Migranter till attack vid gränsen – Diktatorn beväpnar dem enligt Polen

2022 01 30

Migranter vid Polens gräns har attackerat polsk polis med rökgranater och sten och nu anklagas Belarus diktator för att beväpna migranterna

Situationen vid gränsen mellan Polen och Belarus blir nu allt hätskare.

Gick till attack

Enligt Polens polismyndighet har Belarus försett migranterna med vapen för att pressa migranterna till att skapa en allt hetsigare stämning och polska myndigheter uppger att sju poliser skadades när migranterna gick till attack med stenkastning och rökgranater. Dessutom ska en soldat och en gränsvakt ha skadats.

Utnyttjar migranterna

– Vi är mycket oroade över att Lukasjenkos regim utnyttjar sårbara migranter som hybridtaktik mot andra länder. Han sätter de här migranternas liv på spel, säger Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg.

Svarade med vattenkanoner

Polsk gränspolis besvarade angreppet med vattenkanoner och polisen lade sedan ut filmklipp på Twitter där man ser hur de använder vattenkanonerna mot migranterna. Omkring 100 av de 2 000 migranterna skall ha deltagit i tumultet uppger AP.

Tvingar migranterna till desperation

Polen bedömer att diktatorn Lukashenko orkestrerat det hela genom att först pressa migranterna till en desperat situation och sedan beväpnat dem. Belarus anklagas dessutom av Polen för att ha koordinerat migranternas attack med hjälp av drönare.

ANALYS

Samtidigt som Belarus angriper Polens gräns så bygger Europas andra diktatur – Ryssland – upp en gigantisk militär närvaro nära Ukrainas gräns. Oron är stor i Ukraina att Ryssland planerar en storskalig attack och invasion av landet och det kan inte uteslutas att den plötsliga upprusningen har en tydlig koppling till Belarus angrepp på Polens gräns.

Befarar invasion

Atlantic Council framhåller att Belarus och Ryssland kan komma att styra om migrantströmmen mot Ukraina istället och i Ukraina oroas man för att Ryssland vill skapa en fejkad incident som ursäkt för invasion.

Polens och Ukrainas regeringar har redan börjat koordinera sina insatser för att motverka en sådan utveckling.

USA och Frankrike oroade

Två ukrainska soldater har dödats den senaste veckan i det pågående lågintensiva ryska kriget mot Ukraina och USA:s och Frankrikes utrikesministrar har talats vid om de oroande ryska manövrarna.

Belarus och Rysslands båda diktatorer försöker klamra sig fast vid makten på sina respektive folks frihets bekostnad genom att hetsa mot Europas demokratier.

Sveriges och EU:s omedelbara och ökade stöd för att försvara Polens och Ukrainas gränser är av yttersta vikt för både EU:s sammanhållning och Europas säkerhet.

Redaktionen

Foto: Polens gränspolis, Twitter


26 juli 2026

Viktigt att alltid ha i bilen – kostar 50 kronor på Biltema

2026 07 26

En liten pryl från Biltema kan vara viktig att ha i bilen om olyckan är framme.

Under sommarmånaderna är många svenskar ute och bilar, både i Sverige och utomlands.

Hav och sjöar lockar under varma dagar, och ibland händer det att bilister hamnar i vattnet.

Även om det inte händer så ofta är det viktigt att veta vad man ska göra om olyckan är framme. Då är det viktigt att agera snabbt för att kunna ta sig ut ur bilen och rädda livet.

Testar olika sätt

Den tyska bilorganisationen ADAC har gjort tester på en anläggning som hör till landets försvarsmakt.

Syftet med experimentet var att ta reda på det bästa sättet att ta sig ut ur bilen om den hamnar i vatten. Testpersonen var en utbildad dykare som testade flera olika alternativ.

– En person som är stressad i kallt vatten skulle ha liten chans att överleva under dessa förhållanden, framhåller organisationen i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Rusning efter populärt fordon

Öppna inte dörren

Att försöka öppna bildörrarna under vatten är inte att rekommendera, enligt testet. Anledningen är det höga trycket.

– Att ta sig ut genom dörren är bekant från actionfilmer, men det är ett scenario som inte kan rekommenderas under några omständigheter, framhåller den tyska organisationen.

– Till en början kunde bilarnas dörrar inte öppnas alls och även efter att trycket jämnats ut under vattnet var detta endast möjligt med största ansträngning.

Öppnar rutorna snabbt 

Testets resultat visar istället att det bästa sättet att ta sig ur, om bilen hamnar i vatten och sjunker, är genom att försöka öppna sidorutorna så snabbt som möjligt. De elektriska fönsterhissarna ska fungera även under vatten.

Om det mot förmodan inte skulle gå rekommenderar ADAC att man har en nödhammare, som bland annat finns att köpa för 50 kronor på Biltema, liggande i bilen. På så sätt kan en ruta krossas vilket skapar en väg ut ur den sjunkande bilen.

– Det kan vara logiskt att placera en bandskärare i kombination med en nödhammare inom räckhåll, framhåller ADAC.

LÄS MER: Billigare elbilar på väg i Europa

Foto: Jeshoots.com

Text: Redaktionen


26 juli 2026

Tropisk natt i sikte – då drar värmen in

2026 07 26

En ny våg av värme är på väg att dra in över Europa.

Kontinenten har drabbats av återkommande värmeböljor under sommarens första del, vilket också Sverige har fått känna på i omgångar.

Nu är ny varmluft på väg in och i veckan väntas den nå Skandinavien och Sverige söderifrån.

– Redan från onsdag kommer mycket varm luft att strömma inåt landet från södra Europa, och på torsdag kan temperaturen nå runt 30 grader på flera ställen, uppger danska TV2.

– Lokalt finns det till och med möjlighet till ännu högre temperaturer.

Drar in över Sverige

I Sverige visar prognosen på samma spår.

– På torsdag strömmar varmare luft in från sydväst och i Götaland och Svealand når temperaturen troligen drygt 25 grader, uppger SMHI:s meteorologer.

Ännu är det dock ovisst hur långt norrut den varma luften når och hur långvarig den blir.

Tropisk natt

Från danskt håll rapporterar man också om en hög sannolikhet för att nätterna före och efter torsdag blir särskilt varma, enligt TV2.

Det är inte omöjligt att det blir en tropisk natt i de östliga delarna av Danmark som också kan spilla över på de sydliga svenska områdena som ligger i närheten.

En tropisk natt innebär att temperaturen inte sjunker under 20 grader.

LÄS OCKSÅ: Matpriserna kan rusa – varnar för ny prischock

Värmebölja i Europa

Den europeiska värmen drar fram under veckan.

I Storbritannien befarar man en ny värmebölja, rapporterar Sky News. Dessutom menar meteorologer i landet att fler kan vara att vänta framöver.

– Det är väldigt, väldigt ovanligt att en varm och torr period ska vara så här länge, säger meteorologen Marco Petagna till tidningen.

Sverige i veckan

Under dagarna som leder fram till det varmare vädret väntar mer ostadigt sådant.

– På måndag ger kallfronten fortsatt skurar i sydöstra Götaland samt på många håll i Norrland. Under måndagsdygnet kan skurarna också komma att ge större mängder på kort tid, framhåller SMHI.

– I nordvästra Götaland samt Svealand blir det mestadels uppehållsväder i samband med sol och växlande molnighet. I Götaland blir det också blåsigt med frisk till hård västlig vind.

LÄS MER: Billigare elbilar på väg i Europa

Foto: E. Robetsson

Text: Redaktionen