MIGRATION: EU-land har fått nog – kräver åtgärder mot hemländer

2023 10 04

EU måste öka pressen kraftigt på utomeuropeiska länder.

Det kravet kommer nu från medlemslandet Grekland.

Enligt Dimitris Kairidis, asyl- och migrationsminister i landet, är det ohållbart att länder som människor har flytt från vägrar att ta emot dem igen när de får avslag på att stanna i EU.

– Europa måste kräva att dessa länder tar tillbaka sina medborgare, säger ministern enligt nyhetsbyrån AP.

Vill bestraffa

Dimitris Kairidis menar att de avtal som för närvarande existerar mellan enskilda EU-stater och länder som inte är medlemmar i unionen är ineffektiva.

Han uppmanar därför resten av EU:s medlemsstater att anta en ny föreslagen plan som går ut på att finansiellt bestraffa de nationer som helt enkelt säger nej till att välkomna tillbaka sina medborgare.

– Det skulle bli sanktioner och inget ekonomiskt stöd, säger den grekiska ministern.

– Europa har befogenhet att driva sin vilja igenom i den här frågan.

"Görs till åtlöje"

Bestraffningsåtgärden ska ha varit uppe för diskussion i de omfattande förhandlingar som idag ägt rum inom EU gällande framtida migrationsregler.

– Europa görs till åtlöje på grund av sina asylprocesser, hävdar Dimitris Kairidis, om inte medlemsländerna lyckas komma fram till en hållbar politik som rör utvisningar.

EU: Vi är överens

På onsdagseftermiddagen kom också ett besked från EU.

Man är överens om flera nya regler gällande asylsökande och illegal migration som förväntas träda i kraft under nästa år.

– Idag har vi tagit ett stort steg framåt i en kritisk fråga för EU:s framtid, säger Spaniens inrikesminister Fernando Grande-Marlaska, vars land just nu innehar ordförandeposten för EU, enligt AFP.

Ungern och Polen inte nöjda

Bland annat omfattar de nya reglerna omplaceringar för att minska trycket på medelhavsländer som Italien och Grekland, som många flyktingar har som första destination i Europa.

Länder som motsätter sig att ta emot asylsökande ska behöva betala till andra länder som välkomnar migranter.

Både Ungern och Polen, som har sagt nej till asylmottagande, var emot regelförändringen.

– Vi uppmanar Bryssel att omedelbart avsluta denna migrationspolitik, sade Ungerns utrikesminister Peter Szijjarto om den nya reformen.

Foto: K. Buckert

Text: Redaktionen


Industrijätte i konkurs – fabriken slår igen

2026 05 07

Krisen för den europeiska batteriindustrin fördjupas.

När Northvolts fabrik i Skellefteå invigdes 2021 var det ett av de starkaste försöken att minska Europas beroende av kinesiska batterier.

Det talades i liknande termer när den norska tillverkaren Morrow Batteries med pompa och ståt invigde sin fabrik i Arendal med statsminister Jonas Gahr Støre tre år senare.

Men nu följer “Norges Northvolt” sin svenska kollegas dystra öde. På onsdagen står det klart att Morrow ansöker om konkurs och produktionen stoppas.

Utvecklingen på den globala batterimarknaden, i kombination med de kapitalkrav som är förknippade med en tidig industrialiseringsfas, har gjort denna resa betydligt mer utmanande än väntat, säger Ann Christin Andersen, styrelseordförande för Morrow Batteries ASA, i ett uttalande.

Upprepar sig

Från ett svenskt perspektiv framstår Morrows konkurs på flera vis som ett déjà vu. När Northvolt kastade in handduken förra året var det till följd av mycket lägre produktion än väntat, kunder som lämnade och därmed en oundvikligt sinande kassa.

Historien tycks nu upprepa sig i Norge.

Det här är väldigt sorgligt för Morrow, men jag är varken förvånad eller chockad, säger Inger Brokka de Ruiter, tillförordnad borgmästare i Arendals kommun, till Dagbladet. 

 Det har varit naturligt att tänka på den som ett möjligt utfall med tanke på hur situationen har utvecklats på senare tid, tillägger hon.

LÄS MER: Kraftig prisökning väntar hushållen – redan imorgon

Skulle skapa 10 000 jobb

En annan likhet mellan Northvolt och Morrow var att båda skulle skapa mängder med arbetstillfällen. På Northvolt handlade det om flera tusen, och i Norge var förhoppningarna ännu större – uppemot 10 000 nya jobb skulle skapas tack vare Morrow Batteriers.

När konkursen var ett faktum var det norska industribolaget inte ens nära.

Vi insåg tidigt att när Morrow inte blev den gigafabrik den var tänkt att bli, att vi var tvungna att anpassa oss till det och att vi som kommun aldrig kan lita på staten när vi tar oss an industrianläggningar för deras räkning. 

En mer konkurrensutsatt global batterimarknad, överutbud, och ökade kapitalkostnader är några av skälen som drev Morrow till konkurs.

LÄS MER: Många får upp samma notis på Facebook – “klicka inte“

Foto: Morrow Batteries

Text: Redaktionen


6 maj 2026

Hemlig tunnel upptäckt i Europa – trodde inte den fanns på riktigt

2026 05 07

Under flera decennier har folk trott att allting var en myt.

Enligt ryktena ska det finnas ett hemligt nätverk av underjordiska tunnlar under byn Bloxham i brittiska Oxfordshire.

Få har kanske egentligen trott på det, och historierna har avfärdats som hörsägen.

Tills nu.

Efter en rad anmärkningsvärda genombrott har nu forskare och entusiaster kunnat bekräfta de mytomspunna tunnlarna, rapporterar Daily Mail.

– Vi tror verkligen att det finns ett helt komplex av dessa tunnlar, säger Dave Green, ordförande för Bloxham Underground Tunnel Society, till tidningen.

Från medeltiden

Enligt legenden finns det ett stort nätverk av tunnlar under Bloxham. En del hävdar att de användes av munkar och präster under medeltiden, andra att de utgjort flyktvägar eller använts till smuggling.

Inga bevis för gångarna har dock funnits, fram tills nu.

Den första upptäckten gjordes bakom en liten dörr inbäddad i en trädgårdsmur.

Tunneln visade sig vara tolv meter lång.

– Men det fanns andra kanaler som ledde ut från den och som hade blockerats, säger Dave Green.

ANDRA LÄSER: Dubbel prissänkning – lättnad för hushållen

Kammare och grottor

I mars tidigare i år hittade ytterligare en tunnel. Den upptäcktes av en slump efter att marken gett vika under förberedelserna till ett garagebygge.

– Den var 40 meter långt. Men det fanns också kammare och stora grottor som jag kunde se ovanför spillrorna, säger Dave Green.

Entusiasten tror att tunnlarna kan vara så gamla som 500 år. I de underjordiska gången har man även träffat på djurben. Däribland vad man tror är en kronhjortskalle, vilket gör fyndet än mer häpnadsväckande – kronhjortar har knappt funnits i området på hundratals år.

ANDRA LÄSER: Nytt förbud på flygplatser aktuellt

Arkivfoto: V Lee Bird

Text: Redaktionen