MI5: Brutal kraft vill skapa förödelse på Europas gator

2024 10 08

Den brittiska underrättelsetjänsten MI5 varnar för brutala krafter som vill skapa kaos och förödelse på Europas gator.

Chefen för MI5, Ken McCallum, sparar inte på krutet när han beskriver den hotbild som idag finns mot Storbritannien och Europa.

Allvarliga hot kommer från flera olika håll, varnar McCallum.

– Vi har sett komplott efter komplott här i Storbritannien, i en aldrig tidigare skådad takt och skala, säger han, enligt Independent.

Han menar att det finns krafter som vill begå stora våldsdåd på gator i både Storbritannien och resten av Europa.

”Vill skapa förödelse”

Allvarliga hot kommer bland annat från Iran och Ryssland, samt från olika terrorgrupper.

Enligt Ken McCallum har brittisk underrättelsetjänst omintetgjort ett 20-tal Iran-stödda våldsattentat sedan 2022. Attentat som har utgjort ”potentiellt dödliga hot” mot brittiska medborgare.

MI5 menar att den ryska underrättelsetjänsten GRU är på ett ”varaktigt uppdrag att skapa förödelse på brittiska och europeiska gator”, genom bland annat ”mordbrand och sabotage.

Hotet kommer både från diktaturer och från fristående terrororganisationer, och McCallum uppger att MI5 och polisen sedan 2017 har stoppat 43 terrorkomplotter ”under de sista dagarna av planering av massmord”.

Allvarliga terrorhot

Enligt McCallum handlar det alltså om planerade mord och sabotagehandlingar planerade av såväl fientliga stater som av terrororganisationer.

När det gäller terrorism som kommer cirka 75 procent av hoten från islamistiska extremister, uppger MI5.

Man har bland annat konstaterat att hotet från al-Qaeda och Isis återigen är på uppgång.

Resterande 25 procent av terrorhoten kommer mestadels från högerextremister.

När det gäller främmande stater så har man sett en 48-procentig ökning av antalet utredningar om allvarliga hot, som handlar om alltifrån cyberattacker till mordplaner.

Text: Redaktionen


19 dec 2025

Norwegian sätter in direktflyg – ingen konkurrent vill flyga dit

2025 12 20

Norwegian satsar på en ny direktlinje under 2026.

Flygbolaget kommer i juni 2026 inviga den nya linjen som kommer trafikeras två gånger i veckan.

– Den 27 juni 2026 inviger Norwegian sin första direktlinje mellan Köpenhamn och Tbilisi, uppger Norwegian.

– Det är första gången Georgiens huvudstad får direktflyg från Norden – ett steg som väntas underlätta resandet för både turister och affärsresenärer.

Välkomnas av Georgien

Beskedet välkomnas i Georgien som tror att den nya direktlinjen kommer bli värdefull för båda länderna.

– Den här nya rutten representerar ett viktigt steg i att stärka Georgiens förbindelser med norra Europa och skapa fler möjligheter till kulturutbyte, växande turism och affärssamarbeten, säger chefen för Georgiens nationella turistorganisation, Maia Omiadze, i ett uttalande.

Restiden halveras

I dagsläget kräver resor från Skandinavien till Georgiens huvudstad minst ett byte och restiden blir därav oftast uppemot elva timmar.

Med den nya linjen kortas tiden ner ordentligt, då flyget endast kommer ta omkring 4,5 timmar.

– Vi ser fram emot att välkomna fler turister från Danmark och södra Sverige för att upptäcka Georgiens mångsidiga upplevelser, rika historia och varma gästfrihet – där tiden står stilla, säger Maia Omiadze.

LÄS OCKSÅ: BEKRÄFTAT: Här är årets smartaste bilköp

Georgien

Georgien ligger på gränsen mellan Europa och Asien.

Landet har en kuststräcka vid Svarta havet men sträcker sig också högt upp i Kaukasusbergen.

Sidenvägen passerar landet och regionen har därför varit en mötesplats för världens civilisationer under historien.

Gränsar mot Ryssland

I norr gränsar Georgien till Ryssland.

Söder om landet ligger Armenien och Turkiet och Azerbajdzjan ligger österut.

– Georgien har identifierat de skandinaviska länderna som en av de viktigaste marknaderna i processen att utveckla flyg- och turismsektorerna, uppger Norwegian.

– Norwegians direktlinje möjliggör både affärs- och fritidsresor från Nordeuropa, vilket kommer att bredda Georgiens synlighet i en region där direkt tillgång fram till nu har varit begränsad.

LÄS OCKSÅ: Helt unik fabrik ska byggas i Sverige – ska stå färdig 2028

Foto: Norwegian

Text: Redaktionen


25sep2025

Svenskt dryckesbolag i konkurs

2025 12 19

Dryckesbolaget DUG Foodtech tackar för sig.

Dryckesbolaget DUG Foodtech – som bland annat säljer potatisbaserad dryck i dagligvaruhandeln – tvingas tacka för sig.

Så sent som i början av december hotades bolagets aktie med avnotering från börsen.

Sedan dess har situationen försämrats ytterligare – och DUG Foodtech går nu i konkurs.

Stora problem

Bolaget har omkring 4 500 aktieägare på Avanza och drygt tusen på Nordnet.

Börsoperatören Nasdaq har bedömt att bolaget, i olika avseenden och vid flera tillfällen, har begått överträdelser av regelverket.

Redan igår släppte bolaget ett pressmeddelande om akut likviditetsbrist och att de sökte finansiering för att fortsätta bedriva sin verksamhet.

Men bara en dag efter det kommer besked om att det blir konkurs.

Går i konkurs

DUG Foodtech nöjer sig med ett enkelt besked om konkursen.

– Styrelsen i DUG Foodtech AB har idag beslutat att ansöka om att försätta DUG Foodtech AB i konkurs. Konkursansökan kommer att lämnas in vid Lunds tingsrätt, framhåller bolaget via sin webbsida.

– Orsaken till beslutet att ansöka om konkurs är att DUG inte har lyckats säkra tillräcklig finansiering för att kunna upprätthålla verksamheten.

Läs mer: Slopa inkomstskatt för denna grupp – KD ger besked

Senaste siffrorna

Den senaste statistiken från affärs- och kreditinformationsföretaget UC visar att antalet företagskonkurser minskade med 8 procent under november månad jämfört med samma period föregående år.

UC noterar bland annat en ökning av konkurser inom detaljhandel om 22 procent.

Hög nivå

UC:s analytiker Amanda Aldestam kommenterar.

– Trots minskningen av konkurser i november ligger årets nivåer för januari–november kvar på samma höga nivåer som under motsvarande period 2024, säger hon.

Läs mer: BEKRÄFTAT: Här är årets smartaste bilköp

Foto: M. Stern

Text: Redaktionen