Mikael Damberg rasar – “Vanligt folk kommer få betala”

2024 06 12

Beskedet om Axfoods förvärv av City Gross har inte tagits emot väl av alla.

Och Socialdemokraternas Mikael Damberg är en som riktar skarp kritik.

Damberg uttrycker oro över konkurrensfrågan och menar att förvärvet kommer få negativa konsekvenser.

Det rapporterar Aftonbladet.

“Vanligt folk får betala”

Axfood, som sedan tidigare äger Hemköp och Willys, växer nu alltså ytterligare i och med förvärvet av City Gross.

Mikael Damberg (S) understryker att det är ett besked som kommer att slå brett.

– De som får betala priset är vanligt folk med små marginaler, inte minst barnfamiljer och pensionärer, säger han till Aftonbladet.

Får medhåll

Damberg får medhåll av Vänsterpartiets partiledare Nooshi Dadgostar, som har uttryckt sina tankar på sociala medier.

– Axfood vill köpa hela Citygross. Ytterligare ägarkoncentration i livsmedelsbranschen riskerar att höja matpriserna, framhåller hon via X, tidigare Twitter.

– Konkurrensverket kan rimligtvis inte godkänna en sådan affär. Den behöver stoppas. Om det inte går måste lagstiftningen ändras.

Experten oroad

En som sedan tidigare har varnat för effekterna som förvärvet kan komma att få är matprisexperten Ulf Mazur, verksam vid sajten Matpriskollen.

– Högre koncentration innebär lägre konkurrens, vilket inte brukar leda till lägre priser, säger Ulf Mazur till SVT.

– Nu försvinner den sista oberoende aktören på marknaden.

Tidigare minoritetsägare

Axfoods vd Klas Balkow har stora planer för City Gross, som Axfood tidigare har varit minoritetsägare i.

– Vi ser fram emot att tillsammans arbeta för att stärka kedjans position och tydligare utmana de stora aktörerna inom det växande stormarknadssegmentet, där Axfood idag endast är närvarande genom minoritetsposten i City Gross, säger han via ett pressmeddelande.

City Gross är en svensk dagligvarukedja med en marknadsandel på ungefär 3 procent. 

Kedjan har idag cirka 2 800 medarbetare och ett butiksnät med 42 butiker framför allt i de södra delarna av Sverige.

Foto: N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Zelenskyj ger klartecken – beordrar akut insats

2025 11 22

En omfattande utredning har beordrats av Ukrainas president.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har beordrat en omedelbar granskning av statliga försvarsbolag och tillhörande kontrakt efter att den omfattande korruptionsskandalen i landet uppdagats, rapporterar Kyiv Post.

Zelenskyjs beslut

– Ett beslut har också tagits om en fullständig granskning av statliga försvarsbolag och tillhörande kontrakt, säger Zelenskyj i ett inlägg på sociala medier som publicerats under lördagen.

– Alla upptäckta överträdelser kommer att överlämnas till rättsväsendet och anti-korruptionsmyndigheter, fortsätter han.

De två huvudmisstänkta i mutskandalen, Timur Mindich och Oleksandr Tsukerman, har lagts till på Ukrainas efterlysningslista och tros befinna sig på fri fot.

Mindich är delägare i medieföretaget Kvartal 95, som Zelenskyj själv grundade.

LÄS MER: Lukasjenko ger Ukraina oväntat glädjebesked

100 miljoner dollar borta

Korruptionsutredningen som lett till Zelenskyjs akuta åtgärder började i energisektorn och har avslöjat omfattande förskingring och mutor.

Undersökningen visar att omkring 100 miljoner dollar misstänks ha försvunnit, vilket väckt stark kritik och upprördhet i Ukraina, särskilt eftersom ryska attacker har orsakat omfattande strömavbrott och kraftig belastning på landets elnät.

Utredarna fann att kontrakt som skulle skydda kritisk infrastruktur, inklusive elnätet, hade manipulerats.

Detta innebär att både statliga och privata aktörer kan ha dragit fördel av situationen, samtidigt som Ukrainas energiförsörjning blivit sårbar.

Skandalen har även kopplingar till försvarsindustrin, där kontrakt och leveranser misstänks ha påverkats av korruption, vilket väcker frågor om landets säkerhet under pågående krig.

Möten förbereds i Kyiv

En översyn av styrelserna i försvarsbolagen pågår samtidigt som granskningen av energisektorn fortsätter.

Zelenskyj uppger att Kyiv förbereder möten med internationella finansinstitut för att säkra medel i ljuset av ryska framryckningar.

Skandalen har redan lett till att två ministrar avskedats, och flera europeiska allierade har uppmanat Ukraina att intensifiera kampen mot korruption.

LÄS MER: Krym under attack – rysk militärhelikopter utslagen

Foto: President of Ukraine office

Text: Redaktionen


22 november 2025

Populär smartphone överhettas – användare varnar

2025 11 22

En nyhet inom Android-familjen får stark kritik av användare.

Flera ägare av mobilen OnePlus 15 rapporterar att telefonen snabbt blir glödhet vid tung användning, vilket har lett till att funktioner stängts av automatiskt, rapporterar Android Police.

Extrem värme vid test

Problemet har uppmärksammats efter att teknikkanalen Max Tech utsatt modellen för stresstestet 3DMark Wild Life Extreme.

Temperaturen steg över 50 grader, och appen stoppade testet efter meddelandet på mobilen “Device too hot.”

– Ficklampan och möjligheten att dela internet via hotspot stängdes av tills enheten svalnat, uppger Android Police.

En ökande mängd användare rapporterar att deras smartphone hettar upp så mycket vid hög belastning att vissa funktioner slutar fungera, och ibland kraschar telefonen helt.

LÄS MER: FÖRSLAG: Populära drycker kan stoppas från Systembolaget

Processorn i fokus

Kärnan i problemet sägs vara den kraftfulla Snapdragon 8 Elite Gen 5-processorn, där OnePlus 15 är den enda mobilen på marknaden som har den.

Enligt tillverkaren ska kylsystemet hålla temperaturen under kontroll.

– Under vardagligt användande oavsett vid multitasking eller tungt spelande – ligger enheterna inom normala temperaturgränser. Vi har inte fått några rapporter om överdriven värme, säger OnePlus till Android Police.

Samtidigt påpekar de att processorn kan nå sin maximala temperaturgräns vid extrem belastning.

Blandade testresultat

Flera tester som gjorts på mobilen har visat olika resultat.

– Jag lyckades få OnePlus 15 att överhettas, men det var under mycket specifika omständigheter efter flera tester och en uppdatering. Detta är inte representativt för alla telefoner, säger en testare från Android Police.

I andra tester, där telefonen dessutom laddades under stresstestet, blev enheten varm men hanterbar.

– OnePlus 15 blir obehagligt varm vid extrema stresstester, men jag har inte upplevt något ovanligt, som att appar kraschar eller att enheten stängs av, säger en annan användare.

Problemen med överhettning är inte enbart obekväma.

Överhettning kan påverka prestanda, batteriets livslängd och säkerheten.

LÄS MER: Bensinkedja kollapsar – förbereder nedläggning

Foto: DuoNguyen

Text: Redaktionen