot åska

- Dra ur kontakterna till elektronik när åskan närmar sig 

- Koppla ur robotgräsklipparen och dess laddstation 

- Installera gnistgap och överspänningsskydd till robotgräsklipparens laddstation 

- Skydda solcellsanläggningar och batterier genom att installera överspänningsskydd.

- Kom ihåg: allt som går på el riskerar att skadas 

LÄS MER: Dubbla priser – stor ilska mot svenska apotek | Ekonomibladet

Foto: Niekverlaan

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryskt fartyg attackerat

2025 08 15

Ett ryskt fartyg lastat med ammunition och militärt materiel från Iran har attackerats.

Ukraina fortsätter att intensifiera sina drönarattacker mot ryska militära mål.

Nu kommer uppgifter om att ett ryskt fartyg lastat med ammunition och militärt materiel från Iran har attackerats av de ukrainska drönarna, rapporterar Ukrainska Pravda.

Fartyg attackerat

Olya är en hamnstad i byn Olya i Limansky-distriktet, Astrakhan-regionen. 

Den ligger i Volga-deltat, på högra stranden av floden Bakhtemir, som rinner ut i Kaspiska havet.

Ryssland använder hamnen i Olya som en viktig logistisk knutpunkt för leverans av militär utrustning från Iran.

Enheter från de ukrainska specialstyrkorna har tillsammans med andra delar av försvarsmakten attackerat den ryska hamnen och bland annat träffat ett lastfartyg som transporterade ammunition.

Bekräftar attacken

Den ukrainska försvarsmakten bekräftar attacken på sociala medier.

– För att minska fiendens möjligheter att utföra luftangrepp genomförde enheter från Ukrainas specialstyrkor, i samarbete med andra delar av försvarsmakten, en attack mot hamnen i Olya, framhåller de på Facebook.

– Enligt tillgänglig information träffades fartyget Port Olia 4, lastat med komponenter till Shahed-drönare och ammunition från Iran. Resultaten av attacken håller på att preciseras.

Läs mer: Ryssland har förlorat stridsflygplan

Även oljeraffinaderi

Uppgifter kommer även om att Ukraina har attackerat ett ryskt oljeraffinaderi i Samara oblast.

Raffinaderiet i Samara oblast i Ryssland fattade eld efter en drönarattack mot anläggningen under natten, rapporterar Kyiv Independent.

Möte idag

Raffinaderiet är ett av det ryska energibolaget Rosnefts största anläggningar och levererar bränsle till militära enheter i centrala och södra Ryssland.

Samtidigt inväntar omvärlden resultatet av det toppmöte som på fredagen hålls mellan Donald Trump och Vladimir Putin i Alaska.

Det ska enligt uppgifter röra sig om ett möte där enbart Trump, Putin och deras två tolkar medverkar.

Bilden ovan är inte på samma fartyg som det som har attackerats.

Arkivfoto: K. Sergeychik

Text: Redaktionen


Klarna går ut med varning till alla användare

2025 08 15

Klarna tvingas nu på nytt varna för bedrägerier.

Den populära betaltjänstens varumärke kapas av bedragare i syfte att lura människor på pengar.

Nu tvingas Klarna gå ut med en skarp och tydlig varning för bedragare – där de även varnar för att de inte håller på med investeringar i kryptovalutor.

Klarna varnar

Klarna går nu via sin hemsida ut med en tydlig varning till alla användare.

– Varning! Du kan motta falska e-postmeddelanden, SMS, telefonsamtal och jobberbjudanden som utger sig för att vara från Klarna, skriver Klarna.

– Kom ihåg att Klarna aldrig kommer att kontakta dig för att be om personuppgifter, inloggningsuppgifter, lösenord, bank- eller kortuppgifter, eller för att verifiera ditt konto via okända länkar.

“Inte krypto”

För att människor inte ska luras in i kryptobedrägerier av aktörer som utger sig komma från Klarna understryker betaltjänsten att de inte sysslar med kryptoinvesteringar.

– Klarna erbjuder inte heller investeringar i kryptovaluta eller gåvor, menas det.

Släpper rapport

Samtidigt har Klarna släppt sin rapport för det andra kvartalet.

Där framgår att tillväxten accelererar, men att nettoförlusten ökar för företaget.

Vd Sebastian Siemiatkowski är nöjd med rapporten.

– När vi firar Klarnas 20-årsjubileum når vi milstolpar som jag en gång bara drömde om: 823 miljoner dollar i intäkter, 111 miljoner aktiva Klarna-kunder, 790 000 handlare och 1 miljon dollar i intäkter per anställd.

Börsnotering närmar sig

Klarna meddelar att de växer som företag och att det finns mycket att se fram emot framöver.

Det ryktas som bekant återkommande om en börsnotering som eventuellt kan komma att ske under hösten i USA.

– Klarna Card håller på att bli en populär betalningsmetod på våra mest mogna europeiska marknader, och vi lanserar nu en förbättrad version på vår största marknad, USA, fortsätter Siemiatkowski.

– Strategiska integrationer med ledande betalningsleverantörer och våra partnerskap med några av världens största handlare utökar Klarnas räckvidd och accelererar vår tillväxt. Samtidigt är vår växande kundbas fortsatt stabil, med fler kunder än någonsin som betalar i tid.

Foto: Appshunter.io

Text: Redaktionen