METEOROLOG: Vädret slår om till midsommar

2024 06 12

Midsommar närmar sig med stormsteg.

Nu har den första väderprognosen presenterats inför högtiden.

Det rapporterar TV4.

Tv-kanalens meteorolog Madeleine Westin kommer med lovande nyheter för den som hoppas på varmare väder. 

Det kommer sannolikt bli betydligt varmare väder till midsommar jämfört med rådande temperaturer i landet.

I Stockholm tros det bli över 20 grader och i södra och norra delen av landet väntas temperaturen landa runt 20-strecket.

– Den upplevda temperaturen kan vara annorlunda. Värmen hänger på om solen får lysa och värma på lite. Är det blåsigare på kusten kan det vara lite kyligare.

Det säger Madeleine Westin till tv-kanalen.

Då är det störst risk för regn

Många midsommarfirare kan dock behöva stålsätta sig för en del regnskurar vid lunchtid.

Inåt land blir det ”klassiskt midsommarväder”, berättar Westin.

– Det innebär att det är klart på morgonen, och så växer molnen till sig under dagen.

– När sillunchen kommer fram mellan ett och två så är molnen som högst, då får vi regnskurar in över land. Och till kvällen dör molnen ut, säger meteorologen till TV4.

Två regnområden

Enligt Lasse Rydqvist, meteorolog på vädersajten Klart, finns det risk för två regnområden under midsommar.

– Den ena längst i norr i form av regn eller skurar som framförallt blommar upp fram på eftermiddagen, vilket kan göra att flera får duka om inomhus mitt under sillunchen, framhåller Rydqvist och tillägger:

– Den andra berör landets södra delar och drar långsamt norrut. Således kanske man vaknar upp till regn i Sydsverige, för att därefter se mer uppluckrat molntäcke fram mot mitt på dagen. Samtidigt som molnigheten då snarare ökar längre norrut över delar av Götaland och Svealand.

Mellan regnområdena finns det dock ”en hel del plats för sol”, betonar meteorologen.

Foto: Y. Bogdanov

Text: Redaktionen


JUST NU: Stora ryska restaurangkedjor “förlamade”

2025 07 23

Ryska restaurangkedjor har utsatts för omfattande cyberattacker.

Sent på onsdagseftermiddagen kommer uppgifter om omfattande problem i Ryssland.

Flera av landets större restaurangkedjor har utsatts för cyberattacker – och kedjorna beskrivs nu som “förlamade”, rapporterar Moscow Times.

Stora cyberattacker

En våg av samordnade cyberattacker har förlamat de digitala systemen för flera större ryska restaurangkedjor och livsmedelstjänstleverantörer.

Attackerna, som började den 18 juli, riktar in sig på nätverk som drivs av automatiseringsleverantören iiko och dess hostingpartner ESTT.

Restaurangkedjor som McDonald's efterträdare Vkusno i Tochka, kaffekedjan Cofix, Sushi Master och fler upplever svårigheter.

DDoS-attacker

Det rör sig om så kallade DDoS-attacker, alltså en form av överbelastningsattacker.

Iiko, som stöder digital infrastruktur för många restauranger, bekräftar att en 12 timmar lång DDoS-attack har slagit mot deras datacenter. 

En iiko-kund, sushikedjan Mnogo Lososya, rapporterar att de var oförmögna att bearbeta köksorder i nästan tre dagar.

Det framgår emellertid inte vilka det är som står bakom cyberattackerna.

Läs mer: Amerikansk skådis bryter med sitt företag i Ryssland

Det är DDoS

En DDoS-attack innebär att angripare använder ett nätverk av infekterade datorer för att skicka stora mängder trafik. 

– Målet är att överbelasta en webbtjänst, en server eller ett nätverk och göra den oåtkomlig för dess användare, förklarar Telia.

“Förödande”

Telia uppger att den här formen av överbelastningsattacker kan vara “förödande”.

– Effekterna kan vara förödande, särskilt för företag som är beroende av tillgängliga onlinetjänster, menas det.

– Till skillnad från traditionella DoS-attacker, som utförs från en enda enhet, använder en DDoS flera system för att dölja attackens ursprung och göra den mycket mer svårhanterlig för de drabbade.

Läs mer: Panik i Ryssland – på väg mot massiv konkursvåg

Arkivfoto: I. Ryabov

Text: Redaktionen


JUST NU: Kraftigt skalv skakar semesterö – svenskar på plats

2025 07 23

Svenskfavoriten skakas av en jordbävning.

En jordbävning med magnituden 5,3 skakade havet mellan de grekiska öarna Kreta och Antikythera under onsdagseftermiddagen. Det rapporterar den grekiska tidningen Kathimerini.

Kändes tydligt i Chania

Strax efter klockan 16:20 lokal tid registrerades ett skalv 22 kilometer sydost om Antikythera, med ett djup på cirka 45 kilometer enligt Greklands geodynamiska institut.

Trots att skalvet inträffade ute till havs, kändes det tydligt i flera delar av västra Kreta – bland annat i staden Chania, där invånare rapporterar att byggnader skakat i några sekunder.

– Det var ett djupt skalv, och tillräckligt kraftigt för att få lamporna att gunga inomhus, uppger en lokal invånare i Chania till grekiska medier.

Inga rapporter om skador

Inga personskador eller materiella skador har hittills rapporterats efter skalvet, men myndigheter följer utvecklingen noggrant.

Räddningstjänsten och lokala myndigheter är i beredskap ifall efterskalv inträffar, vilket är vanligt efter jordbävningar i regionen.

– Det här är inget ovanligt för Grekland, men vi är alltid vaksamma när skalv över magnitud 5 inträffar, säger en talesperson för den grekiska civilförsvarsstyrelsen.

En jordbävningsaktiv region

Området kring Kreta ligger i ett av Europas mest seismiskt aktiva zoner, där den afrikanska kontinentalplattan möter den eurasiska.

Historiskt har flera betydande jordbävningar skett i regionen.

En uppmärksammad jordbävning i området skedde 2021 med ett skalv med magnituden 6,0. Detta skakade centrala Kreta och orsakade stora materiella skador samt ett dödsfall.

Turister uppmanas

Kreta är ett populärt semestermål för många europeiska turister, däribland tusentals svenskar.

Även om dagens skalv inte bedöms som farligt, uppmanas resenärer att följa lokala nyhetskanaler samt instruktioner från hotell och myndigheter.

Foto: D. Zawila

Text: Redaktionen