MI6: Ryssland kommer att få det allt svårare i Ukraina

2022 07 22

Den ryska diktaturen är på väg mot en rejäl uppförsbacke i Ukraina.

Det framhåller Storbritanniens underrättelsetjänst som menar att flera punkter talar för att Ukraina kommer att få ökad chans att slå tillbaka mot Putins soldater de kommande veckorna.

Svårt att få tag på soldater

– Ryssarna kommer att få det allt svårare att få tillgång till soldater och material de närmaste veckorna, säger Richard Moore som är chef vid brittiska underrättelsetjänsten MI6 vid Aspens Säkerhetsforum i USA.

– Ryssarna är på väg att tappa farten i Ukraina, anser MI6-chefen, rapporterar Financial Times.

Uppstår naturligt läge

MI6 framhåller att det kommer att uppstå ett naturligt läge för Ukraina att slå tillbaka mot ryska armén.

– De kommer att bli tvungna att ta en paus på något sätt och det kommer att ge Ukraina möjlighet att slå tillbaka.

– De ryska trupperna har gjort stegvisa framsteg de senaste veckorna och månaderna men det är bara mycket små framsteg, säger MI6-chefen.

Tre viktiga argument

– När de intar en stad så finns det inget kvar. Den är utplånad så jag tror att de kommer att tappa farten, säger Richard Moore.

Den brittiska underrättelsetjänsten framhåller flera argument för att det är extra viktigt att Ukraina nu slår tillbaka mot ryssarna.

- För att bibehålla hög moral bland Ukrainas soldater

- För att sända ett budskap till Europa om att kriget kan vinnas

- För att markera mot Kina i frågan om Taiwan

Argumenten kan tala för att att USA, Storbritannien och andra EU-länder ökar sitt vapenstöd till Ukrainas Väpnade Styrkor.

Game of Thrones

– Jag vill inte låta som en karaktär i Game of Thrones men ”Winter is coming”, sa MI6-chefen.

– Med trycket på gasutbudet är vi på väg mot en tuff vinter.

Ukraina har nyligen erhållit nya raketsystem i form av Himars-vapensystem från USA får att kunna slå ut ryska vapendepåer och reducera ryssarnas framfart.

Satellitdata från Nasa visar också att det ryska bombandet har avtagit en del vilket kan betyda att Himars-systemen har givit effekt.

Zelensky hoppfull

Ukrainas president hyllade i sitt nattliga tal möjligheten att tillfoga ryssarna betydande förluster.

– Vi har noga arbetat igenom frågan om att förse våra trupper med moderna vapen. Intensiteten av attackerna på fienden måste öka, sa president Zelensky.

– Deltagarna på stabsmötet [i natt] var överens om att vi har betydande potential för att få våra styrkor att avancera vid fronten och för att tillfoga nya förluster för ockupanterna, sa Zelensky.

Enligt Financial Times är det emellertid fortfarande oklart hur redo Ukrainas Väpnade Styrkor är för en storskalig motoffensiv mot Putins armé.

USA-vapen avgörande

Zelensky är dock hoppfull att de långtgående missilsystemen av märket Himars som USA sänt till Ukrainas armé ska ge effekt.

– Varje rysk attack är ett argument för att Ukraina ska erhålla fler Himars och andra moderna och effektiva vapen.

– Varje enskild attack stärker vår önskan att besegra inkräktarna och det kommer definitivt att ske, säger Zelensky.

Foto: K. Hubert

Text: Redaktionen


26 februari 2026

Skatt kan slopas för miljontals hushåll

2026 02 27

En skatt som påverkar miljontals svenskar kan avskaffas.

I alla fall om Kristdemokraterna får bestämma. Regeringspartiet vill slopa skatten vid bostadsförsäljning.

– Avskaffa den orättvisa skatten vid husförsäljning! skriver KD-ledamoten Mikael Oscarsson i ett inlägg på Facebook.

”Flyttkedjorna låser sig”

Enligt KD och Oscarsson är den så kallade reavinstskatten orimligt hög och orättvist utformad.

– Sverige beskattar människors hem som om de vore värdepapper. Staten kräver 22 procent i skatt när du säljer din bostad, trots att värdet ofta är resultatet av år av arbete, underhåll och ansvar, framhåller Oscarsson.

KD-politikern anser att skatten försvårar för många svenskar att flytta. 

– Äldre har inte råd att flytta till mindre, barnfamiljer sitter fast i för små bostäder och flyttkedjorna låser sig. Ett hem ska vara trygghet, inte en kassako, skriver han.

Vill avskaffa den stegvis

Kristdemokraterna föreslår att reavinstskatten sänks stegvis från och med det sjätte året du har ägt bostaden.

Efter sex år ska skatten sänkas med två procentenheter per år, vilket innebär att den är helt avskaffad tolv år senare. För att helt slippa skatten behöver man därmed ha ägt bostaden i minst 18 år.

Stänger inte dörren

Finansminister Elisabeth Svantesson (M) har tidigare uppgett att hon inte utesluter en sänkning av reavinstskatten.

KD har beräknat att deras förslag skulle kosta staten 12 till 15 miljarder kronor per år.

LÄS MER: ”Lägg av, skärp dig” – Sverige dundrar mot Trump 

S säger nej

Socialdemokraterna ställer sig kritiska till KD:s förslag. Partiet förespråkar en mer genomgripande översyn av skattesystemet, i stället för en enskild åtgärd riktad mot reavinstskatten .

– En lägre reavinstskatt skulle leda till en förmögenhetsöverföring till de hushåll som gjort stora vinster på de kraftigt höjda bostadspriserna, samtidigt som de genom ränteavdragen haft subventionerade lån. Ytterligare separata skattesänkningar och skattesubventioner ser vi i dagsläget inte som aktuella, säger Socialdemokraternas bostadspolitiska talesperson Joakim Järrebring till sajten bostadspolitik och tillägger:

– Vi vill i stället ta ett samlat grepp, där skattesystemet blir mer rättvist och neutralt mellan olika upplåtelseformer. För att skapa tydliga och långsiktiga regler att förhålla sig till bör därför eventuella förändringar av beskattningen av bostadsmarknaden ske med försiktighet, över en längre tidsperiod och med största möjliga politiska enighet.

LÄS OCKSÅ: Jens Stoltenberg: ”Det är tredje världskriget”

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


20 jan 2026

”Inte en chans” – stort bakslag väntar Kreml

2026 02 27

Rysslands ekonomi står inför en tung smäll.

Sberbanks chef Herman Gref varnar för att den ryska rubeln väntas försvagas kraftigt under 2026.

Detta på grund av lägre betalningsbalansöverskott och minskade valutatransaktioner från Centralbanken, vilket kan bli ett stort bakslag för Putins ekonomi, rapporterar oberoende Moscow Times.

Förutspår kraftigt fall

Sberbanks chef Herman Gref förutspår ett kraftigt fall av rubeln.

När Centralbanken drar ner på sina valutatransaktioner och betalningsbalansens överskott krymper, kommer rubeln börja försvagas från andra kvartalet 2026, menar Gref.

– Jag ser i år inte en chans alls att ha en så stark rubel som förra året. Det är kontraproduktivt på alla tänkbara och otänkbara sätt, säger Gref.

Under 2025 stärktes rubeln nästan 45 % mot amerikanska dollarn, vilket gjorde den till den valuta som stärktes mest under året.

Överskottet i Rysslands betalningsbalans uppgick förra året till 41 miljarder dollar, medan Gref påminner om att det för 2026 endast förväntas ligga på cirka 10 miljarder dollar.

LÄS MER: Stor brist för vanliga ryssar – mardröm för Putin

Olika prognoser

Sberbanks officiella prognos för slutet av 2026 ligger på 85–90 rubel per dollar, men Gref själv är mer pessimistisk.

– Mina personliga förväntningar vid årsskiftet är plus-minus 95. Möjligen, beroende på omständigheterna, närmare 100, det kommer att bero på centralbankens politik. Så snart speglingarna minskar kommer rubeln att gå nedåt, förklarar han.

Finansminister Anton Siluanov meddelade nyligen att regeringen överväger en skärpning av budgetregeln med ett lägre baspris för olja, vilket kan minska Centralbankens valutautbud.

Detta kan ytterligare pressa rubeln nedåt.

Faktorer som påverkar rubeln

Centralbanken säljer stora mängder kinesisk valuta och guld på Moskva-börsen – ungefär 16,5 miljarder rubel per dag.

Det är mycket mer än normalt och har hjälpt rubeln att hålla sig stark.

Om detta stöd försvinner kan rubeln däremot bli svagare.

– Kombinationen av dessa faktorer gör att dollarkursen troligen kommer börja stiga från andra kvartalet. Hur snabbt den stiger är svårt att säga, mycket handlar om magkänsla, avslutar Gref.

LÄS MER: Orbán har panik – tvingas till nödåtgärd

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen