Miljontals svenskar har fått ett plötsligt meddelande – irriterar många

2024 06 02

Ett överraskande meddelande som har skickats till miljoner svenskar väcker stor irritation.

Meddelandet har skickats ut av techbolaget Meta, som äger Facebook och Instagram.

Techjätten vill ta hjälp av användarnas bilder och innehåll för att bygga upp sin AI-databas.

Men de har inte bett sina användare gå in och godkänna att bilderna används.

Istället måste användarna själva vidta åtgärder – om de inte vill att deras bilder används.

Många upplever det som en krånglig procedur.

– Meta har ju inte direkt gjort det enkelt, utan de har valt att göra det på ett sätt så att vi alla tackar ja automatiskt om vi inte går in och stänger av möjligheten, alltså aktivt tackar nej, säger Måns Jonasson, expert på Internetstiftelsen, till SR.

Måste själva skriva invändning

Meta har därför skickat ut ett mejl till miljontals användare – där de helt enkelt informerar om att de har ändrat sin integritetspolicy i syfte att förbättra sina AI-tjänster.

– I vårt arbete med att ge dig de här upplevelserna utgår vi från den rättsliga grund som kallas berättigat intresse när vi använder dina uppgifter för att utveckla och förbättra AI hos Meta, skriver företaget i mejlet.

Den som har invändningar mot Metas användning av bilder och innehåll måste själv gå in på en länk och fylla i sina invändningar.

– Det innebär att du har rätt att göra invändningar mot hur dina uppgifter används i dessa syften, skriver Meta.

Måste få sin motivering godkänd

När man klickar på länken kommer man till ett formulär – där man själv måste motivera varför man har invändningar mot hur innehållet används för AI.

”Berätta hur behandlingen av information påverkar dig”, står det – och så måste man själv motivera sin invändning i en textruta.

– Om din invändning godkänns tillämpas den framledes, meddelar Meta.

Behöver mer data

Utskicket har irriterat många användare.

Men Meta är fast beslutna att samla in den data de behöver för att kunna förbättra sina AI-tjänster.

– Meta, precis som alla andra techjättar där ute just nu, behöver mer data för att göra sina AI-tjänster bättre, säger Måns Jonasson till radiokanalen.

Foto: Tim Mossholder

Text: Redaktionen


11 augusti 2026

Ica stoppar ost – ”Lämna tillbaka om du köpt den”

2026 08 12

Ica återkallar hamburgerost.

Under tisdagskvällen meddelar dagligvarukedjan att de stoppar hamburgerost.

Det handlar om Icas egen hamburgerost med smak av cheddar.

Produkten återkallas som en försiktighetsåtgärd då den kan innehålla metallbitar – och alla som har köpt den berörda produkten uppmanas att lämna tillbaka den till Ica.

Återkallar ost

Återkallelsen berör endast produkter med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V. 

– I samband med planerat underhåll av den berörda produktionslinjen uppstod en avvikelse vid återmonteringen som kan ha lett till förekomst av metallpartiklar i produkten, säger kvalitetschef Niklas Larsson i ett pressmeddelande.

– Nödvändiga åtgärder har vidtagits och händelsen är begränsad till den aktuella produktionsdagen och den berörda batchen. 

“Ser allvarligt på det”

Larsson förklarar vidare att Ica kommer att undersöka exakt vad det är som har hänt, och vad som behöver göras för att det inte ska upprepas.

– Vi ser allvarligt på det inträffade och utreder nu tillsammans med leverantören hur detta kunnat ske och hur vi säkerställer att det inte händer igen, säger han.

Läs mer: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

“Lämna tillbaka”

I och med att Ica nu har återkallat produkten är den inte längre möjliga att köpa i butik.

Ica uppmanar kunder som har köpt deras hamburgerost med smak av cheddar, med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V, att lämna tillbaka den.

Den ska lämnas tillbaka i den butik där den köptes, reklameras via deras hemsida eller så uppmanas kunder att ta kontakt med kundtjänst.

Så lyder reglerna

Ett återkallande ska alltid göras av ett livsmedelsföretag om de livsmedel de säljer kan vara hälsorisk och har nått konsumenter. 

Livsmedelsverket förklarar att företaget måste i det fallet informera konsumenter om vilka livsmedel som berörs. 

Läs mer: Putin jublar – EU-land importerar bara från Ryssland

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


Nya regler för plastpåsar

2026 08 12

Nu skärps reglerna för plastanvändning i hela EU, inklusive Sverige.

Under onsdagen träder EU:s nya förpackningsförordning Packaging and Packaging Waste Regulation (PPWR) i kraft.

I korthet innefattar lagändringen skärpta krav på att minska förpackningsavfall samt öka återvinning och återanvändning.

I Sverige kommer bland annat plastpåsar för frukt och grönt att förbjudas i matbutiker. Förbud kommer även att införas för engångsplast för frukt och grönt som säljs i samlade förpackningar under 1,5 kilo.

Organisationen Håll Sverige Rent beskriver lagändringarna som betydande och konstaterar att svenska konsumenter kommer att märka stor skillnad.

– Färre engångsförpackningar kommer att finnas tillgängliga, och fler produkter kan komma att säljas i återanvändbara förpackningar. Mataffärer, restauranger och hotell kan behöva anpassa sig genom att erbjuda flergångsalternativ, uppger organisationen.

Hela listan: Förbuden i matbutiker

De skärpta kraven kommer att införas successivt. Men redan nu väntas matbutiker runt om i landet börja anpassa sig till de nya reglerna.

När det gäller förbud mot plastförpackningar i matbutiker gäller följande:

- Plastpåsar för frukt och grönt förbjuds senast 2030. Motiveringen är bland annat risken för att plastpåsarna blir skräp och hamnar i havet. 

- Omslagsplast som används för att bunta varor förbjuds senast 2030. Exempelvis kommer majs- och ölburkar inte längre att buntas ihop med omslagsplast.

- Nät och plastpåsar för frukt och grönt förbjuds senast 2030. Förbudet omfattar förpackningar med en vikt under 1,5 kilo.

LÄS MER: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

Övergripande syftet 

Det övergripande syftet med lagändringar är att uppnå en minskning av plastanvändningen inom EU. Målet är att varje medlemsstat ska minska sitt förpackningsavfall med 5 procent till 2030 jämfört med 2018.

– Vi välkomnar att EU nu ställer tydligare krav på producenterna och samtidigt gör det lättare för konsumenter att välja återanvändbara och mer hållbara förpackningar till sin mat och dryck. Det är nödvändigt om vi ska minska berget av engångsplast, säger Joakim Brodahl, vice vd på Håll Sverige Rent. 

LÄS OCKSÅ: Europeisk gigant i konkurs – har 2 000 anställda

Foto: Hans resp cocoparisienne

Text: Redaktionen