MIGRATIONSVERKET TVÄRVÄNDER: Ger grönt ljus till 1 200 personer

2024 07 05

Migrationsverket har hittills avslagit cirka 2 000 ansökningar för utländska bärplockare i år.

Samtidigt har myndigheten inte gett grönt ljus till en enda ansökan.

Men nu tvärvänder Migrationsverket, rapporterar SVT Nyheter.

Migrationsverket har gett bärföretaget Ransäters klartecken att ta in 1 200 thailändska bärplockare som först nekades tillstånd.

Detta efter att Ransäters överklagat beslutet om avslag hos Migrationsdomstolen.

Domstolen ger bärföretaget rätt, vilket innebär att 1 200 bärplockare, som tidigare nekats tillstånd, får komma till Sverige.

– De har beviljat alla våra ansökningar, det är en gruppansökan för drygt 1200 personer. De flesta har varit i Sverige tidigare, säger Johan Borg, vd Ransäters invest, till tv-kanalen.

– Vi, thailändarna, bäruppköparna, alla är glada, fortsätter han.

Noggrann granskning

Inför sommaren 2024 har Migrationsverket förstärkt granskningen av de thailändska bemanningsföretagen och deras åtaganden som arbetsgivare.

Detta eftersom Migrationsverket under flera års tid sett indikationer på missbruk inom bärbranschen – bland annat har myndigheten fått signaler om oseriösa kontrakt och uteblivna löner kopplat till bemanningsföretag i Thailand.

Samtliga ansökningar som inkommit inför säsongen 2024 har utretts noggrant med fokus på anställningsvillkoren som ska gälla utifrån svenska regler och kollektivavtal, uppger Migrationsverket på sin hemsida.

I början av juni meddelade myndigheten att de 1 200 thailändska bärplockarna nekats tillstånd.

– Skälen för att vi avslagit ansökningarna för de drygt 1 200 tänkta arbetstagarna är främst kopplade till arbetstid och ersättningar för till exempel obekväm arbetstid och övertid, sade Hanna Geurtsen, sektionschef i Region Nord på Migrationsverket, efter beslutet.

Höjt försörjningskrav för den som plockar bär i Sverige

Den 1 november höjdes försörjningskravet för den som söker arbetstillstånd i Sverige. Alla som får beslut från och med 1 november 2023 måste ha en lön som uppgår till minst 80 procent av dagens medianlön, som för tillfället är 27 360 kronor.

Bärplockare är inte undantagna försörjningskravet.

Foto: Migrationsverket 

Text: Redaktionen


Svara inte på sms:et – skickas till svenskar just nu

2025 11 06

Bedrägliga sms skickas ut till svenskar i syfte att lura dem på pengar.

Bedrägerivågen i Sverige fortsätter och bedragarna kommer hela tiden på nya metoder för att försöka lura tilltänkta offer på pengar.

Samtidigt återanvänds metoder som tidigare har varit framgångsrika – däribland den så kallade “sms barn-metoden”.

Nu cirkulerar sådana sms på nytt i Sverige.

Skickas nu

En varning utfärdas för att sms kan dyka upp som börjar med “Hej mamma” eller “Hej pappa”.

Bedragaren utger sig för att vara det tilltänkta offrets son eller dotter – och meddelar att personens telefon har gått sönder och att den därför skriver från ett nytt nummer.

Det nya numret är i själva verket bedragarens.

– Hej mamma. Jag har en ny telefon och nytt nummer så du vet, lyder ett exempel enligt Råd & Rön.

Så går det till

Bedragarna utger sig även ofta för att vara barnbarn till tilltänkta offer.

När mottagaren har lurats att det är deras barn eller barnbarn som skriver så går bedragaren vidare till nästa del.

Då kommer det ett meddelande där det menas att barnet eller barnbarnet är i behov av hjälp med pengar.

Dessa typer av sms är bedrägliga – och ska inte besvaras under några omständigheter.

Läs mer: ”Minskat med hela 40 procent” – stort bakslag för kriminella

Polisen varnar

Polismyndigheten har tidigare gått ut med varningar för den här typen av bedrägerier.

– När mottagaren bekräftat säger bedragarna att de, av olika anledningar, behöver snabb ekonomisk hjälp. Det kan exempelvis handla om hjälp med att betala en faktura som håller på att förfalla, varnar polisen.

“Var misstänksam”

Polisen fortsätter.

– Var misstänksam om du får denna typ av sms. Följ aldrig uppmaningar om att skicka pengar om du inte är helt säker på att personen är den som den uppger sig för att vara, menas det.

– Ring alltid i första hand till ditt barn eller barnbarns nummer och kontrollera om det verkligen är de som skickar sms. I andra hand så ring upp personen som skickat sms:et och ställ kontrollfrågor för att säkerställa att personen är den som den utger sig för att vara.

Läs mer: “Markant ökning” – Postnord går ut med ny varning

Foto: B. Tromp

Text: Redaktionen


Danmark läxar upp USA

2025 11 06

”Håll fingrarna borta”.

Det är budskapet från Danmarks utrikesminister Lars Løkke Rasmussen till USA:s nya ambassadör i landet, Kenneth A. Howery. 

Uppmaningen gäller Grönland – som USA:s president Donald Trump vill göra amerikanskt.

Nu höjer Lars Løkke Rasmussen tonen. Efter att ha träffat den nytillträdde ambassadören förklarar utrikesministern att han framfört ett tydligt budskap: Grönland kommer aldrig bli en del av USA och ambassadören bör ”hålla fingrarna borta” från ön.

– Det borde han och det gäller även USA generellt. Amerikanerna är medvetna om detta, säger Løkke Rasmussen till DR.

– Vi är öppna för alla tänkbara samarbeten, men det finns naturligtvis en röd linje gällande kungarikets territoriella integritet, fortsätter ministern.

Vidare uppger Løkke Rasmussen att han förklarat för Kenneth A. Howery att den danska befolkningens bild av USA har försämrats kraftigt på grund av agerandet kring Grönland.

Försökt infiltrera Grönland

Løkke Rasmussens skarpa uttalande kommer bara månader efter att danska medier rapporterat om en amerikans påverkansoperation på Grönland.

Enligt uppgifter till DR har män med kopplingar till president Trump försökt sammanställa en lista med namn på grönländska medborgare som stöder USA:s planer på att ta över Grönland.

Det slutgiltiga målet uppges ha varit att starta en utbrytarrörelse på ön. 

– Målet med operationen är att penetrera det grönländska samhället för att försvaga relationerna med Danmark inifrån och få grönlänningarna att underkasta sig USA, rapporterade DR med hänvisning till källorna.

LÄS MER: Storbritannien slår larm – fartyg beskjutet

Utesluter inte militär operation

Donald Trump har inte uteslutit att använda militärt våld för att ta kontroll över Grönland.

–  Det finns en god möjlighet att göra det utan militärt våld. Men jag utesluter ingenting, sade han till NBC News i april.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Sverige nära jätteaffär | Ekonomibladet

Foto: P. Weaver resp Government Portal Ukraine

Text: Redaktionen